lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Azalan yumurta rezevleri, Erken doğum riski, Klomen tedavisi , çoğul gebelikler ,Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -62-

Soru: Yumurtalık rezervleri azalmış 34 yaş bir kadına aşılama önerir misiniz ,birde klomen rezervlerin azalmasına sebep olur mu?
Cevap: Yumurtalık rezervi yetersiz ise tüp bebek uygulaması daha iyi bir seçim olur.

Soru: Ben de azalan yumurtalık rezervi var 33 yaşındayım 4 kez tüp bebek  denendi ilk denemeler 2001 yılında oldu. 3 ay önce son denememde 2  yumurta elde edildi 1 i toplandı ve geçte olsa döllendi ama tutunamadı şimdi adetlerim düzenli ama kanama günüm 2-3 gün süresi azaldı. Erken menopoz düşünülebilir mi eşim ile ilgili hiç bir sorun yok. Hangi alternatif uygulamaları önerirsiniz? Tekrarlayan tedavilerin başarı şansını olumsuz etkilediği doğrumu sizce?
Cevap: Over rezervi kötü ise  sonuçlarınız onu gösteriyor yumurta bağışı daha iyi bir seçim olur.Fakat ülkemizde yasal değil biliyorsunuz. Yurt dışı imkanlar denenebilir. Tekrarlayan tedavilerin olumsuz bir etkisi olmaz.Yalnız kısırlık tedavisinde geçen zaman olumsuz bir faktördür.Süre uzadıkça başarısızlık ihtimali artar.Tabi bir yandan da ilerleyen yaş olumsuzluğu var.

Soru: Ben şu anda tedavi oluyorum. 4.günü 2 tane yumurta görülüyor, artma ihtimali var mı? Bir de bu yumurtaları sağlıklı yapmak için beslenmede dikkat etmem gereken noktalar var mıdır?
Cevap: Tedavinin 4. günü yumurta sayısını yeterliliği konusunda karar vermek için biraz erken. Fakat sayı 6. günden sonra aynı ve estrojen artışı da yetersiz ise durum kötü demektir.. Beslenme tarzının yumurta sayısı üzerinde doğrudan bilinen bir etkisi yoktur.

Soru: Ben 25 eşim 37 yaşında ben klomen tedavisi görüyorum tahlilimde bir değerim yüksek çıkmış çatlama olmuyormuş yumurtalıklarımda şimdi klomeni 5 gün kullandım acaba bir faydasını görür müyüm yani klomen ne işe yarıyor tedavide artı eşimin değerleri çok iyi 2 yıllık evliyiz. Bebek sahibi olma şansımız var mı?
Cevap: Fsh değeri adetin 2-3  günü alınan kan örneğinde 12 ünitenin üzerinde ise over rezervi kötü demektir ve tedavi başarısını olumsuz etkiler. Klomen de yumurtlama tedavisinde bir grup hasta için kullanılabilen bir ilaçtır. Tsh ve PRL değerleriniz normal Yumurtlama tedavisi üzerinde olumsuz bir etki yok.

Soru: Ben 25 haftalık erken doğum yaptım sebep tam bilinmemekle birlikte rahim ağzı yetmezliği tanısı konmuştu ama herhangi bir dikiş atılmadı tekrar hamilelik yaşarsam ayni şeylerle karşılaşa bilir miyim ne önerirsiniz?
Cevap: Eğer teşhisiniz doğru ise bundan sonraki her gebeliğinizde aynı sorunu yaşamanız kaçınılmaz.Önlem olarak bundan sonraki gebeliğinizin 10-14. haftalarında rahim boynuna dikiş konulması gerekir.Ve yine teşhis doru ise sorunsuz bir gebelik yaşarsınız.

Soru: Eşim varikosel oldu 3 yıldır aynı doktora gidiyoruz hiçbir sonuç yok tüpler açık ne yapmalıyım nasıl bir tedavi uygulanmalı? Sayı 50 milyon morfoloji 7.
Cevap: Varikosel ameliyatı önemli değil.Bana biraz sperm ile ilgili bilgi vere bilir misiniz.Sayı, hareket, morfoloji gibi. Pcos maalesef genetik bir zemin üzerinde gelişen bir hastalık.Tedavi bu nedenle uzun sürelidir ve tedaviyi bırakınca eski bulgular geri gelir.Önemli olan bulgulara yönelik uygun tedavi seçimi. Varikosel operasyonundan önce çok farklı mı idi bilmem ama şu anki değerler yeterli.sorun yok.

Soru: İki tüp bebek  denememiz sonucunda su an 9 haftalık 4 üz gebelik yaşıyorum. 10. haftadan sonra redüksiyon işlemi yapılıp 2 tanesi sonlandırılacak. Bu işlemde redükte edilenlerin kalanlara herhangi bir yan etkisi oluyor mu? Başka risklerimiz var mı bu işlemde acaba?
Cevap: Tıpta yapılan her türlü girişimin bir riski vardır. Bu işlemin de var.Yani komplikasyon sonucu tüm bebeklerin kaybı söz konusu olabilir.Ancak bu işlemi kesinlikle yaptırmalısınız çünkü dördüz gebeliğin miya da kadar sağlıklı gitmesi mümkün değil.Yani işlemi yaptırmazsanız bütün bebeklerin prematüre doğup ölme şansı çok yüksek.Ama işlemi yapıp iki tanesi bırakılırsa işleme bağlı komplikasyon oranı daha düşük.

Soru: Polip tüp bebekte tutunmayı etkiler mı gecen ay 1 cm lik polip vardı tüp bebek denememiz başarılı olmadı?Cevap: Polip endometrial kalitede yani rahim boşluğu içinde ise embriyonun yerleşmesini engeller ve tüp bebek öncesi mutlak çıkarılmalıdır.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili bu linkten bütün soru ve cevapları görebilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve doktor cevapları

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ