lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Anaokulunda öğretmenim, hep başkalarının çocuklarına baktım ve sevdim.

Anaokulunda öğretmenim, hep başkalarının çocuklarına baktım ve sevdim.

Merhaba Sibel hanım;

Yapmış olduğunuz çalışmaları çok takdir ediyorum. Derneğinize üye olmaktan çok gurur duyuyorum. Allah isteyen  herkese bebeklerini kısmet etsin. Hep hikayemi yazmak istedim ama bir türlü kelimelere dökemedim umarım şimdi becerebilmişimdir. Galiba biraz uzun oldu. Ama içim hep çok acımıştı. Anaokulunda öğretmenim ve hep başkalarının çocuklarına baktım ve sevdim. Kıskanmadım tabi ama hep üzüldüm.Kendimin de olsun istedim. Anneler günlerinde çok ağladım.

Ben 2003 yılında 30 yaşında evlendim. Polikistik over sedromum olduğunu daha önceden biliyordum.Gitmiş olduğum doktorlar sorunun büyük olmadığını çocuğum olabileceğini söylemişti.Çevremde de bu rahatsızlığı olup çocukları olanlar vardı.Evliliğimiz ilk senesi çocuk istemedik daha sonra da istedik olmadı. Gittiğimiz doktor yumurtlama takibi, doğal yolla döllenme, aşılama yöntemlerini uyguladı ama sonuç alamadık. Bize eğer çok istiyorsak bir tüp bebek merkezine gitmemizi önerdi. Bir tüp bebek merkezini tavsiye etti.  O zamanlar televizyonlara da çıkan meşhur bir doktor var dedi. Bizde ona gittik. Muayenemizi olduk, hikayemizi dinledi tahliller istedi. Bu arada 3cm lik bir kist gördü ve bunu almadan tedaviye başlayamayız dedi. Diğer doktorum bu kisti nasıl görmedi.Bizi niye uyarmadı bilmiyorum.O doktora da oldukça kızdım. Önce küçük bir operasyonla kisti aldılar daha sonra tedaviye başladık.

Polikistik olduğum için yumurtalıklarım oldukça iyi cevap verdi ,yumurtalar toplandı. Döllendi.13 tane iyi kalitede embriyo elde edildi. 2 gün sonra 4 tanesi transfer edildi.12 gün dinlendim. Öğretmen olduğum için okulun tatil olduğu dönemi seçmiştim. Öyle zor geçti ki anlatamam. Tuvalete gitmeye bile korkuyordum. 12 günün sonunda hastanede test yaptılar ve değerim 50 çıktı o zamanlar ne demek olduğunu bilmiyordum. Hamilesin demediler. İki gün sonra gel tekrarlayacağız dediler. 2 gün sonra değer 100 e çıktı. Daha iyi dediler ve bir hafta sonra her şey yolundaysa keseyi görmek için gelirsiniz dediler. Ben dinlendim. Hatta hamilelik belirtilerim de başladı. Mide bulantılarım ve tiksinmelerim oldu. Ve bir gün bıçak gibi kesildi. Eşime dedim yok artık hamile değilim. Ertesi gün keseyi görmek için hastaneye gittik. Evet kese yoktu. Çok üzüldük. Çok ağladım. Çok umutlanmıştım. İlaçları bıraktım ve birkaç gün sonra kanamam oldu ve bir et barçası geldi. Hayatımın en kötü günüydü. Eşim tekrar denemem dedi. Ama bir sene sonra tekrar aynı merkezde denedik. Bizimle hiç ilgilenmediler. Sancım olduğu halde transfer yaptılar ve tutmadı. Tüm dünyam yıkıldı.

Artık konuyu kapatmış gibiydik. Eşim askere gitti. Geldiğinde ufak ufak konuyu konuşmaya başladık tekrar. Sıradan bir hastanede normal bir kadın doğum uzmanına kontrollere gidiyordum. Polikistik over olduğum için devamlı adet gecikmesi oluyor ve test yapmak zorunda kalıyordum. Tek çizgiyi görmekten usanmıştık. Aşılama yaptırdık olmadı. Ben bu arada yeni bir iş yerine başlamıştım.

Bir gün arkadaşımız 7. denemesinden sonra ikizlerine kavuşmuştu. Eşimle bana daha ne bekliyorsunuz tekrar denemelisiniz dedi. Ben yeni işe yerimde bunu yapamam dedim derken ve bizi Umut tüp bebeğe yönlendirdi. Gittik harika 2 doktorla tanıştık. Ve uzman bir ekiple. Bu arada sitenizi takip ediyordum. Hemen derneğe de üye oldum ve merkezden indirim aldım.

Hemen tedaviye başladık. İğnelerimi kendim vuruyordum. Doktorların tanımlamasıyla koklama dozuydu. 23 tane yumurta toplandı ve 12 embriyo elde edildi. Ama hormonlarım transfere çok uygun olmadı ve embriyolar donduruldu. Adet gördüm ve tekrar vücudum ilaçlarla transfere hazırlanmaya başlandı. Ama bu seferde heyecandan progestrontabledini alıp teste öyle gitmiştim ve progestoron  hormonum yüksekti  hapı almadığımı hesaplayarak kontrol ettiler ama gene de yüksekti ve doktorum riske atmayalım gene transfer yapılamadı. Beklemek ölüm gibiydi. Bir ay daha transfer hazırlama tedavisi. Ve bu sefer her şey yolundaydı ve transferim yapıldı.

Kurban bayramıydı herkese yalan söyledik. Arkadaşlara gidiyoruz kalmaya diye. Telefonları açmadık. Çok sevdiğim komşumun kızı nişanlanıyordu ve transferin üçüncü günüydü. Nişana gittik. Banyoda düştüm rahat oturamıyorum ve çok başım ağrıyor dedim. Çok kısa kaldık ve kimse anlamadan eve döndük. Transferin beşinci günü işe başladım. Anaokulu öğretmeniyim ve doktor sadece çocukları kaldırma, ağır kaldırma uzanma falan gibi şeyler söyledi. Okulda arkadaşlarım biliyordu ve bana 15 gün çok yardımcı oldular. Ve bu arada annem düştü ve omurgasını çatlattı yatıyordu. Benim test sonucu almama 2 gün var. Sonucu aldığımız günü hiç unutamam şok olmuştuk. Kan değerlerim 1500 dü. Hemşire söyledi biz donduk kaldık. Hemşire beni yanına oturttu. Yapmam ve yapmamam yemem ve yememem gerekenleri sayıyordu. Bana masal gibi geldi. Doktorun yanına indik. Kan değerlerini söyledik. Bizi tebrik ettiler. Biz hiç sevinemedik. Psikolog bana sarıldı. Hamilesin dedi. Ama çoğul olabilir dedi. Sevinçle ayrılık.

Annemin yanına gittik. Yatıyordu. Devamlı bana evi temizle şunu yap bunu yap diyordu. Hele yataktan kaldırmak çok zor işti.Ona söylemek zorunda kaldık.Yoksa 3 ay kimseye söylemeyecektim. Yemin etti kimseye söylemeyeceğine. Sevinçten çok ağladı.

 Ondan sonra sırf o iki çizgiyi görmek için o hazır testlerden iki defa daha yaptım evde.

Keseleri görmeye gittiğim gün eşim İstanbul dışındaydı. Okuldan bir arkadaşım yanımda geldi. Heyecandan ikimizde ölecektik. Iki tane kese gösterdi ekranda doktor. Sevinçten konuşamıyordum bile.

Hamilelik çok güzel bir duyguydu. Çok güzel geçirdim. Çok kilo almadım. Çok midem bulandı, Reflüm de çoktu. Ama hayatımın en güzel sekiz ayıydı. Okulda çalışmaya devam ettim.Bebeklerim 33. Haftada gelmeye karar verdiler. 10 gün küvezde kaldılar. Eve eli boş dönmek çok acıydı. Ama şimdi 16 aylık bir kızım bir oğlum. var .Yaşadığım her şeye değer. Onlara sarılınca, öpünce her şeyi unutuyor insan.

Allahtan dileğim isteyen herkese evlat versin.

Birde vazgeçmesinler……..

Sevgiler

Bluerose

PCO ile ilgili bu  konuları da okumak isteyebilirsiniz.

Polikistik Over Sendromu neden ortaya çıkıyor ? (PKOS) nedir?

Polikistikover (PCO) İçin Sağlıklı Gıda önerileri
Polikistikover (PCO) Sorunu ve Depresyon
Polikistikover ( PCO) Sorunu ve Psikolojik Destek
Polikistikover (PCO) Sorunu ve Alternatif Tedaviler
Polikistikover (PCO) Sorunu ve Komplikasyonları
Polikistikover PCO ve Kıllanma Sorunu
Polikistikover PCO Sorununda Diyabet riski altındasınız.
Polikistikover PCO Sorununun Belirtileri
Polikistikover PCO Sorununun Tedavisi
Polikistikoverler uzun dönemde neler yaşayabilir?

 

Polikistik over sendromunuz varsa  tedaviniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize başvurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ