Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

10 Mayıs Cerrahpaşa Toplantısı Çider’in Katıldığı İlk Panel Olarak Tarihe Geçti

10 Mayıs Cerrahpaşa Toplantısı Çider’in Katıldığı İlk Panel Olarak Tarihe Geçti

Sevgili dostlar benim konuşmacı olarak katılacağım ilk toplantıydı ve Prof. Dr. Mehmet İdil
davet etmişti. Bizim için ilk deneyim ve değişik bir heyecandı. Ben ,Cansın,Hülya, Tuna, Bay Tuna ve Tulip ve sevgili webmasterimiz Cemil Bey geldiler. Cemil Bey benim konuşmamı cok güzel bir PowerPointte görsel olarak hazırlamıştı.

Saat 14.00 başlayacağı söylenen panel saat 16.00 da başladı bu nedenle bizim konuşmamızdan sonra ikinci tur sorulara hiç vakit kalmadı herkes konuşmacıları ancak dinleyebildi.

Bizi Mehmet İdil Bey görünce hemen yemeğe davet etti ve toplantı süresince konukseverliğini bizden hiç esirgemedi cok iyi ağırladı. Toplantıdan sonra merkezi gösterdi ama labaraturalara girmeye vaktimiz ne yazikki olamadı .Çünkü tamamen mikropsuz bir ortam olması gerektiğinden tamamen soyunup tekrar steril kıyafetler giymemiz gerekiyordu. Ama bizim hiç zamanımız yoktu çünkü zaten cok geç kalmıştık bir röportaj için derneğe dönmemiz gerekiyordu.

Toplantı sırasında bir cok konu konuşuldu bunların hepsini sırasıyla burada yayınlamaya çalışacağım.Doktor dilinden arındırılmış olarak tabii.Bizim anliyacagimiz şekilde.

Dünya da ve Türkiye de Tüp bebekte başarı oranları ve bu oranlarla ne şekilde oynanabildiği
Cerrahinin yeri,infertilite psikolojisi,hasta seçimi,tedavi protokolları,gebelik prognozu gibi konular uzmanlar tarafından tartışıldılar,Ayrıca bizim bulunduğumuz panelde Hukuk Fakültesi Medeni Hukuk Öğretim Üyesi Sn.m.Doç. Dr. Şükran Şıpka ve TRT1 den Zeki Söker de vardı. Şükran Hanım Yapay döllenmenin ortaya çıkarabileceği hukuksal sorunlarla ilgili bir söyleşi yaptı çok eğiticiydi. Bu konuşmasını burada hafta içinde size yayinliyacağim.Ayrıca 15-16 haziran tarihleri arasında da Ceylan Otelde yapacağımız toplantıda kendisini davet ettim.Onu herkesin dinlemesini istiyorum.

Ayrıca TRT1 de Çözüme doğru programının yapım ve sunucusu Sn Zeki Söker bize Merkezlerin medyadaki Savaşı ile ilgili çeşitli doktorlarında katılacağı bir açıkoturum yapalım dedi. Bizden bu konuda haber bekleyecekler….

Ben sunumumu yaptıktan sonra her zamanki mutat sorularımı aldım. Türkiye de nüfus hızla çoğalıyor. O kadar coşalım varken neden birde devlet tedaviler için para ödesin? Bir milyon çocuğun egitimi daha önemli degilmi? Annesi babasız çocuklarda var.? Neden onlara sahip çıkmıyorsunuz? Artık bu mantıksız sorulara cevap vermek istemiyorum ama her kesimden insana ne yazık ki bunları oturup ağır teker anlatmak zorundasınız. Bende dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.Devletin herkes için var olması gerektiğini,herkesin sorunlarının çözümü için çalışılması gerektiğini, biz cok çocuk doğurmak ücretsiz tedavi değil aile oluşturma hakkımız olan tek çocuğun mücadelesini yaptığımızı söyledim.

Güzel bir toplantıydı ve biz gerçekten çok mutlu olduk.
Darısı gelecek toplantılara.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ