lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Uluslar arası Girişimcilik Konferansı

yonetim

Uluslararası Kısırlık Araştırma Merkezi ….. Uluslarası Girişimcilik ve Değişimi Yönetmek konferansında

09 Aralık 2010 G rand Cevahir Otelinde Koza İş ve Kadın Derneğinin The Sawyer School enstitüsü Kurumsal Öğrenme Girişimleri Bölümü Direktörü Mrs.Julia Schniewind in Uluslararası Girişimcilik ve Değişimi Yönetmek konulu toplantısı vardı. 100 e yakın iş kadını ve Çeşitli kollarda çalışan kadın girişimciler dernekleri başkanları katıldı. Uluslararası bir çok büyük firmanın koçluğunu ve mantık danışmanlığını yapan Bayan Julia, Türk kadın girişimcilere de kendi branşlarında nasıl başarılı olabilecekleri konusunda genel bilgiler verdi. 2 saat süren konuşma kişisel planlama yapma ,planlarını anlatma,tamamen yabancı birinden konun hakkında fikir alma gibi son derece keyifli ortak grup çalışması yaptırdı.

Herkese önce hayalindeki işi yazdırdı. Kimler paydaş olabileceğini düşletti sonar bunun olasılıklarını düşünmemizi sonra da konu üzerinde yanımızdaki ile konuşmamızı istedi. Önce utanarak yazdığımız hayallerimizdeki işi yanımızda hiç tanımadığımız birine anlatmak çok zor geldi ama karşındaki kişiden de tamamen değişik iş konusunda bir vizyon hayalini dinlemek de, yapmak istediğin işin aslında hiç de hayal olmadığını anlamana sebep olduğunu gördüm. Herkesin hayalleri vardı ve bunu gerçekleştirmek için çalışıyordu.Hayallerini anlatmak için bir kaç gönüllü istedi bizim çalışmalarımıza baktı ve en değişik konu benim konum olduğu için ben kaktım ve herkesin acemiliğini üstünden atmasına yardımcı oldum. Benim üzerimde çalışma yapılacaktı. Hayalimi sordu Uluslar arası kısırlık araştırma merkezinin kurulması ve orada yapılan çalışmalarla dünyada bu sorunun ortadan kalması dedim. Adını da koymuştum ( International Research Center for Infertility)dedim.. Kimler paydaş, katılımcı olabilir diye sordu. Hükümetler, doktorlar ve bu sorunu yaşayan kişiler destek olabilir dedim. Seni oraya taşıyacak kişileri tanıyor musun henüz hayır dedim, bağlantıların var mı ? bazı bağlantılarım var ama olasılık çok az dedim. Güldü ama benim aklıma bir çok kişi geliyor bununla ilgili biliyor musun bir çok kişiyi tanıyorum dedi…ve salona döndü bu arkadaşınıza destek olacak bağlantıları biliyorsanız ona verin dedi.herkes icin bu şekilde bağlantı desteği kurulmasını istedi.Benim merkezim ona göre bir anda kurulabilir bir seydi. Ama yabancı dilim yeterli değil sanıyorum dedim. Hiç önemli degil biz simdi nasıl anlaşıyoruz diyerek simultene tercume kulaklığını bana gösterdi.Bir anda araştırma merkezimi kurulmuş hissederek yerime oturdum.Sonra Belma Hanım kalktı ve ben hukukçu ve siyasetciyim bu nedenle daha sosyal bir proje düşündüm. Ben hükümet tarafından ihtiyacı olan bütün kadınlara destek için maaş bağlanması gerçekleştirmeyi düşlemiştim,kadınları devletin güvencesine almak istiyordu.bana göre mükemmel bir düştü ,böylece hiçbir kadın kendini çaresiz düşünmeyecek, nereye gideceğini bilmediği için kötü bir yaşantıya yada evliliğe katlanmak zorunda olmayacak dedi.Hanımlar hep birlikte olasılıkları, avantajlarını ve dezavantaj olabilecek konuları tartıştılar.Sonra Urfa dan İstanbula gelen Noter bir hanım Urfa ‘da Ermeni hanımları pek üzerine yaptığı çok nadide bir işlemeyi dünyaya nasıl tanıtıp pazarlayacaklarını bilemedikleri söyledi.Julia hemen kontaklar
konusun da yardımcı olabileceğini belirtti, . Ve İki saat su gibi akıp geçti..

Her işin başı risk almaktır dedi Julia. Her alınan risk de başarılı olacak diye bir şey yoktur ama önemli olan bir risk almak ve yapmak için uğraşmaktır. Kendi yaptıklarını anlatınca herkesi bilmem ama benim dudağım uçukladı. Hindistan da suyun kullanımı konusunda hükümete koçluk yapmıştı. Su orada çok değerli olduğundan insanlara suyun kullanımının öğretilmesi gerekiyordu. Liberty Sigorta grubuna gelişmiş yönetim programı yapmış, Boston Bankasında gelişmiş liderlik konusunda senelerce koçluk yapmıştı. Birleşmiş Milletlerde çalışmış, İsveç hükümetinden aldığı fonla güney Afrika da ki çocuklar için yüzlerce bilgisayar temin etmişti.Çıkarken teşekkür edip kendisi ile resim çektirdim birde Koza Derneği Başkanı sevgili Birsen Hanımla da çektirip size onu da tanıtmak istedim. Dünya tatlısı bir kadın. Kadın girişimcilerin uluslar arası çalışmalarına ,eğitim ve iş gezileri ile destek veriyorlar. Her duygu ve düşünceden kadını, iş dünyası ve girişimcilik ortak zemininde bir araya getirip; kadınlara yönelik kültürel, sosyal etkinlikler ve iş programlarıyla ülkemize ve kadınımıza faydalı olmaya çalışıyorlar. İçimizdeki bağımsız iş kadınları ve potansiyel adayların dikkatine derim ,mutlaka kendileri ile iletişim kurun ve hatta derneğe katılın.

Toplantıda birçok iş kolundan hanımla tanıştım. Benim için çok güzel bir gündü. Bugün çok şey öğrendim.Hemen size de aktarmak istedim.Artık eve huzurla gidebilirim.

Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ