lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

ULUSLAR ARASI HASTA LİDERLERİ KONGRESİNE TÜRKİYE VE ÇİDER TEMSİLCİSİ OLARAK KATILDIK.

ULUSLAR ARASI HASTA LİDERLERİ KONGRESİNE TÜRKİYE VE ÇİDER TEMSİLCİSİ OLARAK KATILDIK.

Sıradan geçeceğine inandığım bir günün sabahındaydım. Önümde inanılmaz koşturmaca ile geçireceğim bir haftanın olacağını tahmin bile edemezdim. Her şey Nuray’ın telefonu ile başladı. Nuray telefonda, yurtdışından adımıza bir mail geldiğini ve bizi Budapeşte’ye iCSi Uluslar arası Kısırlığın Dayanışma Birliği  ‘nin konferansına davet ettiklerini söylüyordu. Aman Allahım bu müthiş bir haberdi. Her ne olursa olsun o konferansta ÇİDER ve Türkiye adına bulunmak zorundaydık..Uçak biletlerimiz ve otel rezervasyonumuz sayelerinde hallolmuştu bile. Fakat konferansın tarihine baktığımızda çok kısa bir süremiz olduğunu fark ettik ve bizim henüz hiçbir hazırlığımız yoktu.Ne pasaport vardı ne de vize.Ve Nuray ile bir,iki,üççççç deyip startı verdik.Hava karlıymış, yollar kapalıymış umurumuzda değildi.Tam bir mucizeyi gerçekleştirip 2 gün içerisinde hem vizeyi hem pasaportu hallettik.(Ama o yollarda neler çektik bir de bize sorunJ)

 

 21 Şubat günü Budapeşte uçağında Nuray’la birbirimize şaşkınlık içersinde bakıyorduk.Çünkü ikimizde de hem yurtdışına ilk defa çıkıyor olmanın hem de çok önemli bir misyon için gidiyor olmanın heyecanı vardı.Budapeşte’de otelimize gittiğimizde iCSi’nin genel koordinatorü sevgili Sandra K.Dill bizi kapıda sıcacık gülümsemesi ile karşıladı.Bizi orada görmekten ne kadar mutlu olduğu her halinden belliydi.O akşam diğer ülkelerden gelen delegelerle kısa sohbetlerle tanışıp ertesi güne hazırlanmak uzere odamıza çekildik.

 

 Büyük gün gelmişti işte. Herkes en az bizim kadar heyecanlıydı. Katılımcıların listesi elimize verildiğinde orada Türkiye ve Çider ismini görmek inanılmaz gurur vericiydi. İlk gün kısa sunumlar halinde herkes kendi ülkesindeki çalışmalarından bahsetti ve ben de bizimkinden tabiki. Bütün katılımcılarla bir çember oluşturup ortak neler yapabileceğimizden bahsettik.Mesela ortak bir internet ağının kurulması ve hızlı bilgi paylaşımı.Bu sayede siz site üyelerimizin dünyada olup bitenlerden haberiniz olacak.Ortak fonlar oluşturulması üzerine beyin fırtınası yaptık.Devlet desteği için ortak çalışmalar yapmaktan bahsettik.Bir elin nesi var iki elin sesi var misali.Fakat üzerinde durulup herkesin hemfikir olduğu en büyük konu ise tüm infertil hastaların bu tip çalışmalarda desteklerinin çok etkili olduğuydu.Gönüllü olarak yapılacak çalışmalarda çoğunluğu oluşturmanın yetkili mercilerin konunun ciddiyetini anlamasında yardımcı olacağı yönündeydi.

 

İkinci günde ise yine her ülke kendi ülkesindeki yasal düzenlemelerden ve kliniklerinden,.tedavi yöntemlerinden bahsetti.Gördüm ki biz onlardan bir çok konuda çok çok ileriyiz.Özellikle PGD konusunda bir çok ülkede yasaklamalar olmasından dolayı(özellikle İtalya) Türkiye en çok tercih edilen ülke.İtalyan delegesi sevgili Rosella sunumunda bu konudan çok bahsetti.Hatta burada PGD tedavisi olup hamile kalmış bir İtalyan’dan bahsetti.Ve herkesin önünde bize teşekkür etti ki bu cidden mükemmel bir andı.IVF tedavilerinde kliniklerimizin kalitesi ve başarı yüzdesi olarak da onlardan ileriyiz. Ayrıca tedavi ücretleri ülkemizde daha ucuz.Mesela İrlanda da 5000 usd, Arjantinde yine 4000/5000 usd arası. Türkiye hakkında merak ettikleri çok şey vardı ,Çider’in yaptıklarını öğrenince hepsi çok şaşırdı.Üyelerimize verdiğimiz ücretsiz tedavilerin örnek alınması gerektiğini söylediler.Toplantı aralarında akşam yemeğinde hep bizle ilgili bir şeyler sordular.Yumurta,sperm donasyonu bizde olduğu gibi çoğu ülkede yasak.Embriyo hakları konusunda görüş ayrılıkları vardı. İrlanda, Almanya delegeleri embriyo haklarına çok sıcak bakmıyorlardı. Nüfus konusuna fazlaca değinildi. Ivf tedavileri desteklenmezse ve kişiler eğitilmezse 2050 ye kadar genç nüfusun yok olacağı ve 65 yaş üstünün artacağı kanısındalar.Kariyer,eğitim gibi sebeplerle hamileliğin ertelendiği ve hamile kalınmak istenildiğinde yaşın geçmiş olmasının etkilerinden bahsedildi ki bence bu gerçekten önemli bir konu.

 etmek,

Daha bahsedecek çok şey var aslında.Bu deneyimi yaşamak,orada ülkemizi temsil etmek gerçekten mükemmeldi.Hele ki yurtdışında bu tedaviler konusunda alnımızın ak olması daha bir keyif vericiydi.Eksik olan tek şey ülkemizin tanıtım eksikliği galiba.Gerekli desteği gördüğümüz sürece biz yurtdışında da her türlü faaliyete hazırız.Bu arada Budapeşte’nin büyüsünden de bahsetmek isterdim ama anlatılmaz yaşanır diyorumJ

 

Sevgiler

Esra Çelik

Çider

Yurt Dışı İletişim Sorumlusu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ