lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebekte gebelik oranı herkes için aynı mı? Anomali riski nedir, menapoza yol açar mı? Sık sorulan sorular

Tüp Bebekte gebelik oranı herkes için aynı mı? Anomali riski nedir, menapoza yol açar mı? Sık sorulan sorular

Tüp bebek tedavisi ile ilgili internette dolaşan kulaktan duyma bir hayli yanlış bilgi  olduğu söylenebilir. Bir hayli yanlış bilgiye maruz kalmış olabiliyorlar. Bu yüzden uzun yıllar çocuk sahibi olamamasına karşın doktora müracaat etmeyen veya doktorun tüp bebek tedavi önermesini duyar duymaz doktor değiştiren çiftler ne yazık ki var.

İşte tüp bebek tedavisinde yanlış bilinen bazı bilgilerin doğrusu ;

Tüp bebek veya mikroenjeksiyon ile oluşan gebelik normal gebelik olmuyor mu? 

“Doğal yolla gebelik olsun istiyoruz” bize müracaat eden çiftlerden sık duyduğumuz bir istek cümlesidir. Sebebini sorduğumuzda doğal gebelik isteriz diye tanımlama sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Tüp bebek veya mikroenjeksiyon ile oluşan gebelik doğal bir gebeliktir. Biz yumurtanın döllenmesini laboratuarda sağlayıp kadının rahim boşluğuna bırakıyoruz (embriyo transferi), şayet sağlıklı bir rahimiçi ortamı varsa, embryo sağlıklı ise gebelik oluşuyor ve ilerliyor.

Tüpte döllenmiş yumurtaya dış ortamdan gelen ve embryoya zarar veren rastgele bir şey var mı?

Tüp bebek tedavisi çocukta sakatlık ya da anormalliklere sebep olur mu?

Bilhassa spermin yumurta içine enjekte edildiği mikroenjeksiyon yolu ile embriyoda oluşabilecek kromozomal hasarlar doğan çocukta anomali artışına sebep olabilirmi, diye uzun yıllardır tıbbi veriler inceleniyor fakat herhangi bir anomalide artış tespit edilmemiştir.

Tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerin sayısı dünyada 5 milyonu geçmiştir. Belçika’ da ilk tüp bebek uygulamasında mikro enjeksiyonun yapıldığı tarih ise 1992′ dir. Başka bir deyişle yirmi senesi geçen bir süredir.Mikroenjeksiyon tedavisi ile gebelikler oluşmakta ve bebekler doğmaktadır. Yeni doğan bebeklerde anomali oranı tedavisiz oluşan gebeliklerdeki gibidir, başka bir deyişle % 3-4 aralığındadır.

Tüp bebek Tedavisinde kullanılan ilaçlar yani hormonlar nedeni ile kanser riski artıyor mu?

Bu inanış ve korku da oldukça yüksek oranda karşımıza çıkmaktadır. Bu ilaçlara bağlı yumurtalık kanseri, meme kanseri gibi kanserler bilhassa incelenmiş ve herhangi bir risk artışı görülmemiştir.

Güzel embryo ele geçirildiğinde ve iyi hasta idaresi ile gebelik şansı ilk deneme ve sonraki denemede aynıdır. Fakat embriyo kalitesi, laboratuar kalitesi, embriyoloğun mükemmel bir hazırlık yapması, rahim içi zarının vaziyeti, mükemmel bir transfer olup olmadığı, kadın yaşı gibi bir çok etken bu oranı dolaysız olarak etkiler ve her denemede bunlar farklılık gösterebilir.

Son yıllarda Amerika’ da yumurtaların toplandığı ay, oluşan tüm embriyolar dondurulup,  izleyen ayda transfer edilmiş ve bu şekilde gebelik oranlarının daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Bir takım seçilmiş olgularda bu uygulamayı yapılmaktadır.

Tüp bebekte Gebelik oranı herkes için aynı mıdır?

Bu uygulamada her çift için sonuç aynı olmayabilir. Yukarıda sıraladığımız faktörler değişkenlik gösterebilir. Bir ay kötü embryo transfer edilebilir, diğer ay iyi embryo gelişip gebelik oluşabilir. Arada gebelik şansını iyileştirecek başka bir uygulama yapılmamış olsa bile (histeroskopi ve laparoskopi işlemleri ihtiyaç duyulan olduğu vaziyetlerde iki uygulama arasında yapılmaktadır) her uygulama ve her embriyo için gebelik şansı farklıdır.

Tüp bebek tedavisinde  kaç defa deneme yapılabilir?

Tüm üreme tıbbı uzmanlarının ortak kararına göre yeterli sayıda yumurta ve sperm varsa ve iyi embryo gelişebiliyorsa deneme devam edilebilir. Beşinci, yedinci  hatta on üçüncü denemede gebe kalan hastalar vardır.

Yumurtaların bol sayıda ve cerrahi bir işlem ile (iğne ile aspire edilerek) toplanıyor olması erken menopoza girmeye yol açabilir mi?

Bu şüphe de bir çok şekilde hastalarca konuşulmaktadır. Yumurtalıklara herhangi bir sayısal azalma veya tükenme olmuyor. Doktorlar ilaç tedavisi ile sadece o aya ait yumurta grubunu büyütüp onları topluyorlar .

İlaçlı ya da ilaçsız tüp bebek tedavisi hangisi daha iyi?

Doktorlar ilaçla uygun sayıda, hastayı  az enjeksiyonla, yan tesire sebep olmadan yumurta toplamaya  çalışıyorlar. Bu şekilde doğal yolla tek yumurta ele geçirmeye göre daha yüksek şansa sahip olunuyor . Doğal olarak gelişen tek yumurtayı almayı, ancak ilaçla da yalnızca bir yumurta ele geçiriyorsa kullanılan bir seçenektir.

Tüp bebek gebeliklerinde kesinlikle sezeryan ile doğum gerekiyormuş!
Bu bilgi de yanlış. Eğer gebelik olmuş ise, anne yaşı uygun ise, bebek çok iri değil ise kolayca normal vaginal doğum yapılabiliyor. Çoğul gebelik ise sezeryan oranı koşul olmamakla birlikte artabiliyor. Tüm tüp bebek gebeliklerinde epidural anestezi ile vaginal (normal) veya sezeryan ile güvenli ve ağrısız doğum yapılabilmektedir.

 

Tüp bebek tedavileri konusunda daha fazla sorunuz varsa ve cevap arıyorsanız Tüp Bebekte Sık Sorulan Sorular Bölümüne Bakabilirsiniz.

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili  Çocuk İstiyorum  Danışma  formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ