Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek tedavilerinde yumurtaların artırılması tedavisi

Tüp Bebek tedavilerinde yumurtaların artırılması tedavisi

Tüp Bebek tedavilerinde yumurtlamanın artırılması , yumurtlaması olmayan ya da bozuk olan hanımlarda da yumurtlama elde edilmesi , yumurtlaması normal olan hanımlarda yumurta sayı ve kalitesini artırmak için uygulanmaktadır.

Önemli ! Yumurtaların artırılması tedavisi kişiye özel tedavilerdir

Tüp bebek tedavilerinde Yumurtaların artırılması tedavisi kişiye özel tedavilerdir. Yani altta yatan probleme yönelik değişik tedaviler kullanılmaktadır. Tedavi başlangıcındaki tetkikler ve muayene sonuçlarına göre uygun olan tedavi seçeneği belirlenir ve bu tedavi yöntemiyle elde edilebilecek tahmini başarı oranları sizlere net olarak verilir.. Yumurtlamanın artırılması tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağızdan alınan tablet şeklinde ya da cilt altı ve /veya kas içi enjeksiyon şeklinde uygulanan iğne şeklinde olmaktadır. Tüp bebek tedavi seçiminde olduğu gibi takip de kişiye özel olarak yürütülmektedir. Ayrıca bazı hastalardaki hormon bozukluğuna yönelik özel bazı ilaçlar da gerekli olduğunda kullanılmaktadır. Yumurta sayı ve kalitesi artırıldığında sperm tarafından döllenebilme olasılığı artmaktadır.
Bazı özel grup hastalarda yumurtlama tedavisi verilmeden yumurtlama olmadığı için (örneğin doğumsal olarak yumurtalığı uyarıcı hormonları eksik olan ve/veya olmayan hastalar) bu tedavi vazgeçilmezdir.

Tüp bebek tedavilerinde yumurtlamanın artırılması tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Yumurtlamanın artırılması tedavisinin bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur ancak titiz bir takip olası yan etkileri azaltacak ve başarıyı artıracaktır. Kontrolsüz verilen tedavilerde yumurtalıklar aşırı uyarılabilir ve hiperstimülasyon dediğimiz tablo oluşabilir. Hiperstimülasyonda yumurtalıklarda kistleşme, karın içinde sıvı toplanması ve diğer sistematik yan etkiler görülmektedir.

Prof.Dr. Timur Gürgan

Gürgan Clinic Kadın Sağlığı ve
Tüp Bebek Merkezi Ankara

#tüpbebek #tüpbebektedavileri #timurgürgan #hamilleik #çider #çiderindirimleri #yumurtakalitesi #hamilelik #gebelik

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Timur Gürgan ile bu formla iletişim kurabilirsiniz. Clinic Kadın Sağlığında SGK indirimi uygulanmaktadır .  Çider üyelerine indirim uygulanmaktadır.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ