lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm hareketliliği , diyetle bebek cinsi belirleme, FSH düşürme ,transfer sonrası ağrılar ,40 yaş aşılaması, Tüp bebek Hasta Soru ve Doktor Cevapları -75-

Sperm hareketliliği , diyetle bebek cinsi belirleme, FSH düşürme ,transfer sonrası ağrılar ,40 yaş aşılaması, Tüp bebek Hasta Soru ve Doktor Cevapları -75-

Soru: Eşimin hızlı sperm sayısı %3 çıktı 2 defa aşılama yaptırdık sonuç negatif çıktı şimdi tüp bebek düşünüyoruz şansımız % kaç olur ben 23 eşim 29 yaşında?

Cevap: Sperm sayısı ile tüp bebek sansının pek alakası yok. Tüp bebekte gebelik ihtimali genel olarak kadın yası ile alakalı buda 37 yas altında % 50 lere kadar ulaşmaktadır.

 

Soru: 40 yaşındayım  2 aşılama ve 2 tüp bebek denedik  fakat embriyo transfer olamadı  yeterli bölünme olmadığı için  en son nisan ayında kendiliğinden hamile kaldım  fakat o da boş gebelikti ve kürtaj oldum  fsh yüksek 13  onun dışında söylenen bir problem yok  tabi en önemlisi yaş yorumlarınızı rica ediyorum  ne yapmalıyız ?

Cevap: Sigara yumurta kalitesini bozar ancak tekrarlayan gebelik kayıpların genetik ve hematolojik testlerin yapılması ve rahimin değerlendirilmesi temeldir. Genetik testte problem yok ise kan testlerinizi ve rahminizi kontrol ettirmeniz gerekiyor.

 

Soru: Nedensiz infertilite durumunda 2 aşılama sonrası tekrar aşılama tavsiye eder misiniz yaş 32?
Cevap: Avrupa en az 3 en çok 6 aşılama öneriyor Amerika ise 2 aşılamanın yeterli olduğunu öne sürüyor devam etmede karar unsuru sizin zamanınız.

 

Soru: FSH‘in düşürülmesi için ne yapılması gerektiğini öğrenmek istiyorum. Benim FSH değerlerim 7-14 arasında gidip geliyor?
Cevap: Pregnil iğnesi yumurta çatlamak için ve bazen de rahmin embriyoyu daha iyi tutması için kullanılmaktadır ancak yanlış gebelik pozitifliği vere bildiği için pregnil sonrası gebelik testi dikkatli değerlendirilmelidir. FSH nin düşürülmesi problemi çözmez onun için düşürülmesinin bir anlamı yoktur. Yüksek fsh yumurta sayısını azalmasını gösterir bunu düşürerek yumurta sayısını çoğaltamazsınız. Sonuç olarak fsh bir göstergedir neden değildir.

 

Soru: Bir arkadaşım 21 günlük diyet yaptı süt yoğurt peynir yemedi adetin 14.günü pergnly iğnesi vuruldu tam 36 saat sonra doktor ilişki önermiş bu şekilde erkek çocuk sahibi oldu tesadüf müdür? Diyetle bebek cinsiyeti belirlenebilir mi?
Cevap: Bilimsel olarak diyet ilişki zamanlaması ile seks belirlenmesi mümkün değildir. Bunlar tamamen tesadüften ibaret olup ancak istenen cinsiyet olma ihtimalini % 50 de n bir kaç puan yükseltir.

 

Soru: Biz 1,5 yıldır korunmuyoruz  ben de polikistik over var  eşimin ise sperm değerleri normal. morfoloji. 2. glucofen kullanıyorum  rahim filmi çektirdim tüplerim açık çıktı doktorum rahim filminden sonra 3 ay bekleyelim kendiliğinden hamile kalabilirsin dedi eğer yine olmazsa aşılamada şansım var mı? yoksa direk tüp bebek mi  yaptıralım benim yaşım 30 eşimin yaşı 33. teşekkür ederim?
Cevap: Doktorunuz ile hem fikirim aşılamada sansın her ay için % 10 civarında muhakkak denemelisiniz.

 

Soru: Tüp bebek Transferinden sonra ne yapılıyor? iğne vs kullanılıyor mu ve nasıl bir şey tavsiye edersin iniz  kimi yatacak diyor kimi normal işine devam edecek.
Cevap: Embryo transferi sonrası muhakkak progesteron içeren bir ilacın iğne veya vaginal olarak kullanılması gerekiyor.

 

 

Soru: Ben 3.5 yıllık evliyim 3 yıldır bebek olmuyor,Eşimin sperm sonuçları gayet güzel 4 ay önce normal yolla hamile kaldım ama anembriyonik gebelik geçirdim ve düşük yaptım anembriyonik gebelik geçirmem bende de bir sorun olmadığını mi gösterir yoksa bu şekilde hamile kalmakta mı bir sorum bu şekilde de olsa hamile kalmam benim için bir avantaj mi ve bu hamilelik çok geç oluştu ikinci hamileliğimde bu denli geç mi oluşur?
Cevap: Anembryoik gebeliğin bir defa geçirilmesi çok önemli değil ancak iki defa olursa bir takım testler yapmak gerekir.

 

Soru: 40 yaşındayım 17 yaşında bir kızım var 1 aşılama denedim 2 ay öncede tüp bebek tedavisine başladım fakat sağda 11 mm solda 3 günde oluşan 15 mm lik yumurta oluştu, Lh 25 çıkınca çatlatma iğnesi yapılarak aşılama yapıldı? 2 sene öncede kendiliğimden bir gebelik yasadım ve bebek karnımda öldü
Cevap: Tahminimce tedaviye adetle başlanmış bir dahaki seferde adetin 20. günü başlanırsa daha uygun olabileceğini düşünüyorum çocuk istiyorsan denemelisin.

 

Soru: Yumurta toplama ve embriyo transferi sonrasın da oluşan ağrılar normal mi? Eğer normalse ne kadar zaman sonra sona eriyor?
Cevap: Tabi ki yumurta toplama sonrası şiddetli bir adet ağrısı kadara ağrı duymanız normal ancak embriyo transferi sonrası ağrı transferi hissetmemeniz dahi gerekiyor ağrıyı normal karşılamıyoruz.

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Doktor  Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir ve ÇİDER Derneği ile daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ