lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hiper Prolaktomi ,kromozom analizi ,Testis sorunları , Presakral Nörektemi ,Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -72-

Soru: Presakral nörektemi nedir?
Cevap: Presakral nevrektomi kronik pelvik ağrısı olan kadınlarda sakrum denen kemiğin üzerinden geçen sinirlerin kesilerek ağrının giderilmesi için yapılan cerrahi müdahaleye verilen isimdir maalesef her zaman işe yaramaz.Bu ameliyatın bana faydası omur mu olabilir denemek lazım. Yalnız bunu yapan birini bulmak çok da kolay olmayabilir.

Soru: Şuan ben ne kadarlık hamile olduğumu bilemiyorum bunu hesaplamak için son adet günümü mü alıcam yoksa yumurtanın göründüğü en son günümü?
Cevap: Sizin durumunuzda gebelik yaşı ancak ultrason ile belirlenebilir.
Soru: Yumurtalarım çok küçük biri yok denecek kadar diğeri yarısı. Tese denemeli miyim.
Cevap:Yumurtalık boyutları ve içinde sperm bulunabilme şansı arasında çok kesin bir ilişki yok. Bu nedenle denemenizi öneririm. Ancak Inhibin B seviyesi çok düşük, FSH çok yüksek ve genetik incelemede AZF-B delesyonu varsa şansınız çok az olacaktır.
Soru:
İlk defasında eşiminde hazırlanması gerekir mi?
Cevap:: Bence hazırlanması iyi olur. Eğer çok az sayıda sperm bulunursa bunların dondurulması ve çözülmesi sürecinde kaybedebilirler?

Soru: Bende hiper prolaktinemi var ve parlodel kullanıyorum parlodelin yan etkileri neler onu bilmek istiyorum uyku ve kilo yaptığını duydum ama doğru mudur bilmek istiyorum lütfen?
Cevap: Parlodel en fazla bulantı ve ortostatik hipotansiyon denen yatar pozisyondan ayağa kalkınca tansiyon düşmesi yaratır.

Soru: Tüp bebekte deneme sayısı arttıkça hamile kalma sayısıda artıyor mu?
Cevap: Her deneme sonrasında başlangıçta tedaviye giren hasta grubundan bir kısmı daha gebe kalacaktır. Ancak ilk deneme en fazla şansın verildiği denemedir.

Soru: High responder ile PCO farkı nedir?
Cevap: High responder yani  aşırı  cevap veren hastaların çoğu PCO yani polikistik over hastalarıdır.

Soru: Tüp bebek tedavisinde ikinci deneme için en uygun zaman nedir?
Cevap: 1 ay ara verdikten her zaman olabilir.

Soru: İsveçde bebek 14. haftayı doldurmadan hiçbir suretle muayene yapılmıyor bunların söylediklerine göre vajinal muayenenin bebeğe zararı var 14.haftada sadece bir kereye mahsus olmak üzre karından ultrason yapıyorlar o kadar sizce gebeliğin ilk haftaların da yapılan vajinal muayenenin bebeğe bir zararı var mı?
Cevap: Bence bu uygulamanın hiçbir bir bilimsel gerçeği yok. Vajinal ultrasonun zararı gösterilmedi.

Soru:
11 haftalık bebeğimin ölüm nedeni ne olabilir tahliller temiz çıktı kromozomlar falan tamam dendi. ikinci deneme için embriyonun kromozomlarına bakılacak gibi bir şeyler söylendi hastane neden bu ne demek?
Cevap: Kürtaj veya düşük materyali üzerinde kromozom analizi yapıldı mı?

Soru:
Yapıldı bir şey çıkmadı tahliller tamamen bebek sağlıklı dediler.
Cevap:O halde diğer nedenlerin araştırılması gerekir. Herhalde Preimplantasyon genetik tanı yapılmasını önermişlerdir. Ancak bebeğin kromozomları normal ise PGD de ne elde edeceklerini pek anlamadım.

Soru: Bizim 3. Denememiz de 22 Embryo’dan 6 Tanesine Pgd Yapıldı, Bir Tanesi Haploid Çıktı Acaba Gözle seçimde bir Yanlışlıklar mı oluyor, Transfere Aday Embriyo da Kromozomlardan bir tarafınki Yok.
Cevap: Kesinlikle  yaşa bağımlı olarak embriyolarin %30-60’i genetik olarak normal değildir.

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ