Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Evde de doğal olarak kullanabileceğiniz bazı gıdalar erkeklerde sperm sayısında artış yapabilir.

Evde de doğal olarak kullanabileceğiniz bazı gıdalar erkeklerde sperm sayısında artış yapabilir.
Sperm sayısını artırmak için etkili birkaç yol vardır ve bunlar düşündüğünüz kadar zor değildir. Gündelik hayatta dengeli beslenmek genelde size yardımcı olacaktır. Sebze ve tam tahıllar, yağ oranı düşük bir diyet sperm sağlığı için iyidir.Ayrıca çalışmalara göre, sık cinsel aktivite spermlerde DNA hasar miktarını azaltmaktadır.

Sperm sayısı ve hareketliliğinden emin değilseniz mutlaka doktor kontrolünde olmalısınız.Sağlıksız bir spermin herhangi bir yumurtayı döllemesi düşüğe yol açabilir.

Spermin genel sağlığı iyileştirmek ve sayısını artırmak için evde doğal olarak yapabileceğiniz bazı basit şeyler vardır. Bunlardan bazılarını aşağıda sizin için derledik.
Beslenme
Sperm genel sağlığı geliştirmek için Sardalye balığı gibi çinko ve folik asit açısından zengin yiyecekler, brokoli ve avokado ikisi de verim artışı yardımcı olmak için tavsiye edilir.
A vitamini, C ve E bakımından zengin bir yiyecek hasarlı spermin DNA sını onarmak için öneriliyor .Yeşil çay, spermin enerji seviyelerini yükseltmek ,Ginkgo cinsel enerji ve performansını artırmak ve kan kılcal dolaşımını artırmak için için yardımcı olacağı belirtiliyor.


Sperm üretimini artırmak için Vitaminler:
C Vitamini:

C Vitamini sperm kalitesini artırır ve (böylece de sperm hareketliliğini artırmak) birlikte yoğunluğunu koruyan bir antioksidandır. C vitamini ayrıca sperm içindeki DNA yı hasardan korur.

E Vitamini erkek hem de kadınlarda doğurganlığı arttırdığı bilinen faydalı bir antioksidan aktiviteye sahiptir. Bu vitamin sperm üretimini artırmak için yardımcı olur.

Stresi azaltın:

Hayatınızın içinde stres miktarını azaltmayı denemelisiniz.Stres sperm sayısı üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.Hatta bir iş projesi, aile durumu ya da böyle bir sorunu yaşamak ve ellerinden bir şey gelmemesi bile erkekler için düşük sperm sayısı yaşamak için psikolojik olarak önemli bir neden olmaktadır.Eğer aile bireylerinizi çoğaltmak yani bir bebek sahibi olmak istiyorsanız stresten kesinlikle uzak durmaya çalışmalısınız. .

Sigara içiyorsanız kesinlikle bırakmalısınız.
Sigara ve diğer tütün ürünlerinin hem sperm sayısındaki düşüşte ve hem de sperm hareketliliğini üzerinde çok olumsuz bir etkisi var Yani sizin sperm sayısını artırmak istiyorsanız sigarayı bırakmak kesin bir zorunluluktur.
Bazı araştırmalar sigaranın cinsel dürtüyü de önemli ölçüde düşürdüğünü belirtir ve sigaranın yol açtığı damarlardaki daralmalar penise kan ulaşımını azaltmakta ve bu da bir süre sonra iktidarsızlığa neden olabilmektedir.

Egzersiz yapın ama hafif
Yoğun ve sert olmayan egzersizler aynı zamanda iyi bir doğal doğurganlık tedavisi olabilir.Dengeli ve besleyici bir diyet ile birlikte, egzersiz, sağlıklı vücut ağırlığının korunmasına yardımcı olabilir. Vücut aşırı yağ dengesini atmak için çaba gösterirken vücudunuzdaki östrojen miktarını artırabilir.  Egzersiz hormon seviyeleri normal dönmesine ve vucudunuzda biriken yağların yanmasına da yardımcı olur. Egzersizleri asla abartmamalısınız çünkü fazla egzersiz bir çok hormonunuzun gereksiz yere fazla çalışmasına neden olarak doğurganlığı azaltabilir.

Bisiklet kullanmak sperm sayısının düşmesine neden olabilir.
Eger bebek sahibi olmak istiyorsanız sürekli bisiklet kullanmanın zararlı olduğu hatta erkeklerde iktidarsızlık ile bağlantılı olduğunu çalışmalar göstermiştir. Aynı zamanda sperm sayısını etkilemektedir Bisiklet koltuğunun yaptığı basınç kan damarlarını ve ereksiyondan sorumlu sinirlerin zarar vermektedir. Düzgün olmayan yollarda ve kırlık arazide sürekli kullanma , dağ bisikleti, daha aşırı şoklara ve titreşimlere neden olarak perineyi (testisler ve anüs arasındaki bölge) ortaya çıkarır ve testislerin yaralanma riskini artırır.

Derleyen Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ