lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erken menapozu nasıl anlarız.? Anladığımızda ne yapmamız gerekir ?

Erken menapozu nasıl anlarız.? Anladığımızda ne yapmamız gerekir ?

Anladığımızda ne yapmamız gerekir ?

Erken menapozu nasıl anlarız ve anladığımızda ne yapmamız gerekiyor? Bu konuyu bize  Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğluna ayrıntılı olarak anlattı;

Şahin Bey Erken menapozu nasıl anlarız ? 

Erken menapoz 40 yaşından önce yumurtaların tükenip kadının adet görmemesi durumu olarak karşımıza çıkan bir tablo .Aslında yumurtalıkların iki tane temel fonksiyonu var bir tanesi hormon üretimi işte temelinde gene hormon üretimi yumurta üretmeyi amaçlayıp adet döngüsünü sağlayan bir hormonal döngü ikincisi ise yumurta üretimi. İşin açıkçası erken menapoza girildiğinde adet döngüsünün düzen sağlayacak çok güzel ilaçlara sahibiz. Bunları gerçekten uygulamak sureti ile 18 yaşındaki gibi  adet görmesini sağlayabiliyoruz. Ama ne var ki  problem yumurtalar tükendikten sonra yeniden yumurta üretimini sağlayabilecek herhangi bir sistem tedavi bulunmuyor .Dolayısı ile bu hastaları çok önemsiyoruz. Erken menapoz döneminden önce bizim bir şekilde yakalayıp bu hastaları bebek sahibi yapabilecek şekilde getirmemiz gerekiyor.
Hangi hastalar risk altında onu söylemek istiyorum. ;
Anne tarafı herhangi biri erken menapoza girmişse ; kız kardeşler ,anne , anneanne veya teyze otomatik olarak kız çocukları risk altında olacaklardır. Baba tarafı bu konuda çok önemli değil. Ama bir hasta gelip bize 30 yaşında  olsa da benim teyzem menapoza girdi dediğinde biz o hastayı erken menapoza girme riski olan hasta olarak düşünüp o şekilde  değerlendiriyoruz. Eğer ailede böyle bir hikaye varsa kesinlikle önemsenmesini öneririm.Daha önceden yumurtalık cerrahisi geçirmiş olan hastalar keza yine önem kazanırlar ,kanser tedavisi şua tedavisi  kemoterapi  görmüş olan hastalar ciddi anlamda risk altındadır ki bu tedaviden önce bu hastaların yumurtalarını dondurmalarını öneriyoruz.

..
Diğer hasta grubunda da şu anda en çok uyguladığımız AMH diye bir testimiz var. Bu antimüllerian hormon ,bir kan testidir ve bize yumurtalık testi konusunda tam olarak objektif olmasa da gee ciddi anlamda kaliteli bilgi verebilecek şekilde bir sonuç  verir. Eğer böyle bir hikaye varsa bu testi yaptırmalarını da  bu hasta grubuna öneriyoruz. Ama ideali de  bunu daha önceden yakalayıp yumurtaları dondurmaktır.

Şimdi bende size onu soracaktım erken menapozu hissettiğimiz an yumurta dondurma işlemini yapabilir miyiz?

Evet . Yani işin ideali aslında Türkçe değimi ile  “Su akarken testiyi doldurmak” şeklindedir. Yani mümkünse biz erken menapoz aşamasına gelmeden önce bu hastaları yakalayalım ve hızla yumurtalıkları iyi çalışırken bu yumurtaları alıp donduralım .

1.Bir an önce saydığım risk faktörlerinden bir varsa bu hastaları o gözle değerlendirip yumurtaları dondurabilir miyiz diye uygulamaya almamız lazım ,

2.Eğer kanser tedavisi görecekse sonradan edinsel bir yumurta zayıflığına neden olabileceği için öncesinde yumurtaları alıp dondurmamız gerekiyor.

Son zamanlarda yapılan yasal düzenleme ile  yumurtaları zayıflamaya yüz tutan hastalarda da bu yumurtaları alıp donduruyoruz.

Bunun avantajı ne ?
Hangi yaşta yumurtaları dondurursanız o dondurduğunuz yaşta yumurtalar bekler .Yani  Türkçesi siz 25 yaşında yumurta dondurmuşsanız ,bize daha sonra 45 yaşında  gelseniz dahi halen kasada laboratuarda  sizin 25 yaşındaki başarınızı sağlayacak yumurtaları saklamış olursunuz.

Ama genel temayül nedense ve tabi doğal olarak yumurtalar yaşlandıktan veya kadınlar belli bir yaşın üstüne çıktıktan sonra  artık  “ Benim yumurtalarım acaba zayıflıyor mu ?” diye bize başvuruyorlar. Bunda da tabi muhakkak uygulamalar yapılıyor ama şans çok daha düşük oluyor. 20 tane yumurta donduracakken kaliteli  aşamada 3 tane 5 tane gibi daha az sayıda yumurta dondurmak zorunda kalıyoruz. Mümkünse erken yaşta  ideal zamanda yumurta donduralım.

Çok teşekkür ederiz.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Erken Menapozun Nedenleri

Erken Menapoz Ne Demektir ? Ne Zaman Erken Menapoz denir ?

Ben erken menapozla Doğal Hamileyim

Erken Menapoz Sağlık Sorunları Yaratır mı?

Erken Menapozda Alternatif Tedaviler Nelerdir?

Erken Menapoz ve Diyet

Erken Menapoz ve Kısırlık

Erken Menapozun Belirtileri Nelerdir?

Erken menapoz olayı 23-28 yaşında bile girenler var?

Erken Yumurta Yetmezliği belirtisi ,nedeni ,teşhisi ve tedavisi

 

 

 

Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu ile iletişim kurmak ve tüp bebek tedavinizi yaptırmak için aşağıdaki formu doldurup bize yollamanız yeterlidir.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ