lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebekte hamile kalma oranı

Tüp bebekte hamile kalma oranı

Tüp bebekte hamile kalma oranı.

Tüp bebekte hamile kalma oranı.Tüp bebek tedavisinde hastalar için en önemli soru bu tüp bebek tedavisinde başarı şansı nedir? Tüp bebek tedavisinde başarı şansı bir çok faktöre göre değişebilir.  Uzman doktorların tüp bebekte başarı için nelere dikkat ettiklerini size sıralayalım.

Önce doktorlar size birkaç soru soracaklardır onlardan önce sizde kendinize bu soruları sorabilir ve üç aşağı beş yukarı sizde durumunuzu tahmin edebilirsiniz.

Hamile kalmak istiyorsunuz yaşınız kaç.. Yumurta rezerv durumunuz nedir ?

Bu soru yumurta rezervlerinizin durumunu önceden kestirmek için sorulur.
Yaşınız tüp bebek tedavilerinde oldukça önemli bir etkendir. Doktor için önemli olan yaşınızdan çok yumurta rezervlerinizin durumudur. Çünkü kadın yaşına bağlı olarak 30 ila 35 yaşından sonra  yumurta rezervleriniz aniden   azalma yaşanmaya başlar . Hala yumurtanız olabilir düzenli adet görüyorsunuzdur ama kalitesi düşer bu da hamile kalma şansınızı önemli ölçüde değiştirebilir..  Ama  bu sizin moralinizi bozmasın çünkü istisnalar kaideyi bozmaz derler ama her zaman ileri yaşta bir çok kaliteli yumurta çıkaran ve hamile kalan hanımlar vardır.

Tüp bebekte hamile kalma oranı.Hanımlar spermleri yumurtanıza taşıyacak tüpleriniz kanallarınız açık mı biliyor musunuz?

Yumurta kaliteniz rezervleriniz eşinizin spermleri hepsi var ama onları yumurtalarınıza kadar taşıyacak ve döllenme imkanı yaratacak tüplerinizde ki kanallar açık değilse doğal yolla hamile kalma şansınız yok demektir. ama bu hiç hamile kalamayacaksınız anlamına gelmiyor. Zaten tüp bebek tedavisi bunun sorun için  araştırılmış ve ortaya çıkmış bir tedavi şekli. Rahim filmi ile hem rahminizin durumunu hemde kanallarınızın açık olup olmadığını hemen öğrenebilirsiniz.

Eşinizin yaşı kaç.. Sperm kalitesi ne ?

Eşinizinde spermleri yaşa bağlı olarak kalitesi düşebilir azalma yaşayabilir.  Sizin yumurtalarınız kaliteli olsa bile eşinizin spermlerinde sorun var ise hamilelik şansı düzecektir. Doktor ilk olarak yaşı sorarak bunu öğrenmeye çalışır. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de 35-40 yaşından sonra sperm kalitesi düşer ve azalır. Bu döllenme yeteneği artık olmaz anlamına gelmez ama hamileliklerde düşük riski sperm kalitesinin düşüklüğü nedeniyle artar.

Eşiniz ve siz nerede çalışıyorsunuz ? Çevre şartlarınız  nedir?

Eşiniz sperm kalitesinin bozulmasına neden olabilecek herhangi bir yerde çalışması siz maruz kalmasanız bile hamile kalmanıza engel olabilir. Eşinizin testislerinin fazla sıcağa maruz kalacak bir yerde çalışıyor olması veya  sizin ve eşinizin bazı maddeleri soluduğu bir ortamda  çalışıyor olmanız  onun spermlerini öldürebilir , sizin yumurtalık kalitenizi bozabilir.

Bazı bölgelerde çevre kirliliği toprak durumu içme suları bölge halkını toplu halde bazı sorunlara sürekleyebilir. Örneğin Karadeniz Çernobil faciası nedeniyle erkeklerde yaşanan kısırlık vakaları anormal doğum vakaları, güney Anadolu da  tarım ilaçlarına bağlı zehirlenmeler ve kısırlık vakaları, adını kısırlık vakalarının çokluğu nedeniyle “ kısır köy” diye alan bölge, Tekirdağ Çorlu bölgesinde akarsulara karışan bir takım kimyasallar nedeni ile yaşanan kanser vakalarının çokluğu gibi

Kaç yıllık evlisiniz.?

Çocuk sahibi olmak için kaç yıldan bu yana çaba gösteriyorsunuz?  Bu doktorların en başta öğrenmek istediği konulardan biridir. Sağlıklıysanız ,normal olarak  bir yıl boyunca normal düzenli bir ilişki yaşıyorsanız o yıl içerisinde  döllenebilecek yumurtayı  birkaç defa bulma şansınız çok yüksektir.  (doktorlar için normal cinsel ilişki hafta 3 defadır. Fazlası tercihinizdir ama hafta da iki defa ya da bir defa ilişki hamilelik şansınızı düşürebilir. )  Bir yıl içinde korunma olmaksızın cinsel ilişkiden çocuğunuz olmadıysa bu doktorlar için artık araştırılması gereken bir konudur. Çok genç evlenmişseniz bu bekleme dönemini 2 yıla çıkarabilirler. Ama 30 lu yaşlarda evlendiyseniz ilk 6 ay içinde 35 yaşında ve sonra evlendiyseniz hemen bir kısırlık ve tüp bebek uzmanına başvurmanız gerekir.  hemen tüp bebek yaptırmanız gerekmez ama ileri yaş bebek sahibi olma konularında kısırlık ve tüp bebek konusunda uzman doktorlar sizin için hedefi 12 den vurma noktasıdır.


Daha önce hiç hamile kaldınız mı? Daha önce hamile kaldığı halde bebeği olmayanlar;

Daha önce hamile kalmanız önümüzdeki bir yıl içerisinde yeniden hamile kalma şansınızın olduğunu gösterir. Tedavilerde hamile kalma şansınızın hiç hamile kalmamış bir anne adayına göre daha yüksek olduğunu belirler. Hiç hamile kalmadıysanız da doktorunuz zaten sizin bu sorununuzu incelemek için çalışma yapıyor rahat olun.

Kısırlık ve tüp bebek tedavisinde daha önce hangi tedavileri gördünüz?

 

Daha önce görmüş olduğunuz kısırlık ve tüp bebek tedavilerini özetlemeniz hem sizin tedavinizin süresini kısaltabilir hem bazı tahlillerin yeniden ve gereksiz yapılmasını önler. Bazen yapılan tahliller ve gidilen yolun yanlış olduğunuzda doktorunuza gösterebilir. Daha önce belki de yanlış bir tedavi şekli uygulandı bunun hakkında doktorunuz geniş bilgi sahibi olur.


Tüp bebek tedavinizi hangi merkezlerde oldunuz? Bu süreçte hangi tedaviler yapıldı ?

Daha önce tedavi olduğunuz tüp bebek merkezleri de doktorunuzun bilmesi tedavinizin selameti açısından gerçekten önemlidir. Çünkü doktorlar hangi merkezde ne tür tedavi yapılabiliyor ya da yapılamaz bilirler. Sizin her şey yapıldı zannettiğiniz bir incelemenin belki de tam yapılamadığını onlar fark edebilirler o nedenle bütün tahlillerinizi iyice düşünüp bir kağıda yazıp mutlaka doktorunuza gösteriniz.

Tüp bebek tedavinize başlamadan önce beslenme durumunuza ve yaşam alışkanlıklarınıza bakın

En çok ne yiyip içiyorsunuz sigara kullanıyor musunuz . Alkol alıyor musunuz ? Alıyorsanız ne kadar sıklıkla alıyorsunuz.? Sigaranın akciğer kanseri dışında yumurta ve sperm rezervlerini etkilediği azalttığı hatta bazı aşırı durumlarda yok edebildiği uzmanların görüşleri.Alkol de sperm ve yumurta kalitesi konusunda aynı kötü şöhrete sahip.

Genetik geçmişinizi biliyor musunuz ? Bilmiyorsanız tedaviye başlamadan önce araştırın

Sizin ve eşinizin anne babasında  yada atalarından gelen bir gen mirası var mı ? Ailenizde şeker hastası,troid kanser sperm sorunu nedeni ile anne yada baba olamayan  oldu mu ? Bazen sorunlar anne babanızda çıkmaz sıra atlayarak bir sonraki kuşakta yaşanabilir.  Tüp bebek tedavisine başlamadan genetik sorununuz var mı? Kan uyuşmazlığı vs  bunların hepsini doktorlar tahlillerle ortaya çıkarırlar. Her zaman kapsamlı bir araştırma isteyiniz.

Aliye Sibel Tuzcu

Bir sonraki yazımız Tüp bebek tedavilerinde başarı oranları nı  burayı tıklayarak okuyabilirsiniz

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Bülent ıTraş Formu ile bize ulaşabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ