lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek Transferi yapılan Rahim korunaklı bir yer mi? Transfer edilen embriyoyu biz kendiliğinden düşürebilir miyiz.?

Transfer edilen embriyoyu biz kendiliğinden düşürebilir miyiz.?

Tüp bebek tedavilerinde en çok merak edilen bir soru ;  “Tüp bebek transferi yapılan rahim korunaklı bir yer mi? embriyoyu biz kendiğinden düşürebilir miyiz?”  Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın bu soruya cevap verdi.

..

Biz aslında transfer yaptığımız uterus ile kendi kendi kendine gebe kaldığındaki uterusun birbirinden hiçbir farkı yok. Yine bir uterus var, rahim ağzı kısmı var ,selviks diyoruz biz buna burası normalde nasılda nasılsa transfer yapınca da aynısı oluyor. Yani bu normal bir insan istemediği bir gebeliği nasıl düşüremiyorsa  zıplasa hoplasa, bir şeyler kullansa da düşüremiyorsa  aynı şekilde tüp bebek yöntemiyle de transfer yapılmış bir embriyonun da düşmesi söz konusu değil . Şunu unutmamak lazım bizim bu bahsettiğimiz embriyolar gözle görülemeyecek kadar küçük bir embriyo biz bunları toz tanesi gibi görüyoruz. Bu toz tanesi nasıl camda düşmeden durabiliyorsa  aynı şekilde bu uterus içinde özel hazırlanmış bir yastık vardır,  embriyolar yastığın içinde duruyor.. Bu yastık içinde girintileri çıkıntıları olan ve birbirine yapışık bir zemindir. Mekanik olarak bunu düşürmek imkansızdır. Bunun yanında şunu unutmayalım bizim uterusun  şöyle bir şekli var (bunu görsel olarak anlatmak istiyorum ) .Normal ayakta giderken uterus (rahim)  45 derece eğimle durur, yatarkende gördüğünüz gibi 45 derece eğimli durur. Yani biz ayakta durduğumuzda da uterus tamamen yere dikey olmuyor .Eğer kafamızda böyle bir hipotezde varsa ayakta durmakla yatmak arasında uterusun yeri değişmiyor.Dolayısıyla biz kendiliğinden embriyoyu düşüremeyiz .

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konularıda incelediler 

 

 

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için yr.Doç.Dr.Turgut Aydın Doktor danışma fomu ile kendisi ile iletişim kurabilir ÇİDER derneğinin indirimleri ile daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz. ;

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ