lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısa ve uzun protokollu tüp bebek tedavileri nedir?

Kısa ve uzun protokollu tüp bebek tedavileri nedir?

Görüşme
İlk görüşmede tüp bebek doktorunuz sizden detaylı bir sağlık öyküsü alır, daha önce yapılmış tüm tetkik ve tedavilerinizi inceler. Gerekli gördüğü taktirde ek tetkikler isteyebilir, genetik ya da başka bölümlerden konsültasyon isteyebilir. Daha sonra bazal bir ultrason incelemesiyle rahim ve yumurtalıkların durumu hakkında bilgi sahibi olur. Bu inceleme sonunda herhangi bir patoloji saptanırsa buna yönelik tedaviye öncelik verilir. Problemin nedeni anlaşıldıktan sonra doktorunuz tedavinizin planını çizer ve  yardımcı üreme  teknikleri  ( tüp bebek tedavileri ve kısırlık ) programına alınıp alınmayacağınıza karar verir.

Hormonların baskılanması
Tüp bebek tedavisi programında ilk hedef yeterli sayıda döllenme yeteneğine sahip yumurta hücresi elde edebilmek. Bu hedefe ulaşmak ve kontrolü ele alabilmak için vücudun kendi ürettiği hormonların zamansız ve düzensiz etkilerinin ortadan kaldırılması gerekir. Bu amaçla hormonları baskılayıcı ilaçlar kullanılır. GnRH analogları adı verilen ve enjeksiyon ya da burun spreyi olarak kullanılan bu ilaçlar değişik protokollere göre uygulanabilir.

Kısa Protokol
GnRHa uygulamasına adet kanamasının ilk günü başlanıp tedavi sonuna kadar (çatlatma iğnesinin yapıldığı gün) devam edilir.

Ultra Kısa Protokol
Adet kanamasının ilk günü GnRHa başlanır ve üç gün verildikten sonra kesilir. Tedaviye hMG ya da FSH ile devam edilir. 

Uzun protokol
GnRHa uygulamasına bir önceki döneminin yirmi birinci günü başlanır. Takip eden adet kanamasının üçüncü gününde baskılanmanın olup olmadığı yapılacak olan kan testi ile anlaşılır. Kan östrojen düzeyi azalmış ise baskılanma sağlanmış demektir. Bu durumda uyarı tedavisine başlanır ancak GnRHa uygulaması sona erdirilmez. Çatlatma iğnesinin yapılacağı güne kadar devam edilir. Hangi protokolün size uygun olacağına karar verilir. Planlanan protokol, hangi ilacı ne zaman ve nasıl alacağınız size anlatılır ve yazılı yazılı belge olarak size verilir.

Tüp bebek tedavilerinize başlamadan mutlaka Çocuk İstiyorum u arayın 0541 455 16 06

Tüp bebek Aşamaları

Tüp bebek protokolleri ile ilgili   Prof.Dr. Bülent Tıraş  Doktor Formunu doldurabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ