lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi acı veren bir işlem midir ? Transfer sonrası iğneler, kaç tüp bebek denenecek ?

Tüp bebek tedavisi acı veren bir işlem midir ? Transfer sonrası iğneler, kaç tüp bebek denenecek ?

Tüp bebek tedavilerinde yumurta toplama işlemi acı veren bir işlem midir?

Tüp bebek tedavilerinde yumurta toplama işlemi Ultrason aletine benzer bir aletle yapılmaktadır. Ultrasona girmeden yarım saat önce size igne yapılmakta rahatlatılmaktasınız. Muayene masasına geçtiğinizde de lokal anestezi yapılarak. toplama işlemi yapılmaktadır.

Yumurtalarım alındıktan sonra nerede muhafaza ediliyor ?

Yumurta toplamadan iki gün önce kadından kan alınır. Bu kandan elde edilen solüsyonla rahim içi benzeri bir sıvı elde edilir.
Toplanan yumurtalar bu solüsyonun içinde  ve ana rahimi sıcaklığında olan özel bölümlerde muhafaza edilir.

Tüp bebek tedavisinde transfer işlemi yapıldıktan sonra da iğne olmaya devam edecek miyim ?

Evet ama farklı türde iğneler olacak. Transferden sonra doktorunuz size düşük olmasını önleyici iğneler verecektir. 12 gün bunlara devam edeceksiniz 12 günün sonunda tahlillerini olumsuz çıkarsa iğneler iptal edilmekte olumlu çıkarsa bir müddet daha devam ettirilmektedir.

Tüp bebek tedavi uygulamasından sonra sonuç ne zaman alınır ?

Tüp bebek tedavisinde transfer işlemi yapıldıktan 12 gün sonra hastahaneye gidip kan ve idrar vereceksiniz . İdrar sonucunu hemen veriyorlar. Kan tahlili de kesin sonuç olduğundan öğleden sonra belli olur. Yani ayni gün akşam sonuçları alırsınız.

Sizce tüp bebek tedavisi kaç defa denenmeli ?

Tüp bebek tedavisinin kaç defa denenmesi sizin maddi gücünüze ve ne kadar kararlı olduğuna bağlı bir olay. Denemenizin ikincisinde de tutar beşincisinde de . tam 17. seferinde hamile kalan yurt dışından bir hasta var.

Tüp bebek tedavisinde başarısız olursam tekrar ne kadar süre sonra denemeliyim? 

Doktorlar  en az iki ay ila 3 ay sonra tekrar tüp bebek tedavisinin denenebileceğini belirtiyorlar. Ama bu tamamen doktorunuza kalmış bir şey Çünkü sizin vücudunuzun durumunu ve tahammülünüzü en iyi o bilebilir.

Tüp bebek tedavisi adetin kaçıncı günü başlar ?

Tüp Bebek tedavileri  Adetin 2.ci günü tahliller yapılarak başlar. Tahlillerden sonra FSH  LH ve E2 sonuçlarına göre yumurta rezervindeki yumurtaların olgunlaşması için hastaya ilaçlar verilir.

Tüp bebek Tedavimi nerede yaptırabilirim ?
Tüp bebek Merkezleri bir çok ilimize dağılmış olmakla birlikte en fazla yoğunluk başta İstanbul Olmak üzere  Ankara, İzmir, Antalya,Adana ,Bursa gibi büyük illerimizde toplanmıştır. Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER)  olarak  hastaların uygun koşullarda  tüp bebek tedavisi yaptırabilmesi için merkezlerle anlaşmaları bulunmaktadır. Telefonumuz  0216 456 39 75 ve 76  ayrıca  Dernek Cep telefonu  0541 4551606 dır.   Burayı sadece çaldırıp kapattığınızda çağrı işleminiz sıraya koyulur ve bir saat içinde aranıp tüp bebek tedavisi ile ilgili her türlü bilgi ve fiyatları alabilirsiniz.

Tüp bebek tedavisi aşamaları

1.Anne adayının yumurtalıklarının uyarılması
2.Uyarılan yumurtaların belli aralıklarla ultrasonla büyümelerinin kontrollu izlenmesi
3.Uyarılan yumurtaların belli bir büyüklüğe gelmesine yakın çatlatma iğnesinin
vurulması.(16-20mm)
4. Çatlatma iğnesi pregnly den 36 saat içinde  tüp bebek merkezinde
    yumurtaların toplanması
5. Yumurtalar toplandığı gün baba adayından sperm örneği alınması
6. Spermlerin özel sıvı ile yıkanıp içinden en iyilerinin seçilmesi
7. Yumurtalar ile seçilmiş spermlerin medyum denen bir kapta bir araya getirilmesi ve döllenmeye bırakılması
8. Yumurtalar ve spermlerin bir araya bırakıldıktan 24 saat sonra kontrol edilip döllenip döllenmediklerine
bakılması.
9. Döllenme oluştuysa oluşan embiryoların içinden en iyi durumda olanlarını seçilmesi ve iki ila 4 gün içerisinde
anne adayına transfer edilmesi
10. Embiryonun transfer  edildikten sonra 12 gün tutunması için bekleme süresi
11.Transferin 12.ci günü kanda ve idrarda hamilelik testinin yapılması. Sonuç

Tüp bebek tedavisi ağrılı mıdır ?
Tüp bebek
tedavisi ağrılı bir tedavi değildir. Yumurtaların gelişmesi aşamasında göbekten yapılan iğneler son teknoloji ye göre son derece gelişmiş bir şekilde hazırlanmıştır. Hastalar kendi başlarına kolaylıkla doktorun dediği dozda iğnelerini ayarlayıp özel kalem şeklindeki iğnelerle göbekten yapabilmektedirler. Yumurta toplama aşamasında yumurtalar rahatça toplanabilmesi için anestezi altında yapılmaktadır. Bu durumda hasta hiçbir şekilde yumurta toplama işlemini hissetmemektedir. Yumurtaların döllenip embriyo halinde ana rahimine yerleştirilmesi işlemi aynen alttan ultrason muayene şeklindedir. Embriyoların içine koyulduğu kateter ultrason eşliğinde hafifçe rahime bırakılır. Son derece uzmanlık isteyen ama bir o kadar basit ve ağrısız bir işlemdir. Bu nedenlerle tüp bebek tedavisi ağrılı bir tedavi değildir.

Tüp bebek tedavisi acı verir mi ?

Tüp bebek tedavisi acı veren bir işlem değildir. İğneden korkan insanlar bile kalem şeklindeki iğneleri rahatça kullanabilmektedirler.

Tüp bebek tedavisi adetin kaçıncı günü başlanır.?

Tüp bebek tedavisine adetin 2.ci günü ilaçlarla başlanır.

Tüp bebek tedavisi beslenme

Tüp bebek tedavisinde beslenme bebek sahibi olmaya karar verdikten tedavinin başlama aşamasına kadar süre içerisinde beslenmenize dikkat etmeniz gerekmektedir. 2  ay önceden folik asit alımına başlanmalıdır.  Doktorunuzun verdiği özel bir tüp bebek beslenme  planı yok ise www.cocukistiyorum.com  tüp bebek ve kısırlık portalının tüp bebek tedavisi  beslenme bölümünden yapılacak bütün beslenme önerilerini okuyabilirsiniz.
Tüp bebek tedavisi başarısız olanlar

Eğer tüp bebek tedavisi her zaman  hamilelikle sonuçlanan  % 100 de başarıya ulaşan bir tedavi değildir. Genelde doktorlar bile tüp bebek tedavisi yerine tüp bebek denemesi demektedirler.  Tüp bebek tedavisi başarısız olanlar hemen umutsuzluğa kapılmamalıdır.
Tüp bebek tedavisi başarısız olanlar bunun nedenlerini araştırmalı ve imkânları yettiği sürece yeniden denemeye çalışmalıdırlar.  Tüp bebek tedavilerinin başarısız olmasında bir çok etken olabilir  bunlar merkez tarafından ikinci tüp bebek denemesinde yeniden incelenir ve  değerlendirilir. İkinci defa aynı tedavi uygulanmaz başka bir tedavi şekli uygulanır.
Ülkemizde ve dünya da  13-15 defa  başarısız tüp bebek tedavisi yaşamış  ama sonra anne olmuş bir çok vaka bulunmaktadır. Anne adayının yaşı ilerledikçe başarı şansıda hızla düşmektedir. Başarı imkansız olmamakta birlikte tedavi de başarı zorlanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı 

Tüр bebek başarısı için ilk önce çіftіn şartları değerlendirmek gerekir. Tüp bebek tedavilerinde başarı oranı bir çok koşula göre değişmektedir. Bunlar ; Kаdının yaş durumu, Erkеk spеrmi іle іlgіlі birtakım sоrunlar.Üreme orgаnlаrı dışında gеlişеn hastalıklar,Daha еvvеl bіr hamilelik оldu mu?,Daha önce düşük dоğum gerçekleşti mi? Evlilik ne zamandır sürüуor gibi soruların cevaplarına göre tedavinin başarı oranları hastanın özel durumlarına göre değişim göstermektedir.

 

 

..
Tüp bebek tedavisine başlayacaksanız Çocuk İstiyorum formunu doldurup doktorlarla iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ