Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinden önce kadınlarda görülen ruhsal problemlerle nasıl başa çıkılır

Tüp bebek tedavilerinden önce kadınlarda görülen ruhsal problemlerle nasıl başa çıkılır

Tüp bebek tedavilerinden önce kadınlarda görülen ruhsal problemlerle nasıl başa çıkılır

TÜP BEBEK TEDAVİLERİNDE PSİKOLOJİK SORUNLAR RUHSAL FAKTÖRLER
Sürekli bebek olup olmayacağının düşünmek. Karı kocayı ama özellikle kadını çok ağır stres altına sokmakta. Stres hormonları yumurtlama döneminde kadının yumurtlamasını ve çatlamasını önlüyor. Tüp bebek tedavisi öncesi Rahatlamak için mutlaka meditasyon ,jimnastik yada yoga yapmalı. Hiçbirşekilde hamile kalamamayı kafaya takmamak gerekiyor. Bu çok zor hatta imkansız gibi gelsede her seferinde başarısız olduğunu düşünmek ve bunu sıkıntı kaynağı yapmak bir sonraki dönemide kesin tehlikeye atıyor. Çocuk anne ve babanın önce beyninde sonra da vücudunda doğar.

AŞIRI KİLO ALMA VEYA AŞIRI ZAYIFLIK
Aşırı kilo kadınların hormon dengesini bozup adetin düzensiz olmasına yol açıyor. Ayrıca doktor tedavisinde de vücudun ilaçlara cevap vermesi oldukça güçleşiyor. Sürekli rejim ve egzersiz yapan kadınlarda hamile kalmakta zorlanıyorlar. Tüp bebek tedavisine girmedenmutlaka aşırıya kaçmadan biraz kilo verilmesi önerilir.

YAŞ FAKTÖRÜ:

20 yaşındaki kadınlar tüp bebek tedavilerinde  40 yaşındaki kadınlara göre 2 kat daha şanslılar. yaş konusu bir çok kadını tedirgin eden bir olay. geç evlenmeler nedeniyle anne olma yaşını istemeden ileriye atılması, çalışan kadınlarda kariyer yaptıktan sonra çocuk sahibi olmayı isteme birçok kaygıyı ve sorunu beraberinde getiriyor.
Yaş ilerledikçe  tüp bebek tedavilerinde hem hamile kalma şansı oldukça güçleşiyor,hemde down sendromlu çocuk dünyaya getirme riski artıyor.Bunun dışında uzun süreli olarak doğum kontrol haplarının yada diğer yöntemlere ara verdikten sonra hamile kalmak isteyen kadınlar diğer doğal yöntemlerle korunanlara göre iki kat daha fazla beklemek zorun.

CERVİCAL FAKTÖR-. RAHİM AĞZI FAKTÖRLERİ
Rahim ağzındaki enfeksiyona veya bu bölgedeki salgıya ait bozukluklardır. Salgı bozukluklarının belirlenebilmesi içincinsel ilişki sonrası test yapılması önerilir. Bu test ile rahim içi salgısı ile sperm arasındaki ,ilişki değerlendirilir. Az sayıdaki hareketli sperm varlığı spermdeki sorunları rahim ağzı sıvısındaki problemleri veya bağışıklık sistemi bozukluğunu gündeme getirir. Rahim ağzı salgısındaki bu problemler antibiyotiklerle hormonlarla veya aşılama ile tedavi edilir.

VAJEN YIKAMA
Bazı kadınlarda ‘‘vajen yıkama’’ alışkanlığı var. Adet dönemi sonrası, ilişki öncesi ve sonrası vajen yıkama enfeksiyon açısından son derece riskli. Hatta bazı kadınlarda kısırlık nedeni bile olabiliyor.

ANTİSPERM ANTIBODIES (BAĞIŞIKLIK ) FAKTÖRLERİ
Vücudumuzu yabancı maddelerden ve zararlı mikroorganizmalardan koruyan bağışıklık sistemi de kısırlığa yol açan faktörlerdendir. Çocuk sahibi olamıyan kadınların yüzde üçünde spermlere karşı alerjik reaksiyon görülmüştür. . Bazı erkeklerdede kendi spermlerine karşı anti sperm antikorları adı verilen antikorlar gelişebilirBağışıklık faktörlerinden dolayı kaynaklanan kısırlığın teşhis ve tedavileri uzun süreli kontrollerle takip gerektirir. Bu sorun tedavi edilmeden çiftlerin genelde çocuk sahibi olmaları son derece güçtür. Kadın ve erkekten alınan kan ve tükrük ,kadında antisperm antikor olup olmadığına bakılarak  gerekli ilaç tedavisine hem erkek te hemde kadında aynı anda başlanarak tedavi edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ