Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tekrarlanan negatif tüp bebek tedavilerinde ko-kültür çalışması

Tüp bebek tedavilerinde kumulus hücreleri yumurtaların olgunlaşması ve gelişimi sırasında önemli bir rol oynar.Yumurtlama gerçekleştikten sonra kumulus hücreleri normal olarak ‘’Hyaluronan’’ adı verilen bir kimyasal üretir.Hyaluronan vücudun birçok hücrelerinden salgılar ve hücre oluşumu , büyümesi ve gelişiminde yer alır.Son çalışmalar göstermiştir ki Hyaluronan aynı zamanda embryonun yuvalanması sırasında rahim içinde bulunur.

Tüp bebek tedavilerinde kumulus hücrelerinin ko-kültüre edilmesi , embryoların içinde gelişimini sağladığı ve hücre büyümesi için önemli olan büyüme faktörlerinin üretildiği embryo kültür ortamınınım detoksifiye edilmesine olanak sağlar.

Ko-kültür hücrelerin hazırlaması , yumurtalıklardan aspire edilen folliküllerden elde edilen yumurtaların kumulus hücrelerinden ayrıştırılması ile başlar.Bu hücreler özel bir sıvıda yıkandıktan sonra yine farklı hücrelere ayrışacağı bir sıvıda tutulur. Daha sonra özel bir kültür ortamına transfer edilir ve bir gece boyunca bekletilir.

Bu süre içinde her bir kumulus hücresi kültür kabında yapışır ve aralarında bağlar kurulur.Bu iletişim tüp bebek tedavilerindeki co-kültürlerde normal bir gelişim için önemlidir.

Ertesi sabah hücreler tekrar yıkanır ve tüm normal olarak döllenmiş yumurtalar bu hücrelerin içinde bulunduğu kaba yerleştirilir.

Embryolar 3 gün boyunca kumulus hücreleriyle beraber maksimum yarar için bir arada tutulur.Sonuç olarak kumulus hücreleri embryonik gelişimde önemli bir rol oynarken aynı zamanda embryo-rahim uyumuna etki ederek ve embryonun rahime tutunmasını kolaylaştıran sitokinler ve büyüme faktörlerini salgılayarak bir mekanizma geliştirir.

Embryoları ko-kültüre etmek embryo yuvalanmasını ve gebelik oranlarını artırırken , önceden tüp bebek tedavilerinde olumlu sonuç alamamış hastalara da birçok avantaj sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ