lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinde dış gebelik neden olur?

Tüp bebek tedavilerinde dış gebelik neden olur?

Tüp bebek tedavilerinde dış gebelik neden olur?

Tüp bebek tedavilerinde dış gebelik neden olur?  Tüp bebek tedavilerinde neden dış gebelik oluştuğunu Acıbadem International Hospital Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Murat Arslan’ anlattı:
Murat Bey, Tüp bebek tedavilerinde dış gebelik neden olur? Herkeste olabilir mi?

Tabi tüp bebek tedavilerinde dış gebelik olma şansı normal gebe kalan hastalara göre çok daha az. Bunun sebebi de normal gebe kalan hastalarda  döllenen yumurta tüp boyunca kanal boyunca yoluna devam ederek rahim içine gelir ve oraya yerleşir. Eğer bu aşamada duraklama olursa zaten dış gebelik meydana gelir. Tüp bebek aslında biz bu aşamayı geçiyoruz. Yumurtaları topluyoruz dışarıda döllüyoruz yumurta tüpün içerisinde seyrine devam etmiyor, döllenmiş yumurtayı rahim içine koyuyoruz. Fakat biz rahimin içine embriyoyu transfer ettikten sonra özellikle gösterilmiş ki ilk 6 ay embriyo bıraktığımız yerde durmuyor .yani rahimin içerisinde hareket ediyor .6 saat içerisinde implant olacağı yere tutunacağı noktada aşağı yukarı 6 saat sonra bulunmuş oluyor. Bu hareketi esnasında tam terse doğru tüpe doğru hareket edebilir embriyolar nadiren de olsa çok daha az oranda da olsa normal kendiliğinden gebe kalan hastalara göre bir  tüp bebek tedavilerinde de dış gebelik görebiliyoruz. Bunu engellemenin de bir yolu yok .Yani o oranda nadir de olsa belli bir oranda dış gebelik olacaktır tüp bebek tedavisinde .

Teşekkür ederim

Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp bebek tedavisinde dış gebelik neden olur konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular ;

 

Dış Gebelik Nedir? Dış gebelik nedenleri nelerdir

Tüp Bebek Tedavilerinde Dış gebelik Olasılığı Nedir? Dış Gebelik Nedir ? Neden Olur ?

 Dış gebelik Ektopik Gebelik ne demektir ?

Dış Gebelik Nedir Dış Gebelik Tedavisi

Tüp Bebek Tedavilerinde Dış Gebelik

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

 

 

 

Tüp bebek tedavisinde dış gebelik ve tüp bebek tedavisi konusunda Prof.Dr.Murat Arslan ile irtibat kurmak için bu formu kullanabilirsiniz.
 
 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ