lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavilerinde Bölünme ve Tutunma Problemleri Doğuştan mıdır Genetik midir ? -108-

Tüp Bebek Tedavilerinde Bölünme ve Tutunma Problemleri Doğuştan mıdır Genetik midir ? -108-

Soru: Benim tüp bebek  sonucu ilk kan tahlil 11 çıktı. İkincisi 20 çıktı doktor gebelik değerlerinde artışın olduğunu ama geriden geldiği için de %90-95 düşeceğini söyledi . Şu an 17 gün oldu ve düşmedi acaba siz ne dersiniz? bu duruma 4 haftalık olunca ultrasona gireceğim.
Cevap: Bu değerler çok düşük sağlıklı bir gebeliği düşündürmüyor yine de takip edilmeli.

 

Soru: Takip ediliyor ama ne yapacağımı bilmiyorum.Akşamları progesteron 50 mg. oluyorum folik asit ve babyprine devam ediyoruz ama yapacak başka bir şey var mıdır ki ?
Cevap: Beklemekten başka yapacak bir şey yok.


Soru:
2 tane tüp bebek  denemesi yapıldı.İlkinde 11 yumurta toplandı ve 3 ü döllendi.5,5,8 hücreli. İkincisinde -daha yeni sonuç aldım 12 yumurta toplandı,5 i döllendi,ama 3 ü gelişti. Bu üç gelişen den de 3. günde ikisi 5 hücreli diğeri 6 hücreli ydi böyle olunca 5. güne kadar beklemeyi tavsiye ettiler be 5. günde 1 embriyo transfer edildi ve o da tutmadı,yapıştırma sistemi de kullanıldı,ama zaten pek de ümitli transfer edilmemişti… bunun büyük olasılıkla yumurtada genetik bir sorun olduğunu,ara vermemiz gerektiğini ve de diğer doktorlara danışması gerektiğini söyledi.Bu arada benim sadece sağ yumurtalığım var ve eşimde de sperm sayısı azlığı hücre yavaş gelişiyormuş . Bunun sebebi ne olabilir,gerçekten genetik mi,yapılacak bir şey yok mu ?
Cevap: Hem döllenme hem bölünme sorunu var. Bu durumda 5. günü ben beklemezdim…Daha önce transfer yapardım…eşiniz ve sizin genetik araştırmanız yapılıp tekrar denenebilir

 

Soru: Peki,ailemde hiç sorun olmadığı halde benim yumurtam da genetik bir sorun olabilir mi ve bunun sebebi var mıdır ?
Cevap: Ailede olması gerekmez.

 

Soru: Genetik  araştırma mikrodan önce yapılabilir mi nasıl?
Cevap: Çiftin kromozomlarına bakılması şeklinde, özellikle erkekte sorun varsa tüp bebek den önce genetik araştırma yapılabilir.

 

Soru: Kromozom analizi normal ve gelişme yinede yavaşsa ne olabilir?
Cevap: Kromozom analizi sadece bazı problemleri gösterir hepsini değil bazı durumlarda embriyoda genetik tanı gereklidir…

 

Soru: Döllenme ve bölünme olaylarının genetik dışında peki sebebi olabilir mi ?
Cevap: Laboratuarla ilgili olabilir.

 

Soru: Tek yumurtalığın 12 yumurtadan sekizi iyi çıkıyor dendi ilk önce,bu peki genetik olmadığını göstermez mi ?genetik olsaydı,bu kadar yumurta oluşabilir miydi?
Cevap: Her zaman değil yumurtanın dış görünüşü genetik yapısını yansıtmayabilir sayıyla genetik arasında ilişki olmayabilir

 

Soru: Peki beslenme ve psikolojik durum da çok büyük bir etken midir,döllenme ve bölünmede? bu durum doğuştan yani ?peki bunların hepsi ancak embriyo incelemesi sonunda mı açığa çıkar?
Cevap: Hayır. Döllenme ve bölünme problemleri spermden de kaynaklanabilir doğuştan olmak zorunda değil ancak bir kısmı açığa çıkabilir her zaman yüzde yüz tanı koyamıyoruz.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ