lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

AMH Değeri yükselir mi?  AMH değerini yükseltmek için nasıl beslenmeliyiz.?

AMH Değeri yükselir mi?  AMH değerini yükseltmek için nasıl beslenmeliyiz.?

AMH Değeri yükselir mi?  AMH değerini yükseltmek için nasıl beslenmeliyiz.?

AMH değeri açılımı anti müllerian hormonu yumurtalık rezervi anlamına geliyor. AMH değerinin düşüklüğü yumurta rezervinin azaldığı anlamına geliyor sadece kadınlara özü bir hormon değil erkeklerde de oluyor.

Kadının doğurganlığının azaldığı anlamına geliyor ama hamil  kalamaz anlamına gelmiyor Bir çok arkadaş var amh değerleri çok düşük oluyor ama hamile kalıyorlar.

38 yaş 2.6 -6.8 olması gerekiyor AMH 4 yüksek

Normali 1.5 ile 4 arasında olması gerekiyor tahlillerde ,

Düşük 1.5  ve 1.5 u aştı dan düşük olanlar

0 . ile başlayan değerler de am.h değeri çok düşük  AMH değer olarak belirtiliyor.

Yaş çok önemli

25li 30 lu yaşlarda  40 yaşa kadar     AMH değerinin 0.00   olması çok önemli değil çok daha düşük yumurta rezervi düşük olanların  gözükmeyecek olanlarda bile hamile kalındığını gördüm. Önemseyin hemen tedaviye başlayın ama moralinizi bozmayın imkansız olarak kabul etmeyin.

Bu arada amh değeri ile fsh değeri ile birbirlerine çok bağlılar onlarda yumurta rezervini gösteriyor

AMH testi nasıl yapılıyor.

Herhangi bir ünde gidip yaptırabiliyorsunuz.Aç karnına yapılıyor bir iki gün içerisinde veriyorlar aynı gün veren yerlerde var.

AMH değeri yumurta sayısını gösterir kalitesini göstermez.

Test yanlış çıkabilir mi tabi bazı laboratuarla da yanlış da olabilir. eminde değilsiniz başka bir yerde yeniden yaptırın.

Azalmış yumurta rezervi 28 günlük adet dönemlerinin değişiklik olması  28- 30 lu ünlere  azalması yada  20 gün gibi kısalması durumuna dikkat edin bu arada mevsimsel döngülere de dikkat edin . Mevsimsel dönemlerin başlarında da adet günlerinde değişiklikler olabilir. 24 günlük 20 günlük dönemlerde düşebilir sıcak basması olabilir

Uyuma güçlüğü yaşayabilirsiniz.

Sinirlilik ve Ruhsal değişiklikler olabilir.

Yumurta rezervinin AMH yı  biraz yükseltmek için bir takım ip uçları aradım.

AMH Değeri yükselir mi?  AMH değerini yükseltmek için nasıl beslenmeliyiz.? konulu youtube videomuz.

AMH nın daha düzgün olması için;

En çok sayfalarda D vitaminin önemi . Bunun eksikliği  çocuk sahibi olmanızı ciddi şekilde etkiliyor.  Her gün D vitamini alacaksınız çok önemli  10-30 dakika da  hava bulutlu olsa da güneş göreceksiniz. Güneş ısınları aldığınız D vitaminini vücuda işlemesini sağlıyor.

K2 vitamini üzerinde çok duruyorlar çok duyduğumuz bir vitamin değil. K2 vitamini yumurta da bulunuyor ve  bu dönemde  eğer alerjiniz yoksa her gün bir ya da 2 yumurta yiyerek bu vitamini doğal yoldan alabilirsiniz.

Eger alerjiniz yoksa mutlaka yemenizi öneririm, Süt ve süt ürünleri mutlaka tam yağlı olması gerekiyor Ligth ürünlerden kaçının. Hamile kalmaya çalışırken  Peynirde kalsiyum ve  K2 vitamini bolca bulunuyor.

Egzersiz

Özellikle yabancı kaynaklar her gün  düzenli mutlaka egzersiz yapın diyor. Biz çok sprr yapan bir ülke değiliz.Ben size her gün  40 -45 dakika tempolu  yürüyüş öneriyorum. Hem gün ışığına çıkarsınız D vitamini alırsınız  Bu vücuda gerçekten çok önemli.

Uyku

7-8 saat de uyku çok önemli .Melatonin hormonu alıyor belli saatlerde çalışıyor.. 24.00-03.00 arası vücut melatonin hormonu salgılıyor ve vücut kendini tamir ediyor. Doğurganlığınız için çok önemli.

Yapı taşı DHEA

Vücudunuzda  DHEA denilen bir   yapı taşı var , bunu doğal olarak üretiyor. Üretilmesi için amh hormonunu düzeltebilecek besinlerde var. Zeytinyağında avokadoda var peynirde ton balığında patlıcanda, sarımsakta ,zeytin de  ,soya da ve tatlı patateste  DHEA  alt yapısını olusturacak ürünler …yumurta rezervine destek olacak ürünler bunlar bu besinleri yeteri kadar aldığınızda vücut bunu üretiyormuş. Bunu doktorlarda hap olarak  önerebilir. Ayrıca hap olarak da alabilirsiniz. Doktorlar zaten omega 3 q enzim 10 ve dhea yı veriyorlar. Hap olarak daha güçlü olarak alabilir.

Önemli bir hatırlatma;

Bu aldıklarınız “tüp bebek tedavisine başladım şu anda  ananas yiyim hemen her şey düzelsin” demeyin bu besinler hemen etki eden besinler değil. En az 1 ay kullanın  AMH değerinin yükselmesi için  4-5 ay  ay önceden bu besinleri alıp düzenli kullanmanız gerekiyor. Deniyor.

Kaçınılması gereken şeyler,alkol ve  kafeinden de kahveden kaçının deniyor.

YAbancı kaynakları araştırırken hintli bir doktorun önerilerini dinledim .Organik olmadığı için tavuk yemeyin sadece organik tavuk bulur yumurta bulursanız yiyin. Fabrikalarda o tavukları çok hızlı geliştirmek için bir takım yardımcı ürünler veriyor olabilirler. Yumurta sadece bu dönemde kahverengi yumurta yenmeniz öneriliyor.

Hintli doktor hamile kalmaya çalışırken her gün kış döneminde portakal ve havuç yemenizi öneriyor.

5 litreye yakın su için deniyor bana çok gerçekçi gelmedi en az 3 litre için ..

Badem de çok değeri bir ürün badem sütü yapabilirsiniz. Yumurta rezervi ile ilgili çok degerli vitaminleri içinde saklıyor.

Avokadoyu özellikle belirtiliyor. Omega 3 haftada en azından 3 defa balık yenmeniz öneriliyor.

Danışman doktorlarımızda bir çok AMH sı düşük ama hamile kalmış çift örneklerimiz var.

Mesela; 

-Amh düşüklüğü 6 kez düşük sperm sorunu da var. prp ön tedavi yapılmış ve morfoloji düzelmiş hamilelik olmuş

-Hem yumurta rezervi az,sperm sorunu var mikrocip ile özel sperm seçilmiş kadın da kanser başlangıcı varmıs tedavi olmus troid tedavisi yapılmıs ön tedaviler le 6 ay sürmüş.. hamile kalmış

Yavas yavaş sakin sakin tedavinize devam edin

-40 yas azosperm yumurta rezervi var ,mikrotese olmuş sperm bulunmuş hamile kaldı

– 2 yumurtalığında kanser olan hasta su an hamile kaldı doğum yaptı.

-Amh ölçülemeyecek kadar düşük  hasta prp yapıldıktan sonra spontan gebe kaldı.

-2018 de 40 yaşlarında bir hastaya 2 tüp bebek yapılmış bir yumurta bulunuyor ,yumurta toparlanıyor bu defa rahime prp yapılıyor  ve  2 ay sonra embriyo veriliyor. Sonuc hamilelik.

-44 yasında 3 tüp bebekte hamilemkalmıs bir arkadas var kayseride

-40 tas 6 tüp bebek te negatif ,0.05   , fsh 30  ile7. Denemede  hamile kaldı.

Çikolata kisti  olan ve amhsı düşük bir arkadaşımız ,bir kac ay  ön tedaviden sonra bir hamile..Sevgi ile kalın

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

 

Bizi facebook ve instagram dan da takip edin.

 

 

AMH Değeri yükselir mi?  AMH değerini yükseltmek için nasıl beslenmeliyiz.? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ..

Kimseyle kendinizi kıyaslamayın.Hepimizin kaderi farklı bence hepimiz farklı insanlarız

Çocuk ve tüp bebek tedavilerinde Akupunktur

#AMHdeğeri​ #yükselir​ #mi​ #AMH​ #değerini​ #yükseltmek​ #için​ #nasıl​ #beslenmeliyiz​?

 

 

 

.

Tüp bebek tedavileri için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ