Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sibel’in Köşesi – Sayı 159 – 26.04.2005

KİM DEMİŞ KARADENİZ İNSANI MUTAASIP KONUŞMAZ DİYE?? TRABZON VE GİRESUN TOPLANTILARI BİR HARİKAYDI…

 

Sevgili dostlarım; bu yıl ilk defa Karadenizi neredeyse adım adım dolaşıyoruz.. Yorgunluk mu evet hemde çok oluyor tabi ama her hafta degişik bir şehirde degişik insanlarla karşılaşmak, dertlerine derman olmaya çalışmakda bambaşka bir şey. Birkaç hafta gidecegimiz şehirle ilgili çalışmalar yapmamız Belediyelerle sıcak iletişimimiz, radyo ve tv lerle çalışmamız gün içinde inanılmaz hareketli geciyor. Ana belediyelerden ilçelere kadar bilgiler belediye başkanlarının desteği sayesinde ulaşıyor.Soluk soluga süren çalışmalardan sonra da gittiğimiz yerde bunun sonuçlarını görmemiz salonların dolu dolu olması muhteşem güzel bir sey. Bütün sıkıntılara ve yorgunluklara değiyor..Bir defa yolculuklarımız son derece rahat,huzurlu geçiyor. Çok uyumlu birbiri ile anlaşan çok güçlü bir ekip doğdu.. Aynı konular ilgi alanı içinde ve aynı şeylerden keyif alınıyor,toplu halde aynı konu üzerine yoğunlaşılıyor., bu da birlikte çalışmalarda çok önemli bir unsur.

Yörelerin insanlarını ,yaşam biçimlerini buna göre değişen sorunlarını tanıyoruz .Giresun ve Trabzon da bizim için oldukça değişik bir deneyim oldu.Dernek olmanın avantajını her yerde yaşıyoruz çünkü gelen kişiler gerçekten kendilerini anlayan insanlara dertlerini dokmeye ve güvendikleri hastaneye tedavilerini olmaya geliyorlar. Hemde nasıl geliyorlar bilemezsiniz. Artık bu gizli bir sorun degil ….bunu çok büyük bir memnuniyetle hem Trabzon’da hem de Giresun’da gördük..Giresunda Başar Otelde 200 kişi vardı .G,resun gibi çok büyük olmayan bir şehir için bu rakam çok muhteşemdi..Trabzon da da 210 kişi oldu.. Trabzon Toplantısı 5 saatten cok fazla surdu. O kadar cok tedavisini anlatmak isteyen ,konuşmak isteyen vardı ki Semra Hanım Hayretler içinde kaldı Semih Beyle ikisi adeta konuşmaktan bitap düştüler.Özellikle Karadeniz turlarında toplantılara erkeklerin gelmeyebilecegi söylenmiş kendisine ama gelenler hep eşleri ile gelmişlerdi ve buna tabiki çok memnun oldu. Özellikle erkek infertilitesi konusunda erkekler Doç.Dr.Semih Beyle genelden çok çok rahat konuştular. Bu bizi çok mutlu etti. Trabzonda bir çok Memorialde tedavi görüp bebek sahibi olan çiftler vardı onlarda Zorlu Grand otele gelip Semra Hanıma çok hoş bir sürpriz yaptılar. İnanılmaz mutlu oldu. Hepimiz de çok sevindik Diger gelenlere de gerçekten cok moral oldular.

Giresun toplantımızda Nuray Tetik, Trabzon toplantımızda da 2 üye çiftimiz Yaşar Ateş ve Filiz Çebi 1250 usd lik tedaviyi kazandılar. Hepsine de tedavilerinde başarılar diliyoruz.

Trabzonda kaldığımız otel Zorlu Grand Oteli gercekten çok güzel bir oteldi Degişik mimarisi titiz servisi çok hoşumuza gitti. Bu seyahatte Melissa da bizimle beraberdi Onun için unutulmaz bir anı oldugunda eminim. Günlerden beri Trabzona gidecegim diye Sagır Sultana bile duyurmustu..Uçaga binmek , Degişik bir otelde bir hafta sonu geçirmek bizim toplantılarımızda bulunmak onun için çok çok degişik şeylerdi. Ben ise çok fazla gerilmiştim. Çünkü toplantılarda tam anlamı ile konsantre olmak istiyorum ama Melissa olursa fazla dagilabilecegimi düşünmüştüm,ya cok sıkılırsa ve İstanbula donelim diye tutturursa ya somurtursa ya toplantı ortasında aglamaya başlar bir sey tutturursa?? ama hiç korktugum başıma gelmedi acayip gerildiğimle kaldım..Sürekli aport bir vaziyette Cansınla ikimiz birşeyler bekliyorduk ama o melek gibi bir halde Semra Hanımla kardeşi Zehra Hanımla ,Süleyman Beyle muhteşem bir iletişim kurdu.Semra Hanım a hayran oldu. peşinden hiç ayrılmadı.Toplantılarda broşür dağıtma işini üstlendi ve bunu da başarı ile yerine getirdi. Toplantı sorasında Melissanın hikayesini yeni dinleyenler için ilgi odagı oldu.Buda onun oldıukça hoşuna gitti tabi.Toplantı sırasında da girişte kendisine ayrı bir masa kuruldu ve o masada resim yaptı.Toplantı süresinin uzamasından dolayı zaman zaman kendince biraz sıkıldı ama 7 yaşına yeni basmış bir çocuk için çok olgun davrandı.Semra Hanım Samsun ve Ordu toplantılarında olamayacagını belirterek Melissaya 15 gün sonra başka bir şehirde birlikte olmayı önerdi. Tabi bizimki seve seve kabul etti.

Trabzonda Giresu toplantısını yapıp dödüğümüz gece oldukça keyifliydik. Saba 5 de kalkmıştık geceden uykusuzduk ama cok güzel bir toplantı geçirmiştik. Akçaabatta durup köfte partisi yaptık,karnımız duymus yarı mahmur otele geldik ama o gece otelde sanirim birazda yorgunluktan Melissayı bir türlü uyutamadık, yorgun uykusuz ama keyifliydi.Kıkırdıyor ve Cansınla ikimizi de güldürüyordu.Cansının fotograf makinası ile bizim ilginc ani pozlarımızı yakalıyor ve katıla katıla gülüyordu…Ben Melissa ve Cansın odamızda unutulmaz güzel bir gece geçirdik.

Haftaya 30 Nisan da ORDU Tesk otelde ve 01 Mayıs da SAMSUN da Büyük Samsun Otelindeyiz..08 Mayıs da da MALATYA da Altın Kayısı Otelinde olacagız.

Tabiki bekliyoruz….

Trabzon ve Giresun’un resimlerini buradan görebilirsiniz.

***

TEDAVİLERİN ÜCRETSİZ OLMASI KONUSU
Tedavilerin ücretsiz olması konusunu gündemden kaldırmış degiliz,sadece gümdem yogunlugundan sürekli yazamadık. Bu konu ile ilgili maillerinizi haber@cevdeterdol.com;mbaseskioglu@tbmm.gov.tr adreslerine yollamayı lütfen ihmal etmeyin

***

SİTEDEKİ ANA SAYFADAKİ ANKETLERİMİZ.

Sitedeki Uluslar arası Üreme Sağlığı Programı anketlerini ikisini de lütfen doldurun. Türkiyenin tedavi profilinin çıkartılması konusunda bu gerçekten çok önemli..Birlikte daha pek çok işler başaracağız..

Hepinizi çok seviyorum..
Sibel Tuzcu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ