Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sayın Cumhurbaşkanımız a bir mektubumuz var.

yonetim

Facebooktaki Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER grubunda  4682 hanım ve diğer gruplarımızla birlikte 5000 üstünde çocuk sahibi olmayı isteyen hanımlarla Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğana bir mektup yazdık ve  hepimiz sorunlarımızı dile getirdik.  Bu mektubu burada da yayınlıyorum .Onaylayan ve bu sorunlara bende imzamı atarım diyen herkesin Yollamasını rica ediyoruz.  İlgilenen herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

..

Sayın Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı

Sayın Cumhurbaşkanımız;

 

Bizler birinci ve ikinci çocuklarımızı dünyaya getirmek ve  anne olmak için kısırlık ve tüp bebek tedavileri ile zor şartlarda mücadele eden  2.000.000 a yakın kişinin sorunlarını paylaşan ve yaşayan  5000 üzerinde bayanız. Facebookta gruplarımız var ve aramızda dayanışma içindeyiz.

Her aileye 3 çocuk söyleminizi yürekten  onaylıyor ve bunun için de çaba gösteriyoruz. Bu mücadelemizi yaparken karşılaştığımız birçok sorunumuz var. Sorunlarımızı toparladık ve size iletmeyi uygun bulduk. Bunların çaresi sadece sizsiniz ve bizlere bu konuda yardımcı olmanızı ve gerekli birimlerinize yapılması konusunda direktif  ve müsaadelerinizi rica ediyoruz.

1.İsrail örneğinde olduğu gibi çok çocuk yapma, nüfusu sağlıklı olarak artırma politikasına uygun olarak tüp bebek tedavilerini üç çocuk oluncaya kadar tüm devlet ve özel merkezlerde  devlet güvencesinde ilaç dahil ücretsiz yapılmasını rica ediyoruz.

2.Tüp bebek ilaçları çok pahalı % 80 nini bile devlet ödese gene de en az 1000-2000 tl ilave ödeme yapmak zorunda kalıyoruz. Bir çoğumuz tedavisini yarım bırakmak zorunda kalıyor. Bu ilaçların tamamen ücretsiz olmasını rica ediyoruz.

3.Tüp bebek raporları 3 defaya kadar aşılama tedavisi aynı devlet hastanesinde yapıldıktan sonra ancak tüp bebek tedavisi için rapor veriliyor. Daha önce başka yerlerde bu tedavileri yaptırmış olanlar için çok uzun bir bekleme süreci  ve gereksiz harcama yapılmasına neden oluyor. Zaten yumurta sorunu ve sperm sorunu olan çiftlerin daha çok zaman kaybederek çocuk sahibi olma şansını yok ediyor.

4.Tüp bebek tedavilerinde 35 yaşın altına kadar 1 embriyo 35 yaşından fazla olanlara 2 embriyo veriliyor.  Bir embriyo hamile kalma şansımızı çok azaltıyor. 35 yaş altıda üstüde 2 embriyo koyulmasını hamilelik şansımızın yükseltilmesini rica ediyoruz.
5.Özel Merkezlerde  tüp tedavisi fark ücretleri çok yüksek ilaçlar dahil 8.000 Tl ye çıkıyor. Başarı oranları olduğundan daha çok orada yaptırmak istiyoruz mali gücümüz yetmiyor. Aradaki farkın devlet tarafından daha çok ödenmesini daha kolay tedavi edilebilmemizi  rica ediyoruz.

6.Devlet hastanelerinin hasta kapasiteleri az  talep çok fazla ,çok yoğunlar , aylar sonrasına gün veriliyor. Bizim yumurta sorunlarımız olduğundan vaktimiz yok. Sıralar çok uzun, personel yetersiz  ve başarı oranları özel merkezlere göre düşük  kalabiliyor. Parasızlıktan ilk orada denemeyi yaptırmak zorunda kalıyoruz ve başarısızlıkla sonuçlanıyor. Madden ve manen çok yıpranıyoruz.  Devlet hastanelerin de bu bölümlerin genişletilmesini , teknoloji ve embriyoloji laboratuvarlarını son teknikler ve tecrübeli embriyoloğlarla donatılmasını rica ediyoruz. Özel merkezlere de bu konuda devlet desteği verilebilir.

7.Tüp bebek tedavisi için SGK güvencesi olmayanlara da yeşil kartlılara da 3 defaya kadar ücretsiz tüp bebek hakkı uygulanmasını rica ediyoruz.

8.Erkek kısırlığında tüp bebek tedavisi dışında yapılan tese, mikrotese gibi ameliyatlar, bunlarla ilgili tahlillerin, düşüklerin önlenmesi ve tedavilerin neden negatif olduğu ile ilgili genetik tahliller ,daha sonra yeniden hamilelik denemesi için yapılan embriyoların dondurulmasının da devlet güvencesi altına alınıp ücretsiz olmasını rica ediyoruz.

9.Yumurta rezervi az olan hanımların daha sonra yeniden hamile kalabilmeleri için kanser ve bunun gibi hastalıklar dışında da yumurtalarının dondurulup devlet güvencesine alınmasını rica ediyoruz.

10 .Tüp bebek tedavisinin sınır yaşının  minimum ve maksimum yaş sınırının daha esnek olmasını 21 yaşında ama tüp bebek yapılması gereken bir hastanın yaş nedeni ile 4 daha bekletilmemesini , 39 yerine 42 ye eğer kadın yumurtaları cevap veriyorsa 45 e kadar  çıkarılmasını rica ediyoruz.

11.Engelli olan çocuk sahibi olamayan kadın ve erkeklerde tüp bebek tedavilerinde tüp bebek ve sağlıklı bebek doğabilmesi için genetik olan bütün tahlillerin devlet tarafından karşılanmasını rica ediyoruz. Aynı şekilde çeşitli çatışmalarda bazı uzuvlarını kaybetmiş çalışamaz durumda olan ama sağlıklı Gazilerimizin de  ücretsiz tüp bebek tedavisinden  sınırsız yararlanması gönüllerimizi  rahatlatacaktır. Bu konuda  desteklerinizi rica ediyoruz.

12.Doğurganlığın artırılması ve kısırlığın önlenmesi için, temiz ve doğal beslenme ,Çevre ve Tarım Bakanlıkları,Sağlık ve Aile ve Sosyal Politika Bakanlıklarının ortaklaşa çalışma ile özel bir devlet politikasının belirlenmesini ,devletin bu konuda  özel bir araştırma bilim enstitüsü kurması ve araştırmalar için  buna fon ayırmasını rica ediyoruz .Kısırlık konusunda  ileri aşamada olan bir çok  değerli uzmanımız kısırlık konusunda devlet desteği ile bir çok araştırma yapabilir. Doğurganlığın artırılması ve kısırlığın önlenmesi ile ilgili başarılı odaklı araştırmalar ödüllendirilirse Türkiye de ve dünyada büyük gelişmelere neden olabileceğinizi düşünerek sizden desteğinizi rica ediyoruz.

13.Bütün devlet ve özel hastanelerde yeni doğan servislerinin kapasitelerinin çoğaltılmasını ,çoğul gebeliklerde bebeklerin yaşam şansının yükseltilerek devlet güvencesine alınmasını rica ediyoruz.

14.Gelecek nesillerin sağlıklı yetişebilmesi önümüzdeki 50 yıl içinde kısırlık konusunu en aza düşürülmesi konusunda bilinç kazandırılabilinmesi için ilk öğretimden itibaren yeni yetişen gençlere sağlıklı beslenme,çevre ve hijyen temizliği, kısırlığa neden olan her türlü bilgi ve hastalıklar ile ilgili bilgilerin biyoloji ders kitaplarına konmasını rica ediyoruz.

Saygılarımızla

Aliye Sibel Tuzcu
Çocuk İstiyorum
Dayanışma Derneği
ÇİDER Başkanı 

www.cocukistiyorum.com

Tel:  02164563975 -76
Fax: 02164563976
email: sibelt@cocukistiyorum.com

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. eda dedi ki:

  ben de anne olmak istiyorum sadece bir kere tüp bebek parası biriktirip yaptırabildim 11 mayısta transfer oldu 19 mayıs dünyam karardı tutmadı bu yazıyı yazarken bile gözyaşlarımı tutamıyorum size anne olmayı isteyen kaç kişi var bilmiyorum ama eminim onların yüreği de benim yüreğim gibi yanıyordur ve tüm yanan yürekler adına yalvarıyorum size bize destek olun veren de alan da Allahtır sebebimiz olun bize destek çıkın bizi yalnız çaresiz bırakmayın Allah yar ve yardımcınız olsun Sayın Cumhurbaşkanımız…

  1. ayten dedi ki:

   hayat okadar acımasızki ben 12 yıllık evliyim 5 kez tübebek yaptırdım sonuç hüsran her defasında yıkıldım elden bişey gelmez çünkü artık alıştım eda cım seni benden daha iyi kimse anlamaz ben hala embiriyoların resmine bakıp döküyorum o güz yaşlarını…

 2. Esra dedi ki:

  Bu hem madden hem manen zor bir süreç. Psikolojik olarak zaten yorulurken madden kolaylaşirsa süreç hızlanır ve psikolojiler buzulmaz yada hızlı iyileşir. Allah evlat isteyen tüm kardeslerimize nasip etsin. Bu yolda karinca misali su taşiyan kim varsa iki cihanda karşisina cikartsin.

 3. Kadriye ince dedi ki:

  Hayırlı ramazanlar akadaşlar
  Ben 18 yıllık evliyim 2015 yılında ilk tüp bebek tedavisinine başladım.Umutluyduk ve bir anda Eşimin emriyosunun yüzde 99 düßük olduğunu öğrendik ve çok üzüldük küçük bir operasyonla kanalları açtılar.son kontrollerinde 12 milyona çıktı aniden çok sevindik .Hemen ilk tüp bebek tedavisine başladık Bizim için çok sevindirici bir haberdi.Transfer yapıld8.Fakat tutmadı Dünyam yıkıldı.2 Ay arayla ikinci tedaviye başladık Bu defa yumurta dondurduk.Çok ümitliydik Biraz ilaçlarda zorlandım ama dayanmaya çalıştım.Transfer yapıldı.10 gün sonra sonuç negatif çıkınca haftalarca ağladım.Hastanede diğer arkadaşlarım hamile kaldıklarını duyunca onların adına çok sevindim ama kendimi onların arasında ben niye sevinemedim diye kahrettim.Bende bir problem yoktu.Şimdi üçüncü denemek için korkuyorum.Hamile kalmayı okadar çok istiyorumki Anne olmanın özlemini yaşıyorum.Sayın cumhur başkanımızdan ric am sağlik bakanlığımızdan bizim gibi anne olmayı istryipte maddi imkanların yetersiz olduğu için tedaviye gidemeyen milyonlarca bayana yardım eli uzatılmasını ve ayrıca yaş sınırlamasın kaldırılmasını talep ediyorum BİZLER ANNE OLMAK İSTİYORUZ SAYGILARIMLA

 4. Feride dedi ki:

  Canım kader arkadaşlarım rabbim tüm evlat evet diye yanıp tutuşan evlat harsreti çekenlerin sesini ve yalvarışlarını duysun bizide bende 26 yıllık evliyim benimde çocuğum yok 4cu deneme de hamile kaldım ama maalesef Bebeğimi 30 haftalik ken kaybettim daha yeni 2 defa daha denedim ama yine olmadı ve artık hem maddi hem manevi olarak şuan hiç iyi değilim ama inşallah rabbim bu mübarek günlerin yüzü suyu hurmetine bizi sevindirecek inşallah ben rabbime inanıyorum ve ona tevekkül ediyorum inşallah bir gün sesimizi duyacak

 5. Meyra dedi ki:

  Bende 9 yıllık evliyim hiç korunmamamıza rağmen gebelik oluşmadı. Rezerv azlığından dolayı tedavilerim hep yarım kaldı. 39 yaşının kaldırılmasını istiyorum bende. Zaman öyle çabuk ilerliyor ki kür yapayım kaliteli yumurta elde etmek için içtiğimiz bir sürü vitamin ve ilaçlarla yaşımızın geçtiğini görüyoruz.yaş sınırının kaldırılmasını ve özel hastanelerde de tüp bebek tedavisinde devletimizin bizim yanımızda olmasını bize destek çıkarak bebeğimizi kucağımıza almayı istiyoruz.Ayrıca kök hücre çalışmalarının bir an önce ülkemizde uygulanmasını istiyoruz

 6. Canan dedi ki:

  Bende tek çocukla kaldım caresi yok artik 49 yaşındayım şimdiki aklım olsaydı 4 çocuk yapardım

 7. Sosyalist dedi ki:

  RTE Ne Cvp verdi bu Güzel Yazıya ?

  1. yonetim dedi ki:

   İnşallah bir gün cevap gelecek. Biz yayınlamaya devam ediyoruz.

 8. firdes dedi ki:

  Allah yardımcınız olsun

BİR YORUM YAZ