lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

PRP tedavisinde yaş sınırı var mı ?

PRP tedavisinde yaş sınırı var mı ?

PRP tedavisinde yaş sınırı var mı ?  

PRP tedavisinde yaş sınırı var mı ? Tüp bebek tedavilerinde PRP yeni bir uygulama olduğundan olabildiğince daha çok bilgi almaya her türlü sorular sorup çocuk sahibi olmaya çalışan arkadaşlarımızı aydınlatmaya çalışıyoruz. Bursa Acıbadem tüp bebek merkezin Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu’na ileri yaş hastalarda PRP nin yararlı olup olmayacağını sordu. Çünkü 45+ hastalar bunu çok soruyordu..

Şahin Bey 48 yaşında bir hasta PRP tedavisi olabilir mi? PRP tedavisinde yaş sınırı var mı? Etkili olur mu?

PRP tedavisi özellikle son zamanlarda yıldızı oldukça parlayan bir tedavi  bizde kliniğimizde yaklaşık 6 aydır düzenli bir şekilde yapıyoruz.

 

PRP nin hedef kitlesi kim ?

Normal şartlarda yaşı genç olup beklenenden daha önce  yumurtaları yaşlanmış  olan hasta grubu .En yüksek başarıyı da bu hasta grubundan elde ettiğimizi söyleyebilirim.

PRP Nedir ?

Anne adayından kan alıp bu kandaki Platerik dediğimiz hücrelerin konsantre haline getirilip yumurtalığın içerisine edilmesi temeline dayanıyor. Olayın çıkış noktası da aslında kadınların güzellik sevdasından başlamış durumda aslında iyi de olmuş.Aynı mekanizma güzellik salonlarında dermatolog arkadaşlar tarafından yine hazırlanarak cilt altına verilmesi ve verildiği o noktada da o cildin yeniden kendini yenilemesi canlanması daha canlı hale getirilmesinden fikir alınarak yapılmaya başlandı.  Aynı mekanizmayı acaba bizde yumurtalıkların içerisine yaparsak cilttekine benzer bir şekilde yumurtalıkları yeniden canlandırma yeniden kaliteli yumurta elde edebilir miyiz diye bir uğraşının eseri.

PRP tedavisinde yaş sınırı var mı ?

Genç yaş grubunda da elde ettiğimiz sonuçlar hiç de fena gözükmüyor.

Sizin sorunuza gelecek olursak 48 yaşında yapılabilir mi? Aslında yapılamaz demek zor bu grupta.Fakat  elde edebileceğiniz başarı  çok yüz güldürücü olur mu gerçek bir  soru işareti var.

45 yaşından sonra elde edeceğiniz yumurtaların yumurta yapısı açısından da bazı sorunlar var. Bir zararı olur mu?
Teknik olarak bir zararı olmaz . Çünkü kadından aldığımız kanı tekrar  kendisine veriyorsunuz .

Yine bu grupta hedef kitle olarak tekrar vurgulamak gerekirse mümkünse 45 yaş altında tabi daha genç yaşta daha da iyi sonuçlar alınabilir. Yumurtaları beklenenden daha erken zayıflamış yumurta rezervi nispeten daha düşük olan hastalar asıl hedef kitleyi oluşturuyor diyebilirim .

 –Erken menapoz riski altında olan hanımlar örneğin 29-30 yaşlarında da erken menapoz oluyor onlarda PRP tedavisi olabilir mi?

Aslında mantıklı gözüküyor. Daha öncede belirttiğim gibi olayın kafadaki oturtulan mantığı evet biz oraya PRP yi verdiğimiz takdirde oradaki doku daha canlı hale gelip daha faal çalışacaktır. Am bu konuyla ilgilide samimi bir şey söylemek gerekirse henüz çok birikmiş bir datamız bilgimiz yok, belki bir yıl sonra  çok daha net olarak bunu söyleyebileceğiz.

Şimdi biraz daha uygulayabiliyor muyuz ? uygulayabiliyoruz. Çünkü hastalarımıza da aynen o şekilde ifade ediyorum Bunun size teknik olarak bir zararı yok  ,  sonuçta sizin kanınızı alıp tekrar size veriliyor ama bize ne kadar yarar getiriyor size ne kadar katkı sağlıyoruz ,henüz o konuyla ilgili umudumuz var. Ama net bir mesaj veremiyoruz. Ancak mantıklı gözüküyor. Hedef kitle de sizin söylediğiniz durumu içerebilir gerçekten   29-30 yaş antral folüküller açısından bir gelişme kaydedebileceksek bu grupta tabiî ki neden olmasın diyebilirim.

Teşekkür ederim.
Aliye Sibel Tuzcu 

 

PRP tedavisinde yaş sınırı var mı ? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

PRP tedavisi olup hamile kalan hastalar var mı?

PRP Tedavisi nasıl uygulanıyor?

Tüp bebekte PRP tedavisi nedir ? Yararlı mı ?

PRP nedir Tüp bebekte nasıl uygulanıyor?

Düşük over rezervi tedavisi var mı?

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu formu ile kendisine ulaşabilirsiniz..
 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ