lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebekte PRP tedavisi nedir ? Yararlı mı ?

Tüp bebekte PRP tedavisi nedir ? Yararlı mı ?

Tüp bebekte PRP tedavisi nedir ? Yararlı mı ?
Tüp bebekte PRP tedavisi nedir?Yararlı mı? son günlerin en çok konuşulan ve hastalar tarafından istenen tedavilerinden biri . Nedir PRP tedavisi ? Yararı ne ?. Bu soruları Acıbadem Ataken Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın cevapladı..

Tüp bebekte PRP tedavisi nedir ? Yararlı mı ? Tüp bebeğe artısı ne ? Bize açıklar mısınız?

PRP  Platelet rich plazma demektir açılımı Bu aslında dermaotoloji ve tıbbın diğer alanlarında kullanılan bir yöntemdir. Kozmetikte kullanılır örneğin çok yaygın .Acaba kadınlarda da kullanılabilir mi özellikle overleri düşük kadınlarda .Burada kadının damarından alınan kan plazma haline getirilen platetden zengin bir plazma  haline getirilen  daha sonra overlerde farklı lokasyonlarda verilip oradan overlerin aktive olmasına sağlanılmaya çalışılıyor.

Tüp bebekte PRP tedavisi nedir ? Yararlı mı ?
Peki bu gebelik oranlarını artırır mı?
Çok kısıtlı sayıda elimizde bu konuda sayı var. Bunların bir kısmı artırdığını gösteren çalışmalar bir faydası yoktur diye de çalışmalar var. Evet bu çok faydalıdır demek için çok erken fakat hastalar talep edince bizde  bunu artısını eksisini anlatıp ondan sonra hastalarımıza uyguladıklarımız oluyor.

Bunun yanında en güzel buradaki çalışmalar söyle olabilir bir grup hastaya bu işlemler yapılıp bir grup hastaya da bu işlemler yapılmadan  bunlar tamamen kura ile belirlenip işte uzun dönemde bunlar canlı dogumları atırır yada artırmadı gibi bir takım sonuçlara vararak  bu konularda bir şeyler söylemek uygun olabilir. Yoksa tüp bebekle ilgili onlarca münzevi bir takım alternatifler bir müddet sonra  çöplerde yerini bulabiliyor kısacası .Bu da umarım böyle bir yere gitmez. Onun için burada çok temkinli olmak lazım .Şunu da unutmamak lazım . acaba böyle bir hastaya  nerdeyse bir tüp bebek fiyatına prp yapmak yerine acaba  iki defa tüp bebek + bir defa daha tüp bebek yapmak  daha fazla gebelik şansını artırır.? Yoksa bir tüp bebekte PRP tedavisi mi yaptırmak  daha çok şansını artırır bunu  düşünmek lazım. Yani kos  efektif midir?

Ama tekrar baştan söyleyim bu işlemi yapıyoruz çünkü şu anda gündemde olan bir işlem Sonuçları çok çok daha bilmiyoruz ama  pozitif sonuç aldığımız hastalarımız da var, tam tersine alamadığımız hastalarımız da var. Uzun süreçte belki 2 yıl 3 yıl sonra her şeyi daha iyi değerlendireceğiz 5 yıl sonra Ama hastaların şunu iyi değerlendirmesini istiyorum bu yöntem “mucizevi bir yöntem” değildir.

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Tüp bebekte PRP tedavisi nedir ? Yararlı mı ? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.;

Kadınlarda olmayan yumurta rezervi tekrar oluşturulabilir mi? Ya da az olan yumurta rezervi düzeltilebilir mi?

Yumurta rezervi az olan hanımlara öneriler. Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu

İleri yaşta veya yumurta rezervi azalan hastalarda başarı şansı artırılabilir mi? Op.Dr.Özge İdem Karadağ

Yumurta rezervinin azalması kalitesinin de mi düştü anlamına geliyor? Op.Dr. Çağlar Yazıcıoğlu

Yumurta rezervi azalmış hanımlar tüp bebek ile hamile kalabilir mi? Op.Dr.Çağlar Yazıcıoğlu

Kadınlarda yumurta rezervinin azaldığı nasıl anlaşılır ?

Kadında Yumurta Rezervinin Az Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Yumurta rezervi azalmış kadınlarda hamile kalabilir

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Turgut Aydın ile bu formla iletişim kurabilirsiniz.

[VfB id = 7]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ