lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Lökosit hamileliği engeller mi? tüp bebek kaç defa olmalı , FSH için ilaç , düşükler Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -71-

Lökosit hamile kalmayı engeller mi? tüp bebek kaç defa denenecek ,  Tüp bebekle hamile kaldığımızda doğal yolla olunan gebelikten daha riskli bir gebelik mi yaşarız ?Morfolojiyi düzeltmek için ve spermleri hareketlendirmek için ne yapmalı? Düşük tüp bebekte daha mı fazla? Hastalar sordu doktorlarımız cevapladı ;

Soru: 8 aydır korumuyoruz bu ay gonophene adlı ilaç kullanarak yumurta gelişimi sağlandı ama idrar tahlilimde bakteri ve lökosit çıktı bu hamile kalmamı engellemiş olabilir mi?
Cevap: Evet engelleyebilir.

 

Soru: Eşimin sperm sayısı 50 milyon morfoloji yüzde 4 motilite yüzde 65 bunun yüzde 5i +4 yüzde 10 u +3 yüzde 25 i +2 3 defa aşılama başarısız oldu ne düşünürsünüz ve önerirsiniz?
Cevap: Size kısa protokol ile yeni çıkan ilaçların denenmesinde fayda var. Daha iyi kalitede ve sayıda yumurtalar gelişiyor. Aşılamanın başarısı % 15 dir. Bu yöntemi yaşınız uygunsa 3 kez den fazla önermiyoruz.

 

Soru: Tüp bebekle  hamile kaldığımızda doğal yolla olunan gebelikten daha riskli bir gebelik mi yaşarız ? yani düşük olayı tüp bebekle sağlanan hamilelikte daha mı fazla olur?
Cevap: Tüp bebekle  gebe kalmanın diğer hamilelikle olan farkı şu ilk 3 ayda düşük riski fazla  bu nedenle doktor kontrolü ile gebeliğinizin takibi gerekli. Aslında normal yolla gebe kalanlarda da bu risk vardır.

 

Soru: Adetin 3.günü yaptırdığım hormon tahlilleri normal çıktı bunun dışında yaptırmam gereken başka bir test var mı? 8 aydır korumuyoruz? Eşimin sperm durumu iyi olduğunu söylediler.
Cevap: Adetin 3. günü FSH değerleri bize yumurtalık rezerviniz hakkında bilgi verir. Bu nedenle normal çıkması iyi. ancak yumurtalarınızın çatlayıp çalamadığını da kontrol ettirmenizde fayda var.

 

Soru: FSH’ın düşmesi için ilaç, yöntem var mıdır?
Cevap: Sperm kalitesi yaşam şekli ve strese bağlı her ay ve mevsimlere göre değişir. Beslenme çok önemli. Bol protein ve c vitamini   içeren sebze ve meyve öneriyoruz aşırı kafein ve sigara alkol son derece zararlı.

 

Soru: 32 yaşındayım. Eşimde aynı yaşta. Sperm sayısı normal 1cc 80 mio ileri hareketlerde yavaşlık var ve morfoloji %1. varikosel minimum (dopler film). 5 aşı+2 tüp bebek denedik. Aşılar ve 1 tüp bebek Antalya da  diğer 1 tüp bebek  İstanbulda bir merkezde  . Dondurulmuşlar da  vardı. Birde onları denedik. Olmadı. Morfolojiyi düzeltmek için ve spermleri hareketlendirmek için ne yapmalı .  3 tüp bebek tedavisinden sonra şimdi ne yapmalıyız?
Cevap: FSH bir kere yükseldiyse düşse dahi yumurta kaliteleri çok iyi olmuyor. Yeni stimulasyon yöntemleri ile denebilir. 9. kez denemede gebe kalan hastalarımız var. Size iyi şans diliyorum. Belki PGT size faydalı olabilir. Bu testler çok pahalı olduğundan embriyo  sayısını artırarak denemenizde fayda var

 

Soru: Eşimde sayı 50 milyon morfoloji %4 3 aşılamada başarısız ben de bir şey görünmüyor hsg de normal atladı mı bir şey olabilir mi kısa protokol önermiştiniz. 3 gün başlanan gonalf ise onu uyguladık?
Cevap: PTX ile spermleri hareketlendirip tabii gene tüp bebek tedavisi  uygulanmalı.

 

 

Tüp Bebek Tedavilerinden hastaların soruları ve doktorların cevaplarının tamamını görmek isterseniz burayı tıklayınız.

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ