Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadında Tüpler Tıkalıysa Açılmalı Mı ,Yoksa Direk Tüp Bebek Mi Yapılması Gerekir?

Kadında Tüpler Tıkalıysa Açılmalı Mı ,Yoksa Direk Tüp Bebek Mi Yapılması Gerekir?

Tüpleri tıkanık olduğunu öğrenen bir çok hanımın kafasını karıştıran bir sorundur bu. Kanalların hemen bir şekilde açılmasını bir an önce bebeklerine kavuşmak isterler. Kanalların açılması kolay mı? Onun içinde bir ameliyat gerekmeyecek mi? Bunun maliyeti tüp bebek tedavi fiyatına yakın mı yoksa çok daha mı düşük ?. Açıldığında hemen anne olunabilir mi?.Tüpler her zaman sağlıklı açılıyor mu?. Ameliyat bir çok soruyu ve riski de yanında getirmiyor mu? Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu bu sorularımıza açıklık getirdi;
..

 

Şahin Bey ; Kadının Tüpleri tıkalıysa açtırmalı mı yoksa direk tüp bebek mi yapılması gerekir?

Aslında bu hastalarda olayı bütün olarak değerlendirmek lazım .Bu talepte bulunan hasta kaç yaşında fertilitesi yani yumurta üretme durumu ne durumda tüpler açık olsaydı da acaba  yumurtalıklarından dolayı biz bu hastaları tüp bebek önerecek miydik.Bir sürü faktörün değerlendirilmesi lazım.Direk olarak beyaz ve siyahtan ziyade bir bütün olarak görmek çok daha uygun . Ancak genel bilgi açısından verecek olursak tüplerin tıkanma nedenine göre değişebiliyor. Eğer tüpler hasta sezeryan olmuş ben artık bebek sayımı tamamladım diyip bağlatmışsa tüplerini bunlarda açılma şansı yaşı da uygunsa belki bir derece makul olabiliyor tekrar tekrar denebilmesi açısından  Ama bir hastalık nedeniyle tüplerin tıkanmış olması durumunda bilakis tüplerin alınmaya çalışılmasındansa tüplerin alınması başarı şansına daha olumlu katkıda bulunuyor. Bu soruya genel bir cevap verecek olursam mikrocerrahi ile tüplerin açılmasından ziyade direk olarak tüp bebek tedavisine alınması bu hatalarda daha yüksek başarı oranı sağlar . Harcanan para zaman emek açısından da değerlendirildiğinde tüp bebeğin getireceği başarı  diğerlerini gölgede bırakacak seviyededir. Tüp bebeği genel bir cevap olması açısından tercih ettiğimizi söyleyebilirim ama yine de hasta bazlı olarak değerlendirmek gerekir.

Çok teşekkür ediyoruz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

Kadında Tüplerin (Kanal-Fallop) Tıkanıklığı nedeniyle tüp bebek tedavisi

Kadında Kanal ( Tüplerde )Tıkanıklığı Nedir?

Kadınlarda tüplerde tıkanıklık önemli mi? Prof.Dr.Şahin ZETEROĞLU

Tüplerin kapalı olması (Yumurtalık Kanalları -fallop tüpleri) hakkında bilmeniz gerekenler

Tüplerde Tıkanıklık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlık Sorununda Yumurtalık Kanallarının Araştırılması

Tüplerde Tıkanıklık Nasıl Anlaşılır?

Tüplerde Tıkanıklık ve Yapışıklıklar

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için  Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu Formu ile kendisine ulaşabilir ve ÇİDER ile daha uygun koşullarda tedavi görebilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ