lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

FSH hormonu nedir değeri ne olmalıdır?

FSH hormonu nedir değeri ne olmalıdır?

FSH hormonu nedir değeri ne olmalıdır?

FSH hormonu nedir değeri ne olmalıdır?   FSH hormonu  ,LH  hormonu ve E2 testleri tüp bebek  tedavisinde adetin 2.ci ve 3.cü günü yumurta rezervlerini anlamak için yapılan testtir. Bunların içindeki  FSH değerleri de bütün anne adaylarının heyecanla beklediği bir değer. Nedir bu FSH hormonu neden bu kadar önemli .? Acıbadem International Hospital Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Murat Arslan FSH Hormonunu ayrıntılı olarak anlattı.

Murat Bey ; FSH hormonu nedir değeri ne olmalıdır?

FSH hormonu  Follicle Stimulating Hormon diye İngilizcesi olan onun  kısaltılmışı  FSH diye kısaltıyoruz folükül  içinde yumurta hücresi olan küçük kesecikler demek yumurtalıkta bulunan . Dolayısı ile bunların uyarılması bunların yumurta geliştirici hormon kısacası bu şekilde çevirebiliriz..

Normal fizyolojide âdetin başı ile beraber FSH hormonu artmaya başlar yumurtalıklardaki yumurtaların gelişimini sağlar. Dolayısı ile biz âdetin başındaki FSH değerine bakarız neden bakarız çünkü kadın yumurtalıklarında çok yumurtası varsa beyinden salgılanan bu hormon çok birden yumurta gelişmesin diye daha az seviyelerde salgılanır. Ama kadının yumurtalık rezervi azsa yumurta geliştirebilmesi için beyinden salgılanan bu hormonu artırması lazım.

O yüzden âdetin başında baktığımız âdetin ikinci ya da üçüncü günü değerlendirdiğimiz bu FSH hormonu bize aslında kadının yumurtalığında kalan yumurtalık rezervi hakkında bilgi verir.

Eğer bu hormon yüksekse deriz ki kadının yumurta rezervi azalmış yumurta geliştirebilmesi için beyin çok fazla FSH hormonu salgılıyor bu yüzden FSH hormonu yüksek deriz. Bunun normal sınırlarda olması lazım.

Normal sınırlar dediğimizde 2 ila 10 arasıdır âdetin 2.ci ve 3.cü günü baktığımız FSH değeri bu idealdir. 2’nin altıda bu hormonun eksik salgılandığını gösterir bu kadınlarda da yumurta gelişimi olmaz, dolayısıyla yumurta olmasına rağmen yumurta gelişimi olmaz yani yumurtalıklarında yumurta hücreleri bulunur ama bunlar gelişemez. Dolayısı ile ideal değer 2 ila 10 arası 2’nin altı ve onun üzeri bizim için problemli.

Çok teşekkür ediyorum.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

FSH Hormonu Yüksek Olduğunda Tüp Bebek Tedavisinde Hamile Kalınır Mı? Prof.Dr.Volkan NOYAN

FSH Hormonu nedir? Normal Degerleri ne olmalıdır?Tüp Bebek tedavisinde FSH Hormonunun Önemi.

FSH Folikül uyarıcı hormonun Erkek ve kadında değerleri ve problem nedenleri

Kadında ve Erkekte FSH Yüksekliği

Spermi olmayan Azospermi hastalarında FSH neyi ifade eder? Doç.Dr.Turgut AYDIN

 

 

 

 

Tüp bebek Tedaviniz için Prof.Dr.Murat Arslan Danışma formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ