lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Embriyoskop nedir?

Embriyoskop nedir?

Embriyoskop nedir?

Tüp bebek tedavilerinde laboratuvarda embriyoların nerede saklandığı konusunda bilgi almak için Eskişehir Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Nicel Taşdemir ‘e sorduk.

Nicel Bey Embriyoskop nedir?

Embriyoskop aslına bakarsanız bir inkibatördür. Yani klasik olarak laboratuarda yumurtaları dölledikten ,  embriyo haline geldikten sonra onları bir kuluçka makinası gibi düşünebileceğiniz makinalarda saklıyoruz.

Bunları 3 ila 5 gün embriyoların orada yaşamaları gerekiyor .Çok özel koşullar içerisinde yaşayabiliyor embriyolar. Bunları sağlayan da inkibatörler. Klasik inkibatörlerde embriyonun takibi için  embriyoları inkibatörden çıkarıp mikroskop altında inceleyip geri koymamız gerekiyordu.

Ne kadar özel koşullarda olsa da laboratuvar ortamı dış ortamla temas etmeleri gerekiyor. Bu sürenin çok olmaması için elimizden gelen çabayı harcıyoruz ama  ne yaparsak yapalım belli bir  temas oluyor. Hiç olmazsa bile inkibatörlerin kapakları açılıp kapanmak zorunda  kalıyorduk.

Embriyoskop tekniğine geçtikten sonra biz artık dölledikten hemen sonra embriyoları özel kameraların altına yerleştiriyoruz ve her embriyonun bir kamerası var , bütün embriyoların gelişimi bölünmesini hiç inkibatörden bir daha çıkarmadan hem izleyebiliyoruz hem de kalitesini görebiliyoruz.

Bu embriyoların mümkünse 5 günlük takibini kayıt edip geriye dönük inceleyebiliyoruz bugün gelen bir hastaya olduğu gibi İki yıl önce bir buçuk yıl önce  yapılan transferlerin bütün embriyoların gelişimini tekrar geriye dönüp inceleyebiliyoruz.

Embriyoskop sayesinde hastaların tedavilerini daha iyi yönlendirebiliyoruz ,embriyolar dış ortamlardan etkilenmiyorlar ,ve sonuçta embriyo seçimi için  daha fazla kriter kullanabiliyoruz embriyo seçiminde .

Tüp bebek tedavisine ek bir masrafı oluyor mu  bunun ?

Aslında embriyoskop ciddi bir maliyetli bir alet kendisi tek başlına çünkü düşünün embriyo başına bir kamera özel duyarlı kameraların olduğu pahalı aletler.

Ama büyük kurumlarda sübvanse ediliyor saf malzemeleri sübvanse ediliyor  hastalara çok ciddi meblağlar olmadan sunulabiliyor bu hizmet .Aslında bütün hastalarda kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

 

Teşekkür ederim

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

 

Embriyoskop edir konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.;

Embriyoskop nedir ? Tüp Bebek tedavilerinde Embriyoskopun faydası. 

Spermin yumurtayla birleşmesi ne kadar sürer?

Embriyo kalitesi nasıl anlaşılıyor ?

Embriyo hakkında 33 önemli bilgi

Tüp bebekte neden hep 5.gün embriyosundan bahsediliyor ?  

40 yaş tüp bebekte başarı nasıl sağlanır?

Tüp Bebek tedavilerinde Yumurta Kalitesinin artırılması

Yumurta rezervi azlığında tüp bebek tedavisi nasıl yapılıyor?

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Doç.Dr.Nicel Taşdemir formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ