lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Jinekoloğa Gitmeniz İçin 10 Neden !

Jinekoloğa Gitmeniz İçin 10 Neden !

Doç. Dr. Tolga Ergin kadınların jinekologa gitmesini gerektiren 10 nedeni açıklıyor


Yıllık smear, ultrasonografik muayene ve meme kontrolü

Cinsel birlikteliği başlamış her kadın mutlaka yılda en az bir kez olmak üzere jinekolojik muayeneye gitmesi gerekir. Her kadının yılda bir kez smear testi yaptırması ve meme muayenesi yaptırması özelliklede 40 yaşından sonra meme mamografisi  ile birlikte ultrasonografi de çektirmelidir.

Adet düzensizliği, adet görememe ya da sık adet görme

Her ay görülen adet kanamalarının 21 günden kısa 35 günden uzun olması halinde adet  siklusu anormal olarak değerlendirilir. Ayrıca adet kanamalarının çok az veya çok fazla olduğu, ara kanamaların olduğu ya da hiç adet görülmediği hallerde mutlaka bir jinekoloğa muayene için başvurulmalıdır.

Anormal vajinal akıntı

Hemen hemen her kadın hayatının bir döneminde mutlaka basit vajinal enfeksiyonlar ile karşı karşıya kalır. Tıp dilinde candida
olarak adlandırılan mantarlar, bakteriyel vajinozis  enfeksiyonları  ve trikomonas, vajina florasının bozulması ile birlikte ortaya çıkarlar. Kadının vajinasında ciddi derecede rahatsız eden kaşıntı, sarı veya gri-yeşil renkli akıntı ayrıca akıntının anormal kokulu olması ile rahatsızlık kendini gösterir. Bu tür durumlarda herhangi bir jinekoloğa başvurmanız gerekir. Doktordan yardım aldığınız taktirde bu tür sorunlarınız size önerilen çok basit lokal fitiller veya kremler ile tedavi edilecektir.

Genital bölgede siğil

Human Papilloma Virüs (HPV) olarak adlandırılan virüsler genellikle cinsel temas yolu ile bulaşır ve genital siğillere sebep olurlar. Çok fazla türü olan bu virüsler oldukça yaygın olarak görülürler. Genital bölgede siğil oluşumuna neden olmasının yanı sıra rahim ağzı kanserlerine de neden olabilmektedirler. Bu sebeple de genital bölgede siğil görüldüğü takdirde mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Kasık bölgelerinde görülen şiddetli ağrılar

Bir kadında eğer yumurtalık kistleri oluşmuş ise kist hangi yumurtalıkta meydana geldiyse genellikle o kasıkta şiddetli ağrılara neden olabilirler. Bu sebeple de şiddetli kasık ağrıları gözlendiğinde ilk akla gelen yumurtalık kistleridir. Yumurtalık kistlerinin birçok farklı türü mevcuttur ve bunların çoğunluğu iyi huyludur. Ancak kötü huylu olanları da vardır. Bu nedenle de kadınlar bu tür ağrılar hissettiğinde bir kadın doğum uzmanına başvurarak muayene olmaları gerekmektedir.

Cinsel ilişki sonrası vajinal kanama

Cinsel ilişkiden sonra vajinada görülen kanama rahim ağzı enfeksiyonlarının ya da rahim ağzı yaralarının bir belirtisi olabilir. Ayrıca bu kanamalar rahim ağzı kanserinin de bir belirtisi olabileceği için ilişki sonrası vajinada görülen kanama ciddiye alınması gereken bir sorundur. Bu nedenle vakit kaybetmeden bir uzmana başvurulması gerekir.

Sonradan ortaya çıkan adet dönemi ağrıları

ilk adet döneminden itibaren bazı bayanlarda görülen adet ağrıları rahim kasılmalarına bağlı olarak oluşur ve genelde masum ağrılardır. Bu ağrılar genelde ağrı kesicilere olumlu yanıt verirler. Bunun dışında İlerleyen yaşlarda ve sonradan ortaya çıkan adet dönemi ağrılarının altında ise endometriozis rahatsızlığı ilk akla gelen sebeptir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Aile planlaması

İstenmeyen ya da zamansız bir gebelikten korunmak için ile yapılması gereken ilk iş doktorunuzla birlikte kendinize uygun doğum kontrol yöntemini seçerek aile planlaması yapmanız olacaktır. Uygulanan her yöntemin kadına avantajları ve yan etkileri  olabilir. Bu yüzden size en uygun yöntemi seçmek için eczane ya da arkadaşlarınızdan tavsiye almak yerine mutlaka bir kadın doğum hekimine başvurmanız oldukça önemlidir.

Memede ele gelen sertlik-ağrı

Son yıllarda oldukça sık görülen meme hastalıkları, kadınların doktora başvurması için en önde gelen sebeplerdendir. Yapılan araştırmalara göre son yıllarda her 8-10 kadından birinin meme kanseri olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle meme kanserine yakalanma riski nedeni ile kadınların her ay adet sonrası kendilerine meme muayenelerini yapmaları ve yapılan muayene sonrası ele gelen sertlik veya anormal bir durum varsa mutlaka bir hekime gitmelidirler.

Adet görememe yani Menopoz

Menopoz, genelde yanlış bilinen yaşlılık döneminin bir başlangıcı değildir. Bazı kadınlarda bu dönem çok erken yaşlarda görülmektedir ve anormal bir durumdur. Buna erken menapoz adı verilir. 40 yaşından önce bu durum söz konusu ise bu süreci durdurmak için acilen bir uzmana danışılmalıdır. Kadının hayatında belirli bir süreyi içeren bu dönem artık gebeliğin olamayacağı ve adet kanamasını olmayacağı bir süreçtir. Genelde sıcak basması-terlemeler, ruhsal değişiklikler, gece uyku düzensizlikleri, genital organlarda ve idrar yollarında gerilemeye bağlı şikayetler, cilt değişikleri bu dönemin bazı bulgularındandır. Bu dönemin iyi planlanması açısından mutlaka bir kadın doğum uzmanının muayene, önerileri ve tedavisine ihtiyaç vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ