lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Erkeklerin üreme sağlığı için yapabileceği 6 öneri

Erkeklerin üreme sağlığı için yapabileceği 6 öneri

Erkeklerin üreme sağlığı için yapabileceği 6 öneri

 

Diyette ve yaşam tarzlarında ufak tefek değişiklikler  tıpkı kadınlarda olduğu gibi erkeklerin üreme sağlığında büyük farklılıklar yaratabiliyor . Doğurganlığı korumak için bazı temel konuları dikkate almak gerekiyor.

Son zamanlarda sağlıklı yaşam konuları daha öne çıkması ile erkeklerinde bu konuda daha dikkatli olmaya başladıklarını gözlemlemekteyiz dolayısı ile bu iyiye gelişen bir durum gene de biz erkeklerin üreme sağlığını geliştiren birkaç öneriyi vermek istiyoruz.


1. Yiyeceklerinizin taze ve sağlıklı olmasına daha fazla dikkat edin. Alkol ve sigara konusunu en aza indirip mümkünse  bırakabilirseniz bırakın. İlla hemen bırakmalıyım diye kendinizi strese boğup vücut dengenizi bozmayın her şeyi yavaş yavaş strese sokmadan yapmayı deneyin. Daima relax ve sakin olmaya çalışın. Erkekler için hazırladığımız smootie tarifine bakın ve uygulamaya çalışın sadece sizin sevmeniz ve kolay kullanabilmeniz  için tatlı hazırlandı.. Meyve ve sularını taze kullanın.

2. Antioksidan kullanımına dikkat edin. Sperm hasarlarını gideren yiyecekleri sık sık kullanın.  Kadın yumurtası gibi erkeklerde de  spermler de serbest radikal hasarına oldukça duyarlıdır. Kimyasallara maruz kalan, (fazla alkol içen, sigara içen veya yemek konusunda fazla dikkatli davranmayan erkeklerde serbest radikal aktivitelerin arttığı görülmüş. )  Bu hasarları gidermek için yüksek antioksidan içeren yiyecekler yiyin: Çilek, yeşil yapraklı sebzeler tatlı patates, biber, havuç, fasulye, taze fındık ve tohumlar.  Doktorunuzun önerdiği bir antioksidan tableti  de kullanabilirsiniz.

3. Bol su için .Vücut dengesi düzenleme konularında bol su içmek çok önemlidir. Doğal olarak vücut temizliğini teşvik ederek, doğurganlığı etkileyebilecek toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.  Su ayrıca erkek üreme fonksiyonları için kritik olan pH dengesini güçlü tutar.
Gün boyunca düzenli aralıklarla su içmenizi öneririz. Plastikten yerine mutlaka cam şişe kullanmanızı öneririz. Özellikle yorgun veya uzun saatler çalışıyorsanız, vücuda enerji verirken mineralleri yenilemek için suya bir elektrolit içecek karışımı ekleyin. Basit bir elekrolit içecek nasıl yapılır hemen verelim

  • Yeşil çay veya istediğiniz bitki çaylarından biri, hindistan cevizi suyu veya sade su gibi 1 litre sıvı.
  • 1/8 -1/4 çay kaşığı Himalaya tuzu.
  • 1 çay kaşığı karbonat.
  • ¼ bardak veya% 100 taze meyve suyu isteğe bağlı.
  • Bal veya pekmez gibi isteğe bağlı yada doğal tatlandırıcı kullanabilirsiniz.
    Bütün malzemeleri karıştırıp gün boyunca içebilirsiniz.

4.  Düzenli egzersiz yapmaya gayret edin Erkek hormon üretimi, egzersize sıkı sıkıya bağlıdır. Her türlü egzersizin ,  hatta halter ve yüksek yoğunluklu antrenmanının kısa vadede testosteron düzeylerini artırdığı bulunmuş.. Araştırmalarda artan fiziksel aktivitenin özellikle  kilolu erkeklerde testosteron seviyelerini arttırmak için kilo verme diyetinden daha faydalı olduğu ortaya çıkmış .Üreme sağlığınız için iyi sonuçlara haftada 4-5 kez 30-60 dakika egzersiz ile de ulaşabilirsiniz.

5.  Gerilimden stresten uzak durun . Kronik stres, testosteron ve hatta sperm sayısını azaltır ve kortizol seviyelerini yükseltir. Çok sık sperm testleri yaptıran erkeklerde stres özellikle yüksek olabilir. dolayısı ile de stresten dolayı sperm sayıları düşük çıkabilir. Doğurganlığınız üzerinde çalışırken stresi azaltmak için her gün zaman ayırın. Eşinizle birlikte yada arkadaşlarınız ile gezme, yürüyüş, masaj sizin için birkaç iyi seçenek olabilir. Sperm düşüklüğü için akupunktur da deneyebilirsiniz. 

6Aktif ama sabırlı olun!

Erkek üreme sağlığı genellikle doğal terapilere duyarlı olsa da, bir programa başladığınızda en iyi sonuçları almak için kendinize en az 3 ila 6 ay zaman vermelisiniz.Program için kendinize zaman ayırın son zamanlarda yaşadığınız değişikliklere dikkat edin ve sabırlı olun .Sperm sayısındaki, hareketliliğindeki ve morfolojideki gelişmelerin aslında tüm vücut sağlığınızın düzeldiğine dair işaretler olduğunu bilin. Hayatınızda yapmış olduğunuz olumlu düzenlemelerle sadece üreme sağlığınızı düzeltmiyor ayrıca erken yaşlanmanın etkileriyle mücadele ediyor ve gelecek yıllar için daha sağlıklı ortam yaratıyorsunuz .

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

 

Tüp bebek öncesi beslenme ile ilgili bir çok makaleyi bu linkte bulabilirsiniz.

 

ÇİDER ‘i  instagram ve facebooktan da takip edebilirsiniz.

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ