lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebekte başarı neye bağlı ,biyokimyasal gebelik ,iki tüp bebek arası ,bitkisel ilaçlar, Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve doktor Cevapları -95-

Tüp bebekte başarı neye bağlı ,biyokimyasal gebelik ,iki tüp bebek arası ,bitkisel ilaçlar, Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve doktor Cevapları -95-

Soru: Benim sorum tüp bebek sonucunda 14.gün kan testi 75.97 cıktı 4.gün oran 61.75 düştü şu an adetim 8 gün geçti neden kaynaklanıyor ?

Cevap: Bu durumu biz biyokimyasal düşük olarak adlandırıyoruz sebebini söylemek çok zor, embriyo rahim içine tutunmuş ama büyümesine devam edememiş. Genellikle altta yatan sebep embriyonun genetik açıdan sağlıklı olmamasıdır ancak tam sebebi hiç bir zaman söyleyemeyiz.

Soru: Hocam bundan sonra yapılan tüp bebek tedavilerinde şansım daha mı iyi olur teşekkür ederim hocam? iki tüp bebek tedavisi  arası ne kadar beklemem gerekir?
Cevap: En az 3 ay.vücuttaki hormonların eski dengesine kavuşması gerekiyor, lütfen 3 aydan önce başlamayın, başarı şansını olumsuz yönde etkiler.

Soru: Hocam bundan sonraki tüp bebekte embriyolara genetik test yaptırmamızı önerir misiniz?
Cevap: Esiniz ve sizin genetik tahlilleriniz yapılsın normalse PGD ‘nin faydası tartışılır.

Soru: 2003 yılında miyom ameliyatı oldum embriyonun tutmamasında ki neden rahimde problem olabilir mi hocam PGD açılımı nedir?
Cevap: Pgd embriyoda genetik tanı demektir, myom ameliyatı geçirmiş olmanız bu erken biyokimyasal düşüğü açıklamaz.

 

Soru: Tüp bebek  başarı oranı neye bağlıdır?
cevap: Sperm ve yumurtanın kalitesine.

 

Soru: Hocam ben bu tedavimde transfer sonrası günde 1 tane pergonal iğne oldum bunun faydası olmuş mudur. Bitkisel ilaçlar kullandılar sonuçlar çok kaliteli emriyolar oluştu sizce yumurtalar üzerinde faydası olur mu.
Cevap: Hayatımda ilk defa transferden sonra pergonal verildiğini duyuyorum, faydası veya zararı olmadığından eminim, vitaminlerle ilgili elimizde yeterince veri yok, o nedenle zararı olmadığına göre kullanılabilir.

Soru: İlk doktorumuz aşılama demişti,başarının düşük olmasından dolayı istemedik?
Cevap: Eğer daha önce hiç yapılmadı ise sperm değerleri normal ise ve tüpler açık ise evet ilk yapılması gereken şey aşılama tüp bebek değil.

Soru: İlk planda ne istenecek bizden? bir de tüp bebek tedavilerine gerekli tahlillerden hemen sonra başlanabilir mi  ?
Cevap: İlk planda tedavi şekline karar vermeniz istenecek. Adet günü uygun olursa tedaviye beklemeden başlanabilir.

 

Soru: 2.-3. günler yani?
Cevap: evet 2-3.günler.

Soru: Ben bu ay 2. aşılama mı oldum toplam 4.gonaphen kullanırdım ancak oluşan yumurta sayıları diğer 3’ünde 4’er tane iken bu kez 2 tane oluştu.Bundan sonrada azalacağını düşünmeli miyim?
Cevap: Hayır, böyle bir kural yok, keza aşılamada hedef 1 veya 2 yumurta geliştirmektir aksi taktirde çoğul gebelik riski artar.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ