lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek üçüncü aşama : Yumurta çatlatma

Tüp bebek üçüncü aşama : Yumurta çatlatma

Tüp bebek üçüncü aşama : Yumurta çatlatma

Yumurta çatlatma – (foliküllerin  çatlaması )

Tüp bebek tedavilerinde Yumurta çatlatma iğnesi  tetikleyicidir ve çok önemlidir. Lütfen bu iğne için doktorunuzun talimatlarını çok düzgün uyguladığınızdan emin olun.Tüp bebek tedavinizin üçüncü adımı yumurtalarınızın olgunlaşıp döllenme için çatlama aşamasıdır.Bunun için zamanlama çok önemlidir.

Bu iğnenin zamanlaması hayati önem taşımaktadır. Çok erken verilirse yumurta yeterince olgunlaşamaz ,geç verilirse yumurta gereğinden fazla büyür ve olgunlaşabilir döllenemez  hale gelebilir.

Yumurtaların olgunlaşması aşamasında günlük ultrasonla takip ve kan tahlilleri yumurta çatlatma iğnesinin doğru vurulmasını ve zamanlamayı sağlamak içindir. Dört veya daha fazla yumurtanın folikül boyutu 20mm kadar 18 olması büyüdü ve östradiol 2,000pg / ML  den daha büyük olduğunda Genellikle hCG enjeksiyonu verilir. Genelde bu iğne tedavinin 11 yada 12. günü vurulmaktadır. İğne yaptırıldıktan  36 saat sonra yumurtaların toplama işlemi yapılmaktadır. İğnenin denildiği zamanda yapılmaması veya doktora 36 saatten sonra gidilmesi yumurtaların zamansız çatlamasını ve yumurtaların toplanamayacak hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle iğnenin vurulma saatine ve doktorun söylediği saatte de hastanede olmaya çok özen göstermelisiniz.

Tüp bebek üçüncü aşama : Yumurta çatlatma

Yumurtalarınız (folikül  ) yeterli büyümezse veya hızla çoğalıp büyümeye devam ederse yani şiddetli over hiperstimülasyon  (OHSS) sendromu için riskiniz oluşursa tüp bebek tedaviniz iptal edilebilir ve çatlatma iğnesi  hCG  verilmez. Doktorunuz bir sonraki tüp bebek tedavinizi bu sonuçlara bakarak farklı ilaçlar önerecektir.

Yumurta çatlatma iğnesi ağrı yapmaz. Vurulduğu yeri alkol ile  hafifce ovarsanız  daha kolay dağılmasını yayılmasını sağlarsınız.

Tüp bebek tedavilerinin yaklaşık % 10 ila 20 sinde  bu tür yumurtaların gelişmemesi yada fazla cevap verip hastanın tedavisini ve sağlığını riske ettiğinde iptal edilmektedir. 35 yaş ve daha üstü yaştaki hanımların tedavi iptalleri bu tedavilerde daha fazla olmaktadır.

 

Facebook sayfamızda da bizi takip edebilirsiniz.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Tüp bebek tedavilerinde ilk aşama İlk gün

Tüp Bebek tedavilerinde ikinci aşama yumurtaların uyarılması ve geliştirilmesi

 

 

 

 

 

 

 

Tüp bebek tedavilerinize Çocuk İstiyorum Formu ile başlayın.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. arife dedi ki:

  Mrb ben yeni katıldm

  1. yonetim dedi ki:

   tşk Arife hanım hoşgeldiniz aramıza.

 2. Eda dedi ki:

  Mrhblr ben yeni katıldım

BİR YORUM YAZ