lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavinizin İlk günü

Tüp bebek tedavinizin İlk günü

TÜP BEBEK TEDAVINIZIN İLK GÜNÜ

Tüp bebek tedavisi başlangıçta  heyecan verici ama aynı zamanda sinir bozucu bir deneyim olabilir. Hamile kalmaya çalışırken diğer tedaviler kısırlık tedavileri  başarısız  olduğunda genelde  tüp bebek tedavisine ile devam edilmektedir.  Tüp bebek tedavisi bazen  yumurta kanallarının tıkanıklığında ve şiddetli erkek sorunu olduğunda ilk yapılaması gereken tedavi olarak önümüze çıkar

Tüp bebek tedavisinde birden fazla deneyim geçirebilirsiniz ama genellikle ilk seferinde başarılı olur. Yurt dışında yapılan tüp bebek tedavisinin  dört defa yapıldığında başarı oranının aynı olduğunu göstermektedir. Genellikle, her tüp bebek döngüsü için  canlı doğum oranı 30-35 yaş altında  kadınlarda,% 35 ise,35 ila 38 yaş arası kadınlarda % 15-20 , 38 ve 40 arasında % 6-10 başarı şansı verilmektedir. 40 yaş üstü kadınlarda donorle yapılan çalışmada ise eve canlı bebek götürebilme oranı % 45 olarak belirlenmiştir.

Kendinizi bunalmış hissedebilirsiniz. Tüp bebek tedavisi belirsiz bir tedavi olduğundan çiftler için stresli bir tedavi olarak düşünülmektedir. İğneler hanımların kırılgan ve duygusal hissetmelerine neden olmaktadır.
Tüp bebek tedavinizin İlk günü : Kan tahlili ve ultrasonla muayene

Tüp bebek tedavinizin ilk  günü  adetinizin ikinci veya 3.günüdür .Doktorunuz  sizi tedaviye başlamak için o gün çağıracaktır.
Adet döneminizin ikinci gününde, doktorunuz büyük olasılıkla kan tahlili isteyecek ve alttan ultrasonla bakmak isteyecektir. Regl olduğunuz halde ultrasonla alttan muayene edilmesi hiç bir hanımın hoşuna gitmemektedir  ama bu yapılması gereken bir tetkiktir.

Kan Tahlillerinizde, doktorunuz östrojen düzeyleri, özellikle sizin E2 veya östradiol bakacak. Bu yumurtalıklarınızın baskılamayı ve onun kontrolünde büyütmeyi kontrol etmek vereceği ilaçlardan emin olmayı istemesindendir.

Yapılacak ultrason yumurtalıkların boyutunu kontrol ve olası yumurtalık kistlerinizi kontrol etmek içindir. Kistler varsa, doktorunuz onlarla nasıl başa çıkacağına karar verecektir. Kistler zamanla kendiliğinden de  çözülebilir bu nedenle doktorunuz bazen sadece bir hafta veya 2 hafta tedaviyi geciktirebilir.. Kistlerin daha büyümüş durumlarında doktorunuz   iğne ile kisti söndürüp yok etmeyi de deneyebilir.
Tüp bebeğin ilk denemesinde bir çok hasta hemen hamile kalacağını düşünür. Bu doktorunuzun  da  emin olun ilk temennisidir. Tüp bebek tedavilerinde dünya genelinde yaşa bağlı olarak %35 ila %55 arasında başarı oranı olduğunu  düşünerek tedavinize mesafeli yaklaşmanızı çok ümitlenmemenizi ama umutsuzda başlamamanızı öneririz.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum formu doldurarak daha uygun fiyata tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
BİR YORUM YAZ