lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinde beşinci embriyosu her zaman hamilelik sağlar mı?

Tüp bebek tedavilerinde beşinci embriyosu her zaman hamilelik sağlar mı?
Acıbadem Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın cevapladı.

Tüp bebek tedavilerinde 5.gün embriyosu blastosist ile en yüksek gebelik oranını sağlayabiliriz. Fakat %100 de 100 gebelik olacağı anlamına gelmez Ama 5.ci günde şöyle bir halk arasında kavram kargaşası var. Bir hastada 3.gün embriyosu yerine 5.gün embriyosu var varsayalım ,hastanın tek bir embriyosu  gelişti , 3.gün yerine 5.güne bekletmek bize hiçbir fayda sağlamayacaktır.Bu hastanın gebe alma şansını artırmayacaktır, sadece transfer yapılmamış bir siklus ortaya çıkaracaktır. Diyelim ki 4.gün embriyolar arest  ( yok ) olduysa transfer yapamayabilirsiniz. Yani bize tek sağladığı bu olabilir. Onun için bazı klinikler  sadece 5.gün transferi yapar, bazı kliniklerde büyük ihtimalle 5.güne gitmeye çalışır, çünkü daha fazla yumurta daha fazla yumurta gelişen embriyolar arasında en kalitelisini seçmektir amaç ama kısıtlı sayıda embriyo vardır o zaman üçüncü gün transferi de yapılabilir.

Benim kendi laboratuarımda  % 70 civarında 5.gün transferi yapmaya çalışıyoruz. Gebelik oranları daha yüksek olsun diye.Ama şunu da bilmek lazım her 5.gün embriyosu ( bununda kaliteleri farklı farklıdır ).her gelişen 5.gün embriyosu mutlaka gebe kalacak anlamına gelmiyor.Çünkü embriyonun DNA sı bozuk olabilir ,embriyoyu biz transfer yapamamış olabiliriz rahim içine,travmatik transfer yapmış olabiliriz,yada verdikten iki gün sonra embriyo ölmüş olabilir ,rahimin embriyoyu tanıma defekti vardır, yada rahmin içinde başka problemler de olabilir yani mutlaka her 5.güne gelişmiş embriyo gebe kalacak anlamına gelmez,3.gün embriyosuna göre gebelik oranı daha yüksektir çünkü daha fazla embriyo içerisinden seçildiği içindir.

Çok teşekkür ederiz.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Embriyodaki bir sorun hemen belli olabiliyor mu  ?

Tüp bebek Transferi yapılan Rahim korunaklı bir yer mi? Transfer edilen embriyoyu biz kendiliğinden düşürebilir miyiz.?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi hangi aşamalarda yapılıyor..

Tüp Bebek Tedavisi Embriyo Transferi sonrası yapılması gerekenler

Tüp bebek Merkezinde Embriyo Kalitesini Etkileyen Faktörler Neler?

Embriyonun rahime yerleşebilmesi için gücü nasıl artırılır?

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın doktor formu ile kendisine ulaşabilir ÇŞDER derneğinin anlaşma merkezi olması nedeniyle daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

Acıbadem Atakent Üniversitesinde SGK anlaşması bulunmaktadır. Ayrıca üniversite şartları ugun olan çiftlere  tüp bebek raporu verme yetkisine sahiptir.

Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Tüp bebek tedavi Formunu doldurunuz

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ