lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinde bedeniniz “OHSS!!!…” derse..

Tüp bebek tedavilerinde bedeniniz “OHSS!!!…” derse..

OHSS  yani  Ovarian Hiperstimulasyon Sendromu nedir?

Over hiperstimülasyon sendromu (OHSS) özellikle aşılama ve tüp bebek tedavilerinde  yumurta geliştirme ve çatlatma için verilen gonadotropin ilaçlarının  kullanımı sırasında, vücudun ilaca aşırı tepki vermesidir.
Nadir durumlarda, klomifen sitrat ya da gonadotropin salgılatıcı hormon kullanımı ile ilişkili olabilir.  Kısa adı OHSS olan Over hiperstimülasyon sendromunda kadınlar  şişkinlikle birlikte  gelen bulantı, karnın şişmesi,  kılcal damarlardan  karın boşluğuna sızan sıvıda artış yaşarlar. Belirtilerin daha şiddetli olduğunda nadir durumlarda, hastaya hastanede  müdahale edilmesi gerekir.

 

OHSS’ ye bağlı belirtilerin önem derecesini nasıl anlayabilirsiniz ?

OHSS belirtileri laboratuar bulgularına dayanarak, hafif, orta veya şiddetli olarak sınıflandırılabilir. Üç kadından biri tüp bebek tedavisi boyunca yumurtalık uyarılmasını kontrol ettirmeye gerek görmüştür.
Hafif OHSS bazı belirtiler vardır. Kanda E2 yüksek çıkar Bu semptomlar karında şişkinlik ve sıvı durumuna bağlı bulantı vardır.

Aynı belirtiler orta OHSS olan kadınlarda daha kötüdür , karında daha fazla şişlik görülür, karında hafif sıvı daha fazladır.Bulantı,kusma, ishal, kilo alımı gibi belirtileri içerir.

Ciddi OHSS ile Kadınlar genellikle aşır derecede sıvı birikimi ve kusma oluşur. Bunlar karın şişliğinde hastaya rahatsızlık veren bir artış var. Akciğer zarında sıvı toplanmasına bağlı nefes darlığı gelişebilir. Yumurtalık boyutunun ölçülmesi de sendromun belirleyicisi olarak kullanılır. Eğer bu belirtiler varsa, transvajinal ultrasonografi ile yumurtalık boyutu hemen ölçülür .


OHSS nasıl tedavi edilir?

Ilımlı OHSS  hastaları semptomlar hafifse hasta ne kadar idrar ile dışarı attığı sıvı miktarı  dikkatle izlenerek ve bulantı için ilaç verilerek ,azalmış ilaç seviyesi ile tedavi edilebilir.

Şiddetli OHSS hastasının hastanede tedavi edilmesi gerekir. Doktor bulantı için IV (intravenöz hidratasyon), ilaçları verecektir, yakından izlemek ve karından sıvı kaldırabilir. Gerektiği şekilde diğer destekleyici tedavi verilebilir.


Ciddi OHSS vakalarında başka ne tür komplikasyonlar ortaya çıkabilir ?

OHSS komplikasyonları bazen çok ciddi olabilir. Hasta şiddetli kan akışından sıvı kaybı nedeni ile  susuz hale gelebilir  ve karın basınç  nedeni ile çok fazla sıvı artabilir. Bu faktörler kan damarları içinde kan pıhtısı oluşma riskini artırır.
Kan pıhtısı akciğerlere veya  beyin gibi diğer önemli organlara atabilir. Bu potansiyel olarak yaşamı tehdit edici olabilir. Bu tür olası komplikasyonlar dikkatle incelenmelidir. Tahliller sıkı takip edilerek pıhtı önleyici ilaçlarla  sorun önlenebilir.


OHSS sendromunun iyileşmesi ne kadar sürer?

OHSS belirtileri genellikle yumurtlama hCG enjeksiyonu ile tetiklenir birkaç gün sonra görünür. Gebelikte meydana gelmedikçe bu belirtiler genellikle bir hafta içinde kaybolur. Hamile kadınlarda  pozitif gebelik testi sonrası 2 ila 3 hafta veya daha fazla süreyle OHSS belirtileri yaşanmaya devam eder. Bu belirtilerden yavaş yavaş kaybolur ve gebelik etkilenmez.

OHSS hakkında bilinmesi gereken önemli noktalar

• Orta  ve hafif OHSS  tüp bebek tedavisi veya ovülasyon indüksiyonu ( aşılama) için over stimülasyonu sonrasında yaygın olarak ortaya çıkar .
• Eğer doktorunuza ulaşamıyorsanız  ve OHSS belirtileri varsa en kısa sürede  yardımla üreme teknolojilerine aşina başka bir hekim tarafından bakılmanız gerekiyor standart bir jinekolojik pelvik muayene genellikle tavsiye edilmez. Yumurtalıklarınızda büyüyen mevcut kistler basınç altında patlama yapabilir.
• Orta OHSS (bulantı, kusma ve karın şişliği ile) genellikle hafif bulantı, dikkatli gözlem ve sık sık doktor ziyaretleri ile sıvı dengesinin ayarlanması,ilaçla tedavi ve azalmış aktivite ile evde tedavi edilebilir.
• Şiddetli OHSS (devam kusma, karında şiddetli şişme, nefes darlığı ya da laboratuar tahlillerinde anormallik görülürse )  tedavi ve yoğun izleme için  hastanın mutlaka hastaneye yatması gerekir.

 

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için  Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ