lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -18-

Soru: Bende mozaik trizomi çıktı 4 düşük yaptım sağ tüp tıkalı idi aldırdım  şimdi tüp bebek yaptırmaktan başka çare yok galiba.
Cevap: Sanırım tek yol tüp bebek ve PGT

Soru: Ben 6 yıllık evliyim eşimin tahlili ve benimkiler her şey normal sizce aşılamamı denmeliyim yoksa tüpe mi geçmeliyim. arkadaşlarımda zaman kaybı diyor aşılama için
Cevap: 6 yıldan sonra aşılamadan çok da fazla bir şey beklemeyin.. ben de aşılamanın 5 yıldan sonra çok da faydalı olmadığını düşünüyorum

Soru: İkili test sonucu 1/700 çıkmış iyimi kötümü risk var mı yada öyle deyim , amniyo sentez mi yapılsın sizce nt 3,5 mm.
Cevap: Kabul edilebilir bir değer gerek olduğunu sanmıyorum ama üçlü testini de yaptırabilir , nt 3,5 mm ise üçlü testi mutlaka yaptırsın..

Soru: Benim size bir sorum var.Ben 6 haftalık hamileyim.size önceden mail yollamıştım.Bende kan pıhtılaşması var şu anda fraxiparine kullanıyorum günde bir defa göbek kısmından oluyorum.akşamları babyprın 1 defa alıyorum.Sizce tedavi şekli doğru mu? sağlıklı bir bebeğim olma şansım bu hastalıkta sizce yüzde kaçtır.3.gebeliğim.doktorlar sadece deneyeceksiniz diyorlar. biri 3 diğeri 6 aylıkken iki tane düşüğüm var
Cevap: Tedaviniz uygundur devam ediniz. kesin bir rakam vermek zor ama daha önce düşükleriniz var mı bilemiyorum..bence büyük olasılıkla sağlıklı doğum yaparsınız eğer sadece pıhtılaşma probleminiz varsa..ilaçlarınıza mutlaka düzenli olarak devam edin tek çare ilaçlarınızı kullanmak.

Soru: Gebelikte metmorfin kullanımı kaç haftaya kadar uygundur?
Cevap: Ben metformin kullanımını gebelik oluştuktan sonra kesiyorum.

Soru: 22 haftalık normal yolla oluşan bir gebelik kaybettim 5 yıllık evliyim düşüğün sebebini servikal yetmezlik olarak belirlediler bu olay 2003 mayıs ayında oldu. son 1 yıldır korunmamıza rağmen gebelik elde edemedik. 2 ay gonaphene+pregnyl doğal yolla denedik. olmadı Bu ay 2.aşılamamı yaptırdım. eşimin sperm değerleri ve benim hormon değerlerimin normal olduğu söylendi. HSG filmi de çekildi. bir problem yok tüpler açık fakat rahim geriye dönük dendi. Şimdi adetimin 28.günü en erken ne zaman gebelik belli olur.. doktor bey servikal yetmezlik gebe olmadan da muayenede anlaşılır mı?
Cevap: Kanda gebelik testi ile şimdi de anlaşılabilir , elbette anlaşılabilir.

Soru: Ben çalışan bir bayanım.İşim masa başında bu hareketsizlik kan pıhtılaşmasını daha fazla etkiler mi ne yapmam lazım , kan pıhtılaşması nasıl anlaşılıyor? Bana da doktorum bebe aspirini kullanmam gerektiğini söyledi. aspirini gebe kalana kadar mı kullandırıyorsunuz? yoksa gebelikte de kullanılıyor mu ?kordon kanını tavsiye ediyor musunuz?
Cevap: Kesinlikle haklısınız hareket etmeniz gerekiyor , doğru söylemiş bunun tanısını laboratuvar da koymasak bile iki kez düşük yapanlara veriyoruz.. hem aspirini hem de clexane’ı gebeliğin son ayına kadar kullandırıyorum. Hayır tavsiye etmiyorum.

Soru: Vajinal muayene gebeliğin kaçıncı ayına kadar yapılabiliyor ? ben ilk gebeliği kanama olmadan ağrı ile kaybettim 4 gün sürdü sancım sonradan normal yolla doğum yaptım, ama plasenta içerde kalmış kürtaj olmak zorunda kaldım bu olaylardan sonra adetim azaldı süre ve miktar olarak kürtajla bir ilgisi olabilir mi? düşükten sonra 1 ay sonra rahim filmi çektirdim problem yok dendi tekrar çektirmem gerekir mi? Evet çektirdim 1 ay sonra
Cevap: Her zaman yapılabilir eğer gerekirse.. olabilir bazen kürtaj rahim iç zarını zedeleyebiliyor ve rahim içinde yapışıklıklara sebep oluyor ve adet kanaması azalabiliyor bunu anlamak için rahim filmi çekilebilir veya histeroskopi yapılabilir, kürtajdan sonra çektirdiniz mi? o zaman sorun yok..

Doç.Dr.Selman Laçin Online Sohbeti

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. Bursali... dedi ki:

    5 yillik evliyim 7 kez deneme oldu hepside negatif azoluyuz esim 2 tesa 1 varikosel oldu histeroskopi vs oldum temiz cikti homozigot mutant pihti cikti neler yapmamiz gerekiyor neden tutmuyor olabilir onerileriniz nelerdir

BİR YORUM YAZ