lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -2-

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -2-

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -2-

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -2-

4.Sperm yok çocuğumuz olmaz.
BELKİ.
Sperm tahlilini 15 gün ara ile 3 günlük cinsel perhiz sonunda yapıldığında çıkan tahlil sonucu size bir fikir verebilir. Genede tahlillerde hiç sperm çıkmaması sizde sperm olmadığı anlamına gelmez. Kanallarınız tıkanık olabilir, spermler testislerde kalmış olabilir. TESE yada mikro tese ameliyatındna sonra gerçek sonuç ortaya çıkar. Bütün araştırmalar yapılıp hiç canlı hücre bulunmazsa o zaman çocuk sahibi olmamaktan bahsedilebilir.

5.Adet görmüyorum çocuğum olmaz.
BELKİ
. Bir çok kadın çeşitli nedenlerden dolayı adet göremiyebilir bu durumda hemen yumurtlama olmadığını söyleyemeyiz.Polikistikover vakalarında çoğunlukla adet görmeme durumu olabilir. Çeşitli tedaviler ile bu durum düzeltilebilir ve hamilelik elde edilebilir.

6.Kistim ,myomum ,polipim var çocuğum olmayacak.
YANLIŞ.
Bu tür rahimde çocuk sahibi olmayı önleyecek bir takım engeller varsa ofis histereskopi  veya ufak cerrahi müdahalelerle bu durum düzeltilebilir ve rahim iyileştiğinde yeniden tedaviye başlanabilir. Bu tür işlemlerden sonra kendiliklerinden hamilelik de görülmektedir.

7.Tüp bebek ilaçları yumurtalıklarda kanser yapar.
Bu endişeyi ele alan çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Hiçbiri yumurtalık uyarılmasının kansere neden olduğunu göstermemiştir. Sınırda olması muhtemel  yumurtalık tümörleri ile bir ilişki olabileceğini  düşündüren bazı raporlar vardır ancak bunlar çok azdır.

8.Tüp bebek ilaçları yumurtalarınızı bitirir

YANLIŞ .Her adet döneminizde vücudunuz o ay uyarılması gereken yumurta grubunu dikkate alır. .Kaç yumurta olduğunuda vücüdunuz belirler. Normalde yalnızca biri olgunlaşır ve iğerleri ölür. Tüp bebek tedavisinde, doğal olarak o ay salınacak olan yumurtalar dikkate alınır ve o yumurtaların tamamının olgunlaşması sağlanmaya çalışılır  ve bu şekilde başarı şansının artırılmasına çalışılır. Bu uyarılmalar sırasında yumurtalıklar bulunan diğer yumurtalara hiçbir şey olmaz.

9.Tüp bebekte hep çoğul gebelik olur.

YANLIŞ .Embriyonun rahime yerleşip yerleşmediğini kontrol eden sadece tüp bebek tedavisidir. Uzman doktor hastanın yaşına göre bir yada 2 embriyo rahime transfer yapar. Rahime bir embriyo koyulduğunda da embriyo kendiliğinden bölünüp ikiz hamilelik oluşturabilir. Aşılama veya ultrasonla takipte ve ilaçla tedavide de kesinlikle bir kontrol şansı yoktur. O adet döneminde ilaçla olgunlaşan tüm yumurtalar hamilelik oluşturma şansına sahiptir.

10.Yeni evlendik biraz bekleyip kendimizi tanıyalım.
YANLIŞ..
Evlendikten sonra çiftler çoğunlukla bir yada 2 yıl birbirlerini tanımak için bekliyorlar. Halbuki çocukları olup olmayacağını bile bilmiyorlar. Evlenmeden önce yada evlendikten sonra ilk dönemde hemen yumurta rezervi  ve sperm kontrolunu mutlaka yaptırıp her şeyden emin olduktan  sonra beklemeliler. Hanımlar 35 yaştan sonra yumurta rezervinin ani düşüş olduğunu asla unutmamalılar.

Sorularınızı bize yazın cevaplayalım

Sevgiyle kalın.

 

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bizi facebook 

ve instagramdan takip edebilirsiniz.

 

.

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -2- konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

 

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -1-

Tüp bebek Tedaviniz ve Kendiniz için Meditasyon yapın

Anne adaylarına uğur kolyesi hediyemiz var.

 

.

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Danışma Formu ile bize ulaşabilir ve ÇİDER derneğinin anlaşması ile indirimli olarak tedavi olabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ