lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -1-

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -1-

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -1-

Merhaba

Tüp bebek üzerine doğru bildiğimiz yanlışları bu hafta dile getirmek istedik. Bu nedenle 4 gün sürecek bir bilgilendirme yapacağız.
Çocuk sahibi olma konusunda karar verdiğiniz anda tedaviler hakkında birçok bilgi bombardımanına tutulursunuz. Hamile kalmaya çalışırken, aileden, arkadaşlardan bilgilerle neye uğradığınızı şaşırırsınız. Bu kişiler genellikle iyi niyetlidir, ancak konusunda uzman değillerdir. Onların bilgileri eski veya yanlış olabilir.

Tüp bebek hakkında efsanelerin yayılması böyledir. En iyi tavsiye, neden hamile kalmaya çalışırken zorluk çektiğinizi anlamak için bir uzmana gitmenizdir.

Tüp bebek tedavisinde çoğu zaman imkanlarınızın üstünde maliyet ve manevi performans gösterildiğinde  başarılı olabilmek için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz. Bu dönemde her an iç sesiniz sürekli konuşur ve en ufak bir şeyin atlanıp kendinizi suçlu hissetmek istemezsiniz.

Tüp bebek konusunda bilmeniz gereken şeylerden bazılarını burada sıraladık.  Bazılarını belki duydunuz beklide ilk defa duyacaksınız.Ama artık hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğu hakkında bir fikriniz olacağını umuyoruz .


1.Transferden sonra 15 gün hep yatmalıyız.
YANLIŞ : Transferden sonra bazen 10 gün, hele gebe kaldıktan sonra 3-4 ay yatan hastalar var. Bunların kanıtlanmış hiçbir faydası yok. Hatta bununla ilgili yapılan çalışmada.(bir tane yapılmış bu konuyla ilgili geleceğe yönelik) .. Bir kısmına istirahat verilmiş çok kısa süreli ,bir kısmına da istirahat verilmemiş.. hiç istirahat verilmeyen grupta daha yüksek gebelik oranları olduğu görülmüş. Bunun yanında hastalar günlük aktivitelerini yaparken kabızlık gibi bağırsak fonksiyon bozukluğu ya da psikolojik bozukluk gibi çok fazla etkilenmezler. Ama sürekli yatak istirahati olan hasta hem bir takım fizyolojik durumlara bağlı vücutta değişiklikler olur bunlarında ne kadar negatif etkisi olduğunu bilmiyoruz.


2.Tüp bebek başarısı üzerinde hiçbir kontrolümüz yok.

YANLIŞ . Uzmanlar tüp bebek tedavisine başlamadan önce sizin yapabilecekleriniz olduğunu söylüyor. Anne baba olmaya karar verdiğiniz andan itibaren  en az 3 ay önceden beslenmenize uykunuza ve stres düzeyinizi yeni baştan programlamanızı ve sadece buna odaklanmanızı belirtiyor. Alkol sigara alışkanlığınız varsa,  belli bir yemek düzeni yoksa ve ne yediğinize dikkat etmiyor ve zararlı olabilecek her şeyi kontrolsüz yiyor ve yaşıyorsanız başarınız da yaşadığınızla doğru orantılı olabilir.
Vücudunuz bir bebek yapacak. Bunun için eşiniz ile birlikte gerekli olan bütün vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olun.

Başarı oranınızı artırmak için yapabilecek bir şey daha var: Gecede 7 ila 9 saat uyuyun .Koreli araştırmacıların yaptığı bir araştırma, gecelik 7 ila 8 saat uyuyan kadınların, 9 defadan fazla veya 6 saatten daha az uyuyan kadınlara göre daha başarılı tüp bebekte hamile kalma başarısı olduğu görüldü.

3.Yumurtam az çocuğum olmaz.
YANLIŞ .
Yumurta rezervinizin az olması çocuğunuz olmayacak anlamına gelmez.Yumurtanın kaliteli olması,bir yumurta bile hamile kalmanız için yeterlidir.Yaşınız ,yumurtanızın kalitesi ,eşinizin yaşı ,eşinizin sperminin kalitesi rahimin durumu  her şey hamileliğinizi etkileyecek durumlardır.


Sorularınızı bize yazın cevaplayalım

Sevgiyle kalın.

Aliye Sibel Tuzcu

 

.

Bizi facebooktanda takip edebilirsiniz.

Bizi facebook ve

dan da takip edebilirsiniz.

 

.

Tüp bebek hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar -1- konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Tüp bebek Tedavilerinde korkudan arınarak tedavide başarılı olmak.

Tüp Bebek Başarı Hikayesi ; Hayatta kısır insan yok ,üreme zorluğu çeken insan var.

Anne adaylarına uğur kolyesi hediyemiz var.

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir ve ÇİDER indirimi alarak daha uygun  fiyata tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ