lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sperm sayısı nasıl artırılır ?

Sperm sayısı nasıl artırılır ?

Sperm sayısı nasıl artırılır ?

Sperm sayısı nasıl artırılır ? Bir süre için çocuk sahibi olma için çalışmalar yapılıyorsa evli çiftlerde cinsel performans da önemli değişiklikler olmaya başlar. İlk başta bebek olacak diye heyecanla başlayan çalışma bir müddet sonra endişeli ve duygudan uzak bir iletişim halini almaya başlar. Evde hamilelik kitleri ve vitaminler ön sırayı almaya başlar.İki tarafta da stres öne çıkar .İlişkilerde alarm zilleri çalmaya başlar .İşte o zaman bu dönemin daha az zahmetsiz geçmesi için bazı önlemlerin alınması gerekir . Örneğin İngiltere’de yapılan bir araştırma da 2.5 milyondan fazla erkeğin üreme sorunlarından muzdarip olmasında en önemli faktörler olarak sigara içme ve stresin başta geldiği açıklanmış..

Spermin sağlıklı olması kadının hamile kalabilmesi için en önemli faktörlerden biridir.

Spermin sağlıklı olması eşinizin hamile kalması açısından en önemli konudur. Aslında tüm erkek üreme sorunlarının, yaklaşık% 75 ini spermin sağlık sorunları oluşturmaktadır. Bazı genetik bozukluklar bir adamın sperm sağlığını etkileyen olsa da, aynı zamanda erkek üreme etkileyen çevresel gelen yaşam tarzı arasında değişen çeşitli faktörlere, vardır. Diyet,kilo,alkol,sigara gibi bir çok faktörler var. Bu nedenle, sperm sağlığını geliştirmek için yaşam tarzınızda basit bazı değişiklikler yapmanızda yarar olabilir.

Sperm sayısı nasıl artırılır ? Spermin iyileştirme çalışmaları; 

Aşağıda belirttiğim hususlar sperm sağlığınızı iyileştirmede size yardımcı olabilir ve eşinizin hamile alma şansını artırabilir:

 • Sigara içmeyin ve dumanına da maruz kalmayın . Sigara sperm sağlık sorunları ile çok öenmli bir şekilde bağlantılıdır. Sperm sayısının düşürmesinin yanı sıra sigara içen kişilerin çocuklarında doğum kusurları ve DNA larına da zarar verdiği ortaya çıkmıştır.. Buna ek olarak, sperm hareketliliğini ve sperm ömrü etkiler. Eğer eşinizin hamile kalmasına karar hamile kalma şansını artırmak için en az 3 ay önceden sigarayı bırakılması zorunludur. Çünkü spermin oluşması 3 ay sürmektedir..
 • Alkol alımını sınırlandırın . Eğer Alkol alıyorsanız en fazla bir gün içinde iki bardak ile sınırlandırın Alkol erkekte ve kadında üreme sağlığı bozmaktadır .Aşırı alkol iktidarsızlığa neden olmaktadır.
 • Bitkisel çözümleri deneyin . Yeşil çay ve gingko gibi bitkisellerin erkek doğurganlığının artırılması açısından olumlu olduğu araştırmalar ortaya çıkarmıştır. Gingko kılcal kan dolaşımını teşvik ederek sperm sağlığını geliştirmeğe yardımcı olur. Yeşil çay genel sağlık, hem de üreme sağlığını geliştirmeye yardımcıdır .
 • Sağlıklı kilonuzu koruyun. Sağlıklı kiloyu korumakta sperm sağlığınız açısından oldukça önemlidir.Vücut kitle indeksi en az 20 en fazla 22 olmalıdır .Vücut kitle indeksi 25 olan bir kişinin sperm sayısında azalma olur . Folik asit, çinko, selenyum, A, C ve E vitaminleri sağlıklı bir vücut için mutlaka gerekli olan vitamin ve minerallerin başında gelir.
 • Egzersiz. Egzersiz aynı zamanda kilo korumak için de iyi bir yardımcıdır.
  Herkes size spor yapmanın gerekliliğini söyleyecektir ama seçtiğiniz egzersiz konusunda dikkatli olmaniz gerekir. Bisiklet kesinlikle kalp için iyi olsa da spermleriniz için iyi değildir. Bisikletin aslında erkeklerde iktidarsızlık ile bağlantılı olduğun ve sperm sayısını etkilediği anlaşılmıştır. Bisiklet koltuğunun testislerdeki kan damarlarına basınç uyguladığı ve ereksiyon için gerekli olan sinirlere zarar verdiği düşünülmektedir.Özelikle dağ bisikleti, perineye ekstra şok ve titreşim vererek ve skrotum için riskini artırır.
 • Bol bol güneşle temasta olun . Sağlıklı bir miktarda güneşe maruz kalmakla sağlıklı sperm üretimini bağlı testosteronun düzey yüksekliği birbiri ile bağlantılıdır. Ama aynı zaman,da aşırı güneşin melatonin düşük seviyelere getirmesinin olumsuz etkisi de bulunmaktadır. Melatin hormonunun erkek üremesi ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. .
 • Cinsel ilişki miktarı önemlidir. Araştırmalar günde iki kez boşalmanın erkek doğurganlığı üzerinde olumsuz bir etkisi olabileeceğini göstermektedir. Sıklıkla boşalma sperm düzeylerinin yükselmesi zaman almaktadır. Sürekli sperm çıkışı hamile kalma şansını azaltır,spermlerin aha az verimli hale gelmesine neden olur,
 • Isıdan kaçının .Testislerin aşırı ısınması sperm sağlığını azaltır. Testislerinizi sıkan sürekli sıkı pantolon ve sıkı iç çamaşırları giymekten kaçınmalısınız Sıcak banyo ve sıcak küvet alışkanlığınız varsa hemen bırakın.dizüstü bilgisayarlarınızı kucağınızda sürekli kullanmayın. Belden aşağı bölgeniz sürekli ısıya maruz kalmamalıdır.
 • Stresi azaltın. Stres spermlerinizin sağlığı için sorunları için önemli bir faktördür.
  erkeklerde yaşanan iktidarsızlık sorunları% 15 ise bunun % 5 mutlaka stres nedeniyle libido azalmasından yaşanmaktadır.Fazla ağır olmayan düzenli egzersizlerle ve yürüyüş gibi hafif sporlarla stresinizi en aza indirmek için çaba harcayın.

Gördüğünüz gibi yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişiklikler eşinizin hamile alma şansı üzerinde önemli ölçüde olumlu bir etki yapabilir. Eğer 35 yaşın üzerindeyseniz 6 ay ,35 yaşın altında iseniz ise bir yıl içinde doktorunuzu mutlaka görmelisiniz.

Buna ek olarak, cinsel ilişki sırasında sürülen vajinayı kayganlaştırıcı vazelin türü yağlar ve jeller içerdikleri kimyasallar nedeni ile sperm sağlığı üzerinde ciddi bir etkileri olabilir doğurganlığı etkileyebilir .

 

Bizi Facebook sayfamızdan da takip edin  …

 

Sperm sayısı nasıl artırılır ? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

 

Tüp Bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
BİR YORUM YAZ