lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Şeker Hastalığı ve Kısırlık : Diyabet doğurganlığı nasıl etkiler?

Şeker Hastalığı ve Kısırlık : Diyabet doğurganlığı nasıl etkiler?

Şeker Hastalığı ve Kısırlık : Diyabet doğurganlığı nasıl etkiler?

Şeker Hastalığı ve Kısırlık : Diyabet doğurganlığı nasıl etkiler? Hamile kalmak için uğraşıyor ancak bir sebebi olmaksızın hamile kalamıyorsanız, kısırlıkla ilgili olarak glikoz düzeyinizin çok yüksek olup olmadığına bakılmasında yarar vardır.

Bu , basit bir kan testiyle tespit edilebilir. ABD’de her yıl yükselen tip 2 diyabetin, bazı açıklanamayan kısırlık ( sebepsiz İnfertilite) vakalarının ana sebebi olup olmadığı araştırılmaktadır.
American Diyabet Birliği, her yıl doğurganlık çağındaki 200,000’den fazla kadından, tip 2 diyabet teşhisi konan % 2.4’ünün, bunun farkında bile olmadığını belirtmektedir.

Şeker hastalığı ve kısırlık arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Diyabet, hamile kalmayı engellemez, ancak hamileliğin devamını sıkıntıya sokabilir. Yani düşüklere sebep olabilir. Amerikan Diyabet Birliği tarafından yayımlanan istatistiklere göre, yüksek glukoz düzeyinin,%30-60 oranında düşük yapma riksini artırdığı rapor edilmiştir.

Şeker hastası anne de doğacak bebekte bazı risklerde söz konusu olabilir:

  • Kandaki yüksek glikoz düzeyi embriyonik hücrelerin formunda bozukluğa neden olarak, doğum kusurlarına neden olabilir.
  • Enfeksiyon yüzünden anne adayı, iri bebek nedeniyle sezaryenle doğum yapmak zorunda kalabilir.
  • Anne ve bebek için başkaca sağlık sorunlarına neden olabilir.Annede gestasyonel diyabet riski sözkonusu olabilir.

Glukoz Düzeyleri Çok Yüksek Olduğunda doğurganlık hormon düzeyleri etkilenir

Çok yüksek glukoz düzeyleri, gebelik için gerekli östrojen, progesteron ve testosteron düzeyleri de dahil olmak üzere vücutta tüm önemli hormon düzeylerini etkileyebilir.Şeker kontrolünün doğurganlıktaki önemi implante bir embriyoyunun  tutunması için olan öneminden kaynaklanmaktadır.

Diyabet Tipleri

Çoğu kişi Tip 1 diyabet’in ne kadar tehlikeli olabileceğini bilir. Çoğu durumda, günlük enjeksiyonlar yoluyla vücutta insülin üreten hücreler yok edilmiş olur. Şeker hastalığı ve gebelik söz konusu olduğunda, bu anne ve çocuk için diyabetin en tehlikeli türüdür.

Tip 2 diyabet veya kan dolaşımındaki glikoz düzeyleri ABD’de en sık görülen diyabet tipidir. Genellikle diyet değişiklikleri ve egzersiz ile bu  artış kontrol edilebilir . (Diyet değişiklikleri ile diyabet tedavisi için Dr. GabrielCousins)

Tip 2 diyabet kontrol edilebilir ve yan etkileri hamilelik için güvenli sınırlarda tutulabilir.

Diyabet Kontrolü

Sağlıklı bir gebelik için diyabet kontrolüne gelindiğinde çoğu doktor aşağıdakileri kontrolleri yapar ;

  • Kilo alımı normal seviyelerde mi? (Eğer çok fazla kiloalınmışsa, şekeri düzeyinin daha sıkı bir şekilde kontrol edilmesi gerekir.)
  • Hamile kalmadan önce A1C düzeyinin6.5’in altında olması gerekir.
  • Vücudunuzu gebeliğe hazırlanmak için 3-6 ay boyunca , günlük şeker düzeyleri kontrolü

 

Bizi  instagram ve facebook tan takip edebilirsiniz.

Şeker Hastalığı ve Kısırlık : Diyabet doğurganlığı nasıl etkiler? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

İnsülin direnci ve PCO ,şeker ilaçları ,genel anestezi tüp bebekte zararlı mı? Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -104-

Polikistikover PCO Sorununda Diyabet riski altındasınız.

 

 

Şeker sorununuz veya polikistikover sendromundan şikayetiniz varsa tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.
 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ