lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

İnsülin direnci ve PCO ,şeker ilaçları ,genel anestezi tüp bebekte zararlı mı? Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -104-

İnsülin direnci ve PCO ,şeker ilaçları ,genel anestezi tüp bebekte zararlı mı? Tüp Bebek Tedavilerinde Hasta Soru ve Doktor Cevapları -104-

Soru: Fitil kullanıyorum ilaç akıyor pardon biraz akması normal mi sizce.?

Cevap:Bence normal, zira içindeki kremin absorbe olmayan kesimi akacak. Ama bu sizi telaşlandırmasın.

 

Soru: 15 gün önce tüp bebek  yaptım sonuç olumsuz oldu yeniden yapmak için ne kadar süre geçmeli?

Cevap: 2 ay makul bir süre, ancak bazen biz bazı testlerin yapılmasını isteyebiliyoruz.

 

Soru:Yaklaşık 2 sene önce histeroskopi yapıldı bana rahimde polip bulundu doktorum polipi alırken laparoskopi yapalım dedi yapıldı tüplerim den biri tıkalı çıkmıştı ve o arada açıldı ben sunu merak etmiştim acaba tekrar rahim filmine ve laparoskopiye gerek var mi?

Cevap:Rahim filmi (HSG) ye ameliyattan 2-3 ay sonra tekrar gerek vardı. Ancak laparoskopi şüpheli

 

Soru: Laparoskopiden sonra tekrar mı yapılmalıydı histeroskopi.?

Cevap:Bizim bir çalışmamız yayınlanmıştı. Eğer kanallar tıkalı ve sucuk gibi şiş, içi su topluyorsa (hidrosalpenks durumu) tüp bebek de gebe kalma oranlarını düşürüyor ve düşük oranlarını artırıyor. polipleri genelde ultrason altında histerosonografi denen yöntemle takip ediyoruz. Histeroskopiye pek gereksinim duymuyoruz.

 

Soru: Şeker hastası değilim ama insülin kısırlığa neden olabilir mi?

Cevap:Sizde polikistik over sendromu saptamışlar, insülin dirençinin olduğu bir durum diye değerlendiriyoruz. böylece yumurtlamada bir sorun yaşayabiliyorsunuz.

 

Soru:Ben üç kez tüp bebek yaptırdım sonuç negatif şimdi bunu söylediler hamile kalma şansım artar mı?

Cevap:Hayır.

 

Soru:Peki şeker ilacı tüp bebek tedavimde ne işime yarayacak?

Cevap:Sanıyorum ki, biz bu ilacı ilk kullananlardan birisiyiz. 1999’dan bu yana bu ilaç ile gebeler imiz var. Tekrarlayan tüp bebek tedavisi başarısızlığında bu ilacın bir yararı olduğunu görmedik.

 

Soru:Toplama ve transferde genel anestezinin yumurta veya embriyolara olumsuz etki yarattığı söylenmektedir bu doğrumu dur?

Cevap:Doğrusunu isterseniz, bu tartışmalı. Çeşitli çalışmalar bunun böyle olduğu gösterdi. Biz genel anestezi uygulamıyoruz. Sedasyon anestezisi denilen bir çeşit sakinleştiriciler veriyoruz. Embriyo transferinde de hiçbir suretle anestezi uygulanmıyor. Sonuçlarımız da çok başarılı.

 

Soru:Doğum kontrol hapını aksatmadan alan biri hamile kalabilir mi?

Cevap:Doğum kontrol hapları düzenli alınırsa gebe kalma olasılığı pek yok.

 

Soru:Rahimin sarkması yada düşüklüğü ne demektir ? böyle bir şey var mı tıpta? varsa bunun tedavisi nedir?

Cevap:Rahim sarkması, rahim bağlarının gevşemesidir. Genelde çok doğum sonrası ileri yaşlarda açığa çıkar. Tedavisi ameliyattır.

 

Soru:Hiç doğum yapmamış birinde rahim sarkması olabilir mi? tüp bebek tedavisi görmüs birisinde bulgu anlaşılırmı.

Cevap:Bu çok nadirdir? ama gördüm  bazı bağ dokusu hastalığı olanlarda görülebiliyor. Sanmıyorum. Size başka bir şey demeye çalışmışlar.

 

Tüp bebek tedavileri ile ilgili diğer doktor soru cevaplarını buradan okuyabilirsiniz.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Dilara dedi ki:

  Merhaba bebek istiyoruz ama hastaligima 8 gün var korunmuyoruz ve bende uykusuzluk yorgunluk surekli uyuma ve hastaligma daha olmasina ragmen hastalik sancisi var belime vuruyo ve surekli canim degisik seyler istiyo tatli tuzlu vs sizce hamilemiyim?

  1. yonetim dedi ki:

   dilara hanım hamilelik testi öneririm kanda en doğru sonucu alırsınız.

 2. selma dedi ki:

  36 yasimdauim uc sefer fogal uollardan hamile kaldim fakat iki aylik iken dusukle sonuclandi.iki tup bebek yaptirdim fakat olumlu sonuc alamadim.ben endo hastasiyim.ve pihtiladma sorunum var igne de kullandim.esimin sperm sayisi ve hateketliligi az.4 yillik evliyim.bize yardimci olursaniz sevinirim.tesekkurler

  1. yonetim dedi ki:

   selma hanım merhaba dernek olarak tüp bebek tedavilerinde anlaşmalı merkezlerde sizlere yardımcı oluyoruz iletişim bilgimizden bilgi için arayabilirsiniz.nuray05414551606

BİR YORUM YAZ