Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisinde sonuç negatif olduğunda çift taraflı depresyon geçiriyoruz.

Tüp Bebek uzmanı Doç.Dr.Turgut Aydın dan son derece samimi itiraflar Negatif olan bir hasta beni de çok üzüyor geldi. 11 Şubat Cumartesi günü Kayseri de Belediye Çider işbirliği ile yapılan Tüp Bebek tedavileri toplantısında samimi bir şekilde duygularını konuklarla paylaşan Dr.Turgut Aydın keyifli bir sohbete imza attı.

Tüp bebek tedavisinde Negatif olan bir hasta beni de çok üzüyor yüz yüze gelmek istemiyorum,nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum.

“Her doktor başarılı olmak ister ve bunun için gerçekten bir çaba harcar. Çünkü başarılı olan her hasta size daha çok hasta getirir. Bu nedenle başarılı olmayı ve hastanın hamile kalması için çok çaba harcıyoruz. Başarısız olursa olsun diyen bir doktor yok buna inanın her doktor hastasının tedaviye olumlu sonuç vermesini ister .” “Her zaman hastanın olumlu sonuç alması için çok çaba gösteriyoruz ama bazen olamıyor. Negatif olan bir hastaya ne diyeceğimi bilemiyorum. Her negatif sonucun sizi depresyona soktuğu kadar beni de soktuğunu biliyor musunuz? Doktorlar kendilerini başarısız hissetmek istemezler . Biz başarılı olmak istiyoruz.”

Azosperm hastaları “ Kök hücre çalışmaları yapıyoruz diyenlere çok dikkat edin

Doç.Dr.Turgut Aydın eşleri Azosperm hastası olan bayanlara “Kök hücre çalışmaları henüz çok yolun başında ama yoğun çalışmalar yapılıyor .Bunun gerçekleşmesi için daha biraz zaman gerekiyor. Bazı tüp bebek merkezlerinin bunu “Hah tam şimdi oluyor, biz bunun çalışmasını burada yapıyoruz” diye hastaları oyalamasına çok üzülüyorum. Bunlara lütfen sakın inanmayın.” dedi.

Bir tedavide yumurtanız çok kötü çıkmış olabilir ama bu bir sonrakinin
kötü çıkacak anlamına gelmez. Bir sonraki tüp bebek tedavisinde daha iyi bir yumurta gelişebilir ama FSH değeriniz yüksekse bilin ki artık post menapoz devresine giriyor olabilirsiniz. Daha gerçekçi tahminler yapmanız gerektiğini vücudunuz sinyal veriyor.
Doğada karşı çıkamayacağımız şeyler var.  

Size gazete başlıkları atar gibi “Artık kısırlık bitiyor ,herkes çocuk sahibi olabilir demek isterdim ama böyle bir şey yok,sizi umutsuzluğa düşürmek istemiyorum ama ne yazık ki biz ve siz ne kadar istesek de olamayabilir. Doğada karşı çıkamayacağımız şeyler var.  

Kayseri Belediyesi Meclis Salonunda yapılan toplantıya
Kayseri den bir çok çocuk sahibi olmak isteyen bayan ilgi gösterdi. Çocuk İstiyorum  Kayseri üyelerinin de toplantıda buluşması İstanbul dan gelen Çocuk İstiyorum ekibini çok mutlu etti ve  duygulandırdı.

Toplantıya Belediye adına katılan Kültür ve Eğitim Müdürlüğünden   Pınar Aslan toplantının açılış konuşmasını yaptı. O gün hamile olduğunu ve (büyük ihtimalle ikiz olacaklar değerler çok yüksekti çünkü ) öğrenen Pınar Aslan  için çocuk sahibi olmak isteyenlerin bu toplantısı oldukça duygu dolu ve anlamlı  geçti ,hayatı boyunca unutamayacağı bir anı oldu. Çider tarafından Büyükşehir Belediyesine Sosyal Sorumluk konusunda göstermiş oldukları büyük destek için teşekkür  plaketi verildi.

Bir sonraki toplantıda tekrar buluşma temennisi ile konuklara veda edildi.

Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Turgut Aydın ın doktor formunu doldurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ