lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadında Doğurganlığın Korunması

Kadında Doğurganlığın Korunması

Kadında Doğurganlığın Korunması

Kadında Doğurganlığın Korunması .  Kadında doğurganlığın korunması konusunu Eskişehir Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Nicel Taşdemir anlattı ;

Nicel Bey ; Doğurganlığın korunması için neler yapılmalı?

Kadınlarda doğurganlığın korunması günümüzde çok önemli bir problem .Çünkü biz bakıyoruz yüzyıllarca öncesinde Avrupa’da Amerikada nüfus verilerine  Kadınların doğurganlıkları değişmemiş Yani yüzyıllardır 35 den sonra azalıyor 40dan sonra dramatik olarak düşüyor.Ama bizim sosyal koşullarımız çok değişti geçen yıllar içerisinde herkesin çalışma koşullarına eğitim koşullarına bağlı olarak çocuk talebi erteleniyor ve artık rutinde 35 üstünde 30 yaş üstünde gebelik talebi geliyor Tabiki insanların medeni koşulları uygun olmayabiliyor yada çeşitli hastalıklardan yumurtalık rezervi tehlikeye girebiliyor. Hastalar artık 4-5 senedir sunabildiğimiz bir seçenek var.Bu da yumurtaların dondurulması ve saklanması .

Kadında doğurganlığın korunması konusun da Hastanın bir partneri yoksa yada evlenecek  durumu yoksa ve kariyerinde ilerlemeyi düşünüyorsa ,evliliği erteliyorsa , çocuk sahibi olmayı erteliyorsa yumurtalık rezervi tükenmeden kadınlarda yumurtalıkların dondurulup saklanması onları ileride geri dönüştürülemez  durumlarda bırakmadan çocuk sahibi olmalarını sağlayabiliyor. Bu teknolojiler çok gelişti.

Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta şu mevzuatımız yumurta rezervi tehlikeye giren hastaların yumurta dondurmasına izin bakanlık veriyor artık . Eğer böyle belirtileri olduğunu düşünüyorsanız 35 yaşın üzerindelerse rezervlerini ölçtürüp eğer ihtiyaçları varsa yakın bir dönemde evlilik planlamıyorlarsa yumurta dondurma seçeneğini değerlendirmeleri gerekiyor. Bunu insanların bilmesi gerek.

Teşekkür ederim.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bizi Facebook tan da takip edebilirsiniz.

Kadında Doğurganlığın Korunması konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler
;

Adet Döngünüz doğurganlık hikayenizi anlatır

Doğurganlık için en iyi hücre yenileme yöntemi

Kuruyemişlerin doğurganlık üzerine büyük etkileri vardır.

Doğurganlık için verimli beslenin

Doğurganlık sorunları kadında başka ruhsal sorunlara da neden oluyor

 

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Doç.Dr.Nicel Taşdemir Danışma formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ