lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi myom yada kist olduğunda da uygulanabilir mi?

Tüp bebek tedavisi myom yada kist olduğunda da uygulanabilir mi?

Tüp bebek tedavisi myom yada kist olduğunda da uygulanabilir mi?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan ultrason ve ayrıntılı incelemelerde kadınlarda rahimde myom yada kistler görülebilir. Bu durumda tüp bebeğe başlanmalı mı yoksa bir takım tedavilerden sonra mı devam edilmelidir. ?

Tüp bebek tedavisi myom yada kist olduğunda da uygulanabilir mi?  ??

Myomlar rahimde gelişen yumrulara verilen addır.35 yaşından sonra hemen her hanımda görülebilir.İyi huyludurlar. Her myom yeri, büyüklüğü,sayıları  bakımından tüp bebek tedavisine engel olmayabilir.Geniş kapsamlı bir ultrasonla hamileliği engelleyici yada hamile kaldıktan sonra gebelik kaybına neden olabilecek bir durumu olup olmadığına bakıldıktan sonra cerrahi bir işlem gerekip gerekmediğine de karar verilir.

Yumurtalık kistleri içi su dolu keseciklerdir. Yumurtalıklarda büyüyen foliküllerden biri gerektiğinden fazla büyür ,çatlamaz ve kist halini alır. Hormonsal dengesizliklerinden dolayı meydan gelirler. Kistler çoğunlukla iyi huyludur ve her zaman cerrahi bir işlem yapılması önerilmez. Çünkü yumurtalıklara yapılacak her cerrahi yöntem yumurta rezervinin azalmasına yada tamamen yok olmasına neden olabilir. Bu tür bir işleme geçmeden hastalara kistlerin küçülmesi ve yok olması için medikal çözümler önerilebilir. En sık verdikleri belirti adet düzensizlikleridir . Çoğu kist bir veya iki ayda tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer.

Yumurtalık kistleri her zaman küçük olmayabilir ve küçük kalmayabilir. Kistler büyüdükçe içlerindeki sıvı da artar ve kist zarında yırtılma yapar. Buna bazen kist patlaması da denir. Genelde 4 yada 5 cm gibi büyüyen kistlerde olur. Daha ayrıntılı bilgi için doktorunuza başvurmalısınız.

Kistiniz varken tüp bebek tedavisi aşamasında iseniz ayrıca kanda LH hormon değerlerinize bakılır. Bu değer eğer yüksek değilse tüp bebek tedavisine devam etmekte herhangi bir sakınca görülmez.

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

 

Myom olan bir hastaya  tüp bebek yapılabilir mi? 

Tüp bebek tedavileri ve MYOM

Myomlar Nedir Neden Olur?

Myomların Kısırlığa Etkisi

 

 

 

Bizi facebook ve instagramdan da takip edebilirsiniz

 

 

..

Tüp bebek tedavileriniz ve randevu almak için Çocuk İstiyorum formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ