lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerde herhangi bir yan etki var mı? Op.Dr.Özge İdem Karadağ

Tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerde herhangi bir yan etki var mı? Op.Dr.Özge İdem Karadağ

Tüp bebek tedavisi yapan bir çok hastanın çok sorduğu başlıklardan biri de bu konu. Teknolojik işlemler sonucu doğan bebeklerde bir takım problemlerle karşılaşılabilir mi?.Bebek sağlıklı olur mu? Doğa çok mu zorlanıyor?Bu soruyu Acıbadem Kayseri Tüp Bebek Merkezinden  Tüp Bebek Uzmanı  Op.Dr.Özge İdem Karadağ’a sorduk .

Tüp bebek tedavisi ile doğan bebeklerde herhangi bir yan etki var mı? 

..

..

Bunu özellikle hastalarımız bize çok sık sorduğu beklide tedirgin oldukları bir konu.Tüp bebek yönteminde sperm ve yumurta dış koşullarda birleştiriliyor ama ana rahmini taklit eden ortamlarda yapılıyor bu işlem .  Doğal yollarda oluşan gebeliklerde sperm ve yumurta vücutta birleşiyorlar. Sonuç olarak her ikisinde de embriyolar rahmin içine yerleşiyorlar. Bu aşamadan sonra kendiliğinden oluşan gebelik  tüp bebek yöntemi ile elde edilmiş gebelik arasında hiçbir fark yok. Özellikle anormallik açısından hastalar sorguluyorlar bu konuyu hiçbir fark görülmüyor ikisi arasında sadece son yıllarda  yapılan çalışmalarda dondurulmuş embriyolarla elde edilen gebeliklerde bebek kilosunun biraz daha  fazla olduğu tespit edilmiş. Bununda bazı açıklamaları var ama sonu. Olarak bu tür bir bilgi var ama kötü değil tombiş oluyor bebekler biraz.

Çok güzel bir haber bu çok teşekkür ediyorum.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.;

Tüp Bebek Tedavilerinde Doğan Bebeklerde Risk Var mı?

Tüp bebek tedavisinde Çoğul gebelikler

Tüp Bebek Tedavisi Olmadan Doktora Soracaklarımız

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Op.Dr.Özge İdem Karadağ danışma formu ile kendisine ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ