Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek tedavisinde ilaçlar hangi kriterlere göre belirleniyor?

Tüp Bebek tedavisinde ilaçlar hangi kriterlere göre belirleniyor?
Prof.Dr. Bülent Tıraş Tüp Bebek tedavisinde kullaılan ilaçları neye göre belirlediklerini anlattı.

Tüp bebek yönteminde ilaçları hangi kriterlere göre belirliyorsunuz? İleri yaşta olmanın ilaçlara bir etkisi oluyor mu?

İleri yaşlarda tüp bebek yöntemini kullanmak gebeliğin başarı oranını etkiliyor fakat bunu kullanılan ilaçlar değil yumurtanın yaşı, sağlığı belirliyor. İleri yaşlarda gebelik için doz yükseltimine başvuruluyor. Bunu kısa protokollerle ve yüksek hormon dozlarıyla sağlıyoruz. Gebeliğe daha müsait yaşlarda yumurtaları olgunlaştırmak için kullandığımız ilaçları kadının yaşına, Yumurtalık rezervine, en önemlisi de vücut indeksine uygun seçiyoruz. Vücut indeksi yüksek kadınlarda düşük dozda ilaç verildiginde yumurta seçimi olgunlaşması gecikmektedir.

Tüp Bebek yöntemi ile hamile kalan kadınlara vitamin takviyesi yapılıyor. Günlük beslenmelerinin yanında ek olarak demir, kalsiyum gibi mineraller ve C, E gibi suda ve yağda çözünen vitaminlerle bağışıklık desteği sağlanıyor.

Bunun sebebi düşüklerin önüne geçmek mi?

Tüp bebek ile hamile kalan kadınlarda  tek başına elbette düşüğü engelleyici bir yöntem değil. Vitamin takviyesi hamile kadınlarda gebeliği destekleyici bir tedavi olarak kullanılıyor. Bebeğin sinir sistemini etkileyebilecek hastalıklardan korunması gerekiyor. Bu rahme tutunması, bebeğin hayatta kalması için oldukça önemli. Antioksidan etkili vitaminler, folik asitler gebelikte tavsiye ettiğimiz vitaminlerden.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ