lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavileri öncesi beslenmede alınması önerilen doğal vitaminler

Tüp bebek tedavileri öncesi beslenmede alınması önerilen doğal vitaminler

Uzmanlar vücud direncinin arttırılması için sebze ve meyvelerin düzenli olarak tüketilmesini önerirken mutfakların birer ecza deposu olduğunu belirtiyorlar.

Günlük alacağımız besinlerin arasında günde bir tane elma yendiğinde bol miktarda C vitamini ve potasyum yükleniyor. Besin değeri yüksek diğer vitaminler, organic asidler, eterik yağlar ve petkinler de elmanın içinde bulunuyor. Petkinler vücudu toksinlerden arındırıyor, kolestrolü düşürüyor ve şekeri dengede tutuyor.

Yüksek miktarda beta-karoten ve C vitamini içeren portakal enfeksiyonlara karşı koruma sağlıyor. Portakalın beyaz zarında ve kabuğun altında kanser ve kalp krizi riski azaltan maddeler bulunuyor. C vitamini ve selenyum içeren portakal stress ve ateşli hastalıklara iyi geliyor. Portakalın sıvı yağı veya margarin ve ekmek ile tüketilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

Suyu da meyvesi de sağlığa çok faydalı üzümün bol tüketilmesi gerekiyor. Potasyum demir ve magnezyum içeren üzüm fiziksel ve ruh sağlığına iyi geliyor.

C vitamini provitamin A ve B vitaminlerinde tümünü içeren mangonun içerdiği vitaminler sinirler, cilt ve saçlar için çok yararlı. Vitamin ve asid yönünden zengin meyve olan limon hazmı kolaylaştırır, kalbi güçlendirir. C vitamini, magnezyum, bakır içeren limon soğuk algınlığı ve strese karşı bünyeyi korur. Beynin metabolizmasını canlandırır ve algılama yeteneğini arttırır.

Kansere iyi geldiği belirlenen 10 sebze arasında ilk sırada olan Brokoli, potasyum ve sodium içerdiğinden kalp ve böbrek rahatsızlıklarına iyi geliyor, kemikleri ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Selenyum içerdiğinden dolayı brokolinin sapları ile birlikte yenmesi öneriliyor.

Domates kalorisi düşük olduğundan dolayı vücudun fazla suyu atmasını sağlıyor, tansiyonu düşürüyor.Domates A, E, C vitamini içerdiğinden dolayı antioksidan etki var, domates suyu romatizma ve strese iyi geliyor.

Enginarın içerdiği ‘ Cynora Scolymus’ vücutta dalağın ve metabolizmanın iyi çalışmasını sağlıyor. Enginar yüksek kolestrol, romatizma, gut, obezite, ve mide asidi , gibi metabolizma rahatsızlıklarında etkili oluyor.

Alternatif Tıp uzmanlarının araştırmalarına göre kırmızı pancar vücudu kansere ve oluşabilecek tümörlere karşı koruyor. Kırmızı pancarın içerdiği folik asid, potasyum, mangan, ve magnezyum, demir, bakır, kan yapımında vücuda takviye oluyor. Eterik bir asid olan asilin ve selenyum içeren sarımsak kan dolaşımını hızlandırır, kanı temizler.

Hindistan ve Çinde uzun süredir tedavi amaçlı kullanılan zencefil eterik yağlar içerdiğinden iyi geliyor. Zencefil çayı zayıflatıcı olarak öneriliyor.

Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme de  :DENİZ ÜRÜNLERİ

Önemli besin ve vitamin deposu olan deniz ürünlerinden somon balığı D, B 16 ve B12 vitamini iyot ve potasyum içeriyor. Gebelikte beslenme düzeninde mutlaka somon tüketilmelidir. Somonbalığı bol miktarda yağ içerdiği halde yüksek oranda Omega 3 asidiyle kanı sulandırıyor, kanseri önlüyor, kolestrolü düşürüyor, damar tıkanıklığına karşı bünyeyi koruyor. Kan dolaşımını hızlandırdığı için sızma zeytin yağı tüketilmesi öneriliyor.

Hamileler için enerji kaynağı olan, bel ağrılarına iyi gelen badem, E B 2 vitamini, magnezyum, kalsiyum, mangan içerir. Beden ve zihin yorgunluğuna iyi gelir. Bir bardak süte 5 adet badem atılıp sabaha kadar bekletilip, sabah iyi çiğnenerek yenilmesi önerilir.

Erkek sağlığına faydalı olan kabak çekirdeğinde albümin, magnezyum, çinko ve E vitamini bulunuyor.

Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme de  SEBZELER

 ISPANAK

Ispanak, demir yüklü bol protein içeren bir sebzedir.Salata olarak yenebilen çiğ ıspanak en faydalı lifli sebzeler arasında bulunuyor. Ispanak suyu içerdiği C vitamini ile soğuk algınlığına karşı vücudun direncini artırıyor ve hemoroide iyi geliyor. Ispanak provitamin A, C vitaminleri, demir ve çeşitli enzim yüklü bu maddeler insanda bol kan yapıyor. Ispanak kemiklerin ve dişlerin sağlamlığını koruyor. Ispanak suyu kalp kaslarını kuvvetlendirip bağırsakları temizliyor.

Kalp rahatsızlığına haftada 1 veya 2 fincan ıspanak suyu içmek iyi geliyor.

Uzmanlar ıspanağın karaciğeri, lenf bezlerini, kan dolaşımını takviye ettiği için bebek sağlığına faydalı olduğundan anne adaylarına ıspanak yemelerini tavsiye ediyorlar.

FASULYE

Fasulye vücudun çalışmasını gelişmesini sağlıyor. Taze fasulye tüketimi pancreas bezesini, böbrekleri, karaciğeri, ve kalbi kuvvetlendiriyor.

BEZELYE

Bezelyenin kan kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Kansızlığı giderir.

SİVRİ BİBER

Biberde beta- karoten C, P, K vitaminleri ve alkoloidler bulunur. Vitaminler mideyi kuvvetlendirir, iştah açar, erkeklerde cinsel performansı arttırır. İçerdiği P vitamini damarları yumuşatıp kanamayı önler, K vitamini ise kanın pıhtılaşmasını sağlayıp kanamayı durdurur.

PATLICAN

Patlıcan A vitamini ve fosfor içerdiği için sinirleri teskin eder, kalp çarpıntısını önler, Pankreas, karaciğer, ve böbrekleri kuvvetlendirir, idrar söktürüp vücuttan fazla suyun dışarı atılmasını sağlıyor. Patlıcan salatası şeker hastalığına iyi geliyor.

LAHANA

Bol miktarda B, C, ve E vitamini, potasyum içeren lahana şeker ve romatizma hastalarına iyi geliyor. Lahanada bulunan arserik kükürt kanı temizler, cildi güzelleştirir. Vücutta fazla suyu, zehirli maddeleri idrar yolu ile dışarı atılmasını sağlar. Kansızlığı giderir, kansere karşı etkilidir. Sadece lahanada bulunan U vitamini mide eve bağırsakları koruyor ve vücudun bu bölgelerindeki yaraların iyileşmesini sağlıyor. Lahana anti aging özelliği ve kalp krizini önleyici etkisi olan selenyum kaynağıdır. Cinsel gücü arttırır, asabiyeti azaltır, tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlatır.

KARNABAHAR

Fosfat ve potasyum içeren karnıbahar kadınları göğüs kanserine karşı korur İndol 3 Karbonal içerir. Cinsiyet hormonu ve E vitamini, protein içerir. Bu vitaminler cinsel gücü attırır ve kalp rahatsızlıklarını önler.

BROKOLİ

Brokolide beta- karoten bulunduğundan dolayı vücudu kansere karşı korur. Brokoli ayrıca B1 VE C vitamini ile kalsiyum kükürt potasyum, selenyum, maddelerini içerir, vücutta mineral ve demir eksikliğini giderir. Brokoli suyunun havuç ve elma suyu ile karıştırılıp içilmesi önerilir.

PIRASA

Pırasa vitamin ve mineral besinleri yönünden zengin sebzedir. Mide, bağırsak, rahatsızlıkları , deri hastalıkları ve damar sertliğine iyi gelir. Pırasa çorbası böbrekleri çalıştırıp idrar söktürür. Vücutta birikmiş üre asidini ve ürat tuzlarını dışarı atar.

ENGİNAR

Karaciğer ve kalbin en iyi dostu olan enginar kanı temizler. Vücutta birikmiş zehirli maddeleri dışarı atar vücudun dinç olmasını sağlar. Enginar beyin yorgunluğunu giderir, kalp kaslarını kuvvetlendirir ve üre ve kolestrolü düşürür.

KEREVİZ

Kerevizin yaprakları ve sapları vitamin yönünden çok faydalıdır.Kereviz vücutta iç salgı bezlerini ve böbrek üstü bezlerini çalıştırır. Kanı temizler. Ciltteki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Karaciğeri dinlendirir. Böbrekteki kumu döker.

SEMİZOTU

Semizotu kanamalı hastalıkların çabuk iyileşmesini sağlar. Kanı temizler, sinir krizlerini beyin yorgunluğunu hafifletir. Böbrekte kum ve taşı temizler. Semizotu şeker hastalarının su içme ihtiyaçlarını azaltır. Semizotunun salata olarak tüketilmesi önerilir.

PATATES

Vücut için gereken tüm besleyici maddelerin çoğu patateste vardır. Patates kül veya buharda pişirildikten sonra soyulup yenilmesi sağlıklıdır.

Patatesin salata veya soğan ile birlikte tüketilmesi önerilir. Şeker hastalarını ekmek yerine patates yemesi gerekir. Patatesin %20 si karbonhidrattır ve kalori değeri düşüktür. B vitamini, C vitamini protein, kalsiyum, demir, ve potasyum içerir. Günde bir patates C vitamini miktarının 1/3 ‘ünü karşılıyor. Patates bağırsakları , böbrekleri ve kanı temizler. Patates yağda kızartılarak yenmediği taktirde kilo yapmaz, şişmanlar ve şeker hastaları için iyi bir gıdadır. Kansere karşı korur ve yorgunluğa iyi gelir.

DOMATES

Bol vitamin ve mineral, organic asitler çok yüksek miktarda bulunur. Kükürt ve fosfor ve organic sodium ihtiyacını karşılar. Domateste bulunan C vitamini vücudun günlük ihtiyacının% 50’ sini karşılar. Domates damarları yumuşatır . Kandaki üre miktarını düşürür. Kalp, akciğer böbrek rahatsızlıklarına ve şeker hastalığına iyigelir. Domates böbrekleri çalıştırır ve idrar yollarını temizler vücutta biriken üre asidinin dışarı atılmasını sağlıyor.

Domates içerdiği C ve E vitaminler sayesinde vücudu kansere karşı koruyor. Kan basıncını dengeler

SOĞAN

Soğanda bol miktarda A, B ve C vitamini fosfor, iyot, silis, kükürt, gibi vücuda faydalı vitaminler, antibiyotik etkisi olan esanslar hazmı kolaylaştırıcı fermentler bulunur.

Soğan, kalp ve prostat hastalığı pancreas tembelliği , romatizma , şeker hastalığı, cilt bozukluğu

Iktidarsızlık gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Soğan vücuttaki fazla tuzu dışarı atar, pankreası çalıştırıp insülini arttırıp kanda şeker seviyesini düşürür. Fiziksel yorgunluğa iyi gelir, beyine fazla oksijen gitmesini sağlar.

Dünyada soğanı bol tüketen toplumlarda kanser hastalığının az görüldüğü tespit edilmiştir. Soğan karaciğer ve bağırsakları temizler.

SARIMSAK

Sarımsak tansiyonun düşürür, Kan pıhtılılaşmasını önler, kötü LDL kolestrolünü düşürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Sarımsaktaki ‘Allicin’ adında vitaminin vücutta bakteri oluşumunu önlediği maya ve mantar oluşumunu engelller. Sarımsakta 2 kuvvetli antibiyotik, iyot, ve kükürt bulunur. Damar sertliğini giderir. Kanı ve bronşları temizler. Sarımsaklı yoğurt zehirlenmelere karşı korur, ince damarları temizler ve kan gitmesini , genç ve dinç kalmayı ömrün uzamasını sağlar.

HAVUÇ

Havuç kan yapıcı, kuvvetlendirici, ishal kesici, mide bağırsağın en iyi ilacıdır. Bünyede Kansızlığı gidermek için sabah – öğle – akşam taze bir bardak havuç suyu içilmesi önerilir.

Mide ve bağırsak kanamalarına iyi gelen havuç suyu içerdiği özel şekeri , A vitamini ile karaciğeri kuvvetlendirir. Vücuttaki üre asidi, üre uzatları idrarla dışarı atılmasını sağlar.

Hatırlama yeteneğini arttırır, beyin metabolizmasını canlandırır. Havucun içerdiği A vitamini ile cildi temizlediği içerdiği beta- karotin ile gözleri ve yaşlılıktan oluşan görme zayıflığını engelliyor.

SALATALIK

Salatalık kanı temizler karaciğeri , böbrekleri çalıştırır. Salatalık içerdiği kükürt kanı temizler . ter bezlerini çalıştırır, vücuda bol vitamin yükler. Salatalık suyu tonik olarak kullanılır , cildi temizler.

TURP

Turp karaciğer ve mideyi çalıştırır. C vitamini ve iyot içerir, böbrekteki taşı kumu temizler.

Dalak şişliğini engeller, bronşları temizler , cilde iyi gelir. Akşamları yenilen turp veya içilen turp suyu düzene sokar.

MAYDANOZ

Maydanoz dünyada besleyici sayılı demir deposudur. Maydanozda, kalsiyum, potasyum, kükürt, A vitamini bulunuyor. Böbrekleri , karaciğeri, idrar yollarını temizler. Kan şekerini dengeler.

MARUL

Marul mineral içerir. Sinirlere iyi gelir, uykuyu düzenler, cinsel gücü arttırır.Şeker hastalarının kanda şeker seviyesini düşürür. İdrar söktürür, kanı temizler. Sarılık hastalığına iyi gelir.

Kadında regl döneminin ağrısız geçirilmesini sağlar.

ROKA

P ve K vitaminleri ve mineraller içeren roka karaciğer ve mideyi kuvvetlendirir. Kansızlığa iyi gelir. Cinsel gücü arttırır. Roka içerdiği asitlerle mideyi çalıştırır, hazmı kolaylaştırır, böbrekleri çalıştırır.

TERE

Tere içerdiği vitaminler, C vitamini, esanslar ve minerallerle çok faydalı bir bitkidir. Tere karaciğer , böbrek, ve bronşları temizler, iştahı açar, kanı temizler.

ŞALGAM

Şalgam böbrekteki taşı , kumu döker, idrar söktürür, şeker hastalığına faydalıdır. Şalgamın yaprakları ince kıyılarak salata şeklinde yenmesi önerilir.

MUTLULUK REÇETESİ

KIRMIZI BİBER

Ne kadar acı yenirse etkisi o kadar yoğundur. Aroma maddeleri vücudun mutluluk hormone endorphin salgılanmasını harekete geçirir. Çiğ yenmesi tavsiye edilir.

ÇİLEK

Stresi giderir. İçerdiği madde mutluluk verir. Günde en az 150 gr. Tüketilmelidir. Sigara dumanını etkilerini azaltır. Sigara içilen biro dada gün içinde iki çilek yenmesi önerilir.

MUZ

Meyvenin sırrı serotonin maddesidir. Bu madde beynimizin mutlu olması için gereklidir.

Tüp bebek tedavisi öncesi beslenme de : MEYVELER

İNCİR

Bağırsakları çalıştırır, cinsel gücü arttırır.

ELMA

Böbrekleri temizler, sindirim rahatsızlıklarının kontrol edilmesine yardım eder.

Her gün bir elma tüketilmesi vücutta biriken hava kirliliğini temizler.

KAYISI

Kan yapıcıdır. Cildi güzelleştirir ve saçı besler. Kanseri önler, iyi bir karotenoid kaynağıdır.

MUZ

Kalbi eve kas sistemine iyi gelir. Yorgunluğu ve ishali geçirir.

VİŞNE

Mineral ve vitamin deposudur. Koyu renkli vişneler açık renkte olanlara oranla daha fazla mineral içerir.

GREYFURT

Sindirimi kolaylaştırır. Diş etlerindeki kanamayı azaltır, soğukalgınlığına iyi gelir. Lifleri ile yenirse kolestrolü düşürür.

PORTAKAL

Soğuk algınlığı, grip, incinme, kalp hastalığı ve felçten korunmayı sağlar.

MANDALİNA

Vücudun enfeksiyonlara karşı savaşmasını sağlar.

ÜZÜM

Böbreklerin çalışmasını sağlar, kalp atışını düzenler. Karaciğeri temizler, Siyah üzüm kabuğu ve çekirdeği ile yenirse hücre yeniler.

KAVUN

Endişe ve uykusuzluğa iyi gelir. Bağırsak ve cilt kanserine karşı korur.

KARPUZ

Kabuğundaki çinko iktidarsızlığa iyi gelir. Böbrekleri temizler.

ANANAS

Tiyatro sanatçılarının ve ve müzisyenlerin ihtiyacı olan meyvedir.Uzun metinler ezberlemek için bol miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır. Mangan içerir.

AVOKADO

Kısa süreli bellek içindir . Alışveriş listesi yaparken hatırlamaya yardımcı olur. Bol miktarda yağ asidi içerir.

ARMUT

Kalp ve damar sağlığı alçak kan basıncı ve fiziksel performansa iyi gelen vitaminler içerir.

(Çocuk İstiyorum araştırmasıdır)

 

Size sağlıklı yaşam için özgün tariflerinizi yazın burada yayınlayalım  mail adresimiz : sibelt@cocukistiyorum.com

 

Tüp bebek tedavileri öncesi beslenme için bu linki tıklayınız

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurun.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
BİR YORUM YAZ