lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek sonrası pıhtı düşmesi

Tüp bebek sonrası pıhtı düşmesi

Tüp bebek sonrası pıhtı düşmesi.

Tüp bebek sonrası pıhtı düşmesi .Tüp bebek tedavisi yapıldıktan sonra pıhtı düşmesi ne anlama geliyor?

Tüp bebek tedavilerinde transfer yapıldıktan birkaç gün içinde hafif kanamalar ve pıhtı düşmeleri yaşanabiliyor. Bu hastada bebeğin düşmesi gibi anlaşılıp korku yaşanıyor. Ama aynı zamanda 12 gün hamilelik de oluşabiliyor. Bu kafa karıştırıcı durumu Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın’a sorduk.

Turgut Bey  bazı hastalarda hamile kalsın kalmasın bir pıhtı düşmesi oluyor. Bu pıhtı ne anlama geliyor? Çocuk mu düşmüş oluyor? Düşük mü yapmış oluyor? Yoksa başka bir nedenden dolayı mı pıhtı oluyor? Biraz açıklar mısınız?

Eğer bir hasta gebe kalamaz ise ve ilaçlarını kullandı daha sonra bıraktı ve bir kanama oldu ve fazla kanama ciger gibi bir parça düşürdü m diye gelir bize ve derki doktor ben zaten çocuğu orda düşürdüm ben diye. Aslında bu gerçekte böyle değildir. Normalden daha fazla kanama olması çok doğaldır tüp bebek hastalarının ve burada vagende biriken o kan pıhtısı ya da kan bir miktar sonra pıhtılaşarak ciğer dedikleri bir kıvama pıhtı kütlesi haline gelir ve bu düşürüldüğünde sanki çocuk düşürülmüş bir izlenim yaratabilir. Ama gerçekte cidden çocuk olsaydı gebelik testi pozitif olması lazımdı.

Tüp bebek sonrası pıhtı düşmesi


İkinci durum gebelik testi pozitif olanlarda durum diyelim ki biz hastayı gördük gebelik testi pozitif , 15 gün sonra kontrole çağırdık. Hasta bir hafta 10 gün sonra ya da iki hafta sonra pıhtı düşürdüm diyip çocuğu düşürdüm diyebilir. Burada da ultrason yaparız. Bu eğer gebelik devam ediyorsa ve herhangi başka bir sebeple kanama olduysa gebelik düşük dediğimiz o zamanda hasta vagende biriken kan o pıhtı halinde düşebilir. Ve sağlıklı gebelik varsa  bir anlamı yoktur sadece düşüğe göre önlem alabiliriz.

İkinci ihtimalde cidden hasta gebelik testinden sonra böyle bir ani kanamayla o bütün gebelik materyali de dökülebilir. İşte orada da ultrasonla baktığımızda eğer biz gebelikle ilgili görmemiz gereken ürünü göremiyorsak demek ki cidden hasta o esnada çocuğu da düşürmüş olabilir ama yine bunun büyük kısmı aslında kan pıhtısıdır.

Teşekkür ederim.
Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Tüp bebek sonrası pıhtı düşmesi konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Tüp bebek tedavisinde yedinci aşama Transfer sonrası iki haftalık bekleyiş 

Tüp Bebek Tedavisinde Transfer Sonrası Rahimde Gelişmeler

Embriyo transfer sonrası nelere dikkat edelim.? Testleri ne zaman yaptıralım?

Tüp Bebekten sonra kanama ve lekelenmeler

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Turgut Aydın danışma formu ile kendisine ulaşabilir ve ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ