lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek başarısı için rahimin hazırlanması

Tüp bebek başarısı için rahimin hazırlanması

Tüp bebek başarısı için rahimin hazırlanması

Tüp bebek başarısı için rahimin hazırlanması .Tüp bebek tedavisinin başarısı için rahime uygulanan tedaviler neler? Rahime Uygulanan Tedaviler konusunda Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu bize ayrıntılı bilgi verdi.

Şahin bey , Tüp bebek tedavisinin başarısı için rahime uygulanan tedaviler neler?

Rahimin değerlendirilmesi bu konuda çok önemli hastalara da verdiğim bir örnek vardır hep bununla ilgili olarak..Çok güzel tüp bebek yapıyorsunuz ,yumurtaları geliştirmek için bir sürü tedaviler uyguluyorsunuz laboratuarı sonuna kadar bu konuda değerlendiriyorsunuz. Ama sonuçta embriyo geliştikten sonra  onu verdiğiniz yer rahim kendisi yani endometrium dediğimiz iç dolayısı ile endometrium ne kadar kaliteli olursa kalınlığı ne kadar uygun olursa gebe kalma şansı o kadar yüksek oluyor.

Laboratuarda geliştirdiğimiz embriyo kalitesi tabiî ki önemli . Tutma şansını tabiî ki artırıyor ama uygun bir rahim hazırlığı yapmamışsanız çok güzel yaptığınız bir yemeği sofraya getirdiğinizde dökmek gibi oluyor . Yani sonuçta embiryoyu getirip yerleştirdiğiniz yer rahimin kendisi. Endometriumun tüm  tedavi boyunca iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Burada bir düzensizlik var mı? Kalınlığı istediğimiz gibi mi ? Ojeniti dediğimiz parlaklığının kontrol edilmesi gerekiyor.

Bunlarla ilgili herhangi bir soru işareti olduğunda bazen embriyoları dondurup daha sonra rahmin değerlendirilmesini yeniden yapıp sonografi dediğimiz sulu ultrasonografi diye de geçiyor bir yöntemle başlayıp ideal de de histerekopiye kadar süren bir yolculuk oluyor.

Tüp bebek başarısı için rahimin hazırlanması

Bu hazırlık yapıldıktan sonra transfer yapılması özellikle bu hastalarda şansı artıran bir durum.

Bunun dışında da da herhangi bir patoloji görmememize rağmen genellikle iki başarısız uygulamadan sonra veya yine hastanın durumuna göre başarıyı artırmak amacıyla histereskopi yapıp rahim arka duvarına küçük bir çizik olarak tabir edeceğimiz bir histereskopik girişim yapılabilir. O bölgede kanlanmayı artırmak sureti ile bebeğin yerleşme şansını artırdığını düşünüyoruz.

Pratik uygulamalarımızda hemen hemen buna paralel gidiyor.Daha ileri uygulamalar dediğimiz rahimin duvarının  genetik incelenmesi ERA dediğimiz yöntemler yapılabilir. Ancak arzu ettiğimiz başarı şansını o yöntemlerle yakaladığımızı söyleyemeyeceğim.

 

Teşekkür ederim.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bizi facebooktan da takip edebilirsiniz.

 

Tüp bebek başarısı için rahimin hazırlanması konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular ;

 

 

Embriyonun rahime yerleşmesi

tüp bebekte iki embriyo transferi

 

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için  Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu  formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
BİR YORUM YAZ