Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüm yönleri ile tüp bebek tedavileri.

Tüm yönleri ile tüp bebek tedavileri.
Tüp Bebek Tedavilerinde merak edilenleri Prof.Dr.Bülent Tıraş ayrıntılı olarak anlattı.

Tüp bebek tedavisi nedir?

Anne ile babanın üreme hücrelerinin alınması ve laboratuar ortamında döllenmeye bırakılması sonrasında, oluşturulan iyi kalitede embriyonun anne rahmine transfer edilmesi işlemlerini kapsayan ileri boyutlu ve çok kapsamlı yenilikçi bir tedavidir.

Mikroenjeksiyon nedir?

Mikroenjeksiyonla üreme sistemine yardımcı olunmasında bir tek sperm hücresinin direkt olarak yumurta hücresinin içerisine konulması ile döllenme sağlanan tüp bebek yöntemidir. Yine laboratuar şartlarında uygulanır. Klasik tüp bebekte döllenme imkanı verilen birden fazla iyi kalitede sperm vardır. Mikroenjeksiyonda seçilen en iyi sperm bizzat pipet yardımı ile yumurta hücresine zerk edilecektir.

Tüp bebek tedavisinde hangi aşamalar vardır?

Yumurtalıkların uyarılması

Yumurta toplanması

Yumurtaların sperm ile döllenmesi

Döllenmiş yumurtanın anneye tekrar transferi

Yumurta toplama işlemi ağrılı mıdır?

Yumurta toplama işlemi vajinal ultrason aracılığı ile yapılmaktadır, kişiye ağrı verecek bir işlem değildir.

İşlemlerden sonra kişi yarım güne kadar rutin hayatına döner, eğer çalışıyorsa işlerine devam edebilir. Dinlenmeyi
gerektirecek bir durum yoktur.

Yumurta toplama işlemlerinden sonra yumurtalık rezervleri tükenir mi?

Yapılacak işlemler bu anlamda kötü etki yaratmayacaktır.

Her yumurta döllenir mi?

Malesef her yumurta döllenmeye uygun olmayacaktır. İyi kalitede yumurta hücresi döllenmeye müsait olacak ve her döllenen yumurta sağlıklı bir embriyoya dönüşemeyebilir.

Embriyo seçimleri nasıl yapılır? Çoğul gebelik nasıl önlenebilir?

Embriyoların en kalitelisi transfer için uygun adaydır. Anne yaşı embriyo transferinde sayısal etki yaratabilir. Annenin yaşına göre 1 ila 3 tane arasında embriyo transferi gerçekleşebilir.

Şayet bayan yaş olarak genç ise ve çoğul gebelikten yana kaygı varsa işlemler bu konuya göre yönlenir. İkiz olan gebelikler için çiftler koruyucu fikirler düşünse de üçüz ve daha fazla bebek gebeliği oluşmuşsa embriyo redüksiyonu gündeme gelecektir.

 

 

Transfer sonrasında istirahat gerekecek mi?

Kanıtlanmış istirahat faydası bulunmamaktadır. Çoğunlukla bayanlar normal yaşantısına dönebileceklerdir. İstirahat etmek artı puan sağlamayacaktır.

Tüp bebek tedavisinden sonra cinsel ilişki ne şekilde devam edecek?

Çoğunlukla transfer yapıldıktan sonra 12 gün sonra gebelik testi için anne adayları kurma çağrılacaktır. O vakte kadar genellikle cinsel ilişki çok önerilmeyecektir. Fakat etkisi kanıtlanmış bir durum değildir.

Tüp bebek tedavileri ve kanser ilişkisi nedir?

Tüp bebek tedavileri ile kanser arasında bir ilişki yoktur. Kişi daha öncesinde ne kadar risk altında ise yine aynı oranda risk altında olabilir. Bu tedavilerin eksi yönü yumurtalıkların aşırı uyarılması olabilecektir.

Tüp bebek tedavileri ve dış gebelik durumları arasındaki ilişki nedir?

Dış gebelik yaşanma olasılığı % 1-3tür.

Hem rahmin içinde hem de rahmin dışında gebelik görülme olasılığı ise % 0,5tir.

Tüp bebek tedavileri ne kadar sürer?

Tüp bebek tedavileri ilk etapta yapılacak işlemlerden hamilelik testi yapılacak sürece kadar geçecek zaman dilimi 30 gün civarında olacaktır.

Kaç kere denenebilir?

Sayı için sınırlama düşünülemez. Çiftleri maddi manevi güçleri önemlidir. Üç kere denemiş ve başarısızlıkla sonuçlanmış tüp bebek tedavisinden sonra başarı şansı daha çok düşük olacaktır.

Cinsiyet tayini yapılabilir mi?

Cinsiyet tayini bir takım kromozom hastalıklarında yapılabilir. Tek cinste görülecek genetik hastalıklar kriter olabilecek ve bu yönde kanunlar müsaade edebilecektir. Aksi halde yurdumuz sınırlarında tüp bebek tedavilerinde cinsiyet tayini etik olmayacak ve kanunen de yasal olmayacaktır. Diğer çoğu ülkede de bu durum bu şekilde olmaktadır.

 

Prof.Dr.Bülent Tıraş

Acıbadem Maslak Tüp Bebek Merkezi

Başkanı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ